יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

סולידריות יהודית צ'רקסית

יום זיכרון לרצח העם הצ'רקסי צויין בפעילות מיוחדת בבי"ס "אנה פרנק" בקיבוץ סאסא, שבו לומדים תלמידים צ'רקסים מהכפר ריחניה.

פורסם בתאריך:


השבוע ציינו בבית הספר "אנה פרנק" בסאסא את יום הזיכרון לרצח העם הצ'רקסי, אשר חל ב-21 במאי. בבית הספר לומדים ילדי הכפר הצ'רקסי ריחניה, ומזה שמונה שנים כלל התלמידים ואנשי הצוות מציינים ביחד איתם את יום הזיכרון לטבח, בו נספו מיליון וחצי מבני עמם.

הצ'רקסים (או כפי שהם מכנים את עצמם, אדיגה) הם עם שמוצאו בקווקז. במאה ה-19, כחלק ממאבק בין מעצמות, ערכו הרוסים טבח בבני העם. חרף מאבקם האמיץ, הובסו הצ'רקסים והוגלו לרחבי האימפריה העות'מנית, וכך גם הגיעו הנה, לגליל. גם כיום, אחרי יותר מ-150 שנים, הרוסים עדיין לא מוכנים להכיר באחריותם לטבח העם הצ'רקסי.

בטקס לקחו חלק תלמידים מכל הקבוצות הלומדות בבית הספר, כאשר השנה הוא הוקדש לחוויית הגלות והגעגועים למולדת, חוויה משותפת גם לבנות ובני עמים אחרים, הלומדים בבית הספר. למרבה הצער, בעקבות המלחמה בסוריה, שוב חווים צ'רקסים רבים חוויית פליטות והגירה.

יו"ר ועד הכפר ריחניה, סמיר הארון, הודה בטקס על המקום המיוחד שמעניק בית הספר לתרבותם של תלמידיו הצ'רקסים. לובוב גוצ'טלב, תלמידת כתה י', חתמה את הטקס בדברים מרגשים על "ניצחון הרוח, המתבטאת בשמירת התרבות והמורשת של העם, גם כשאינו על אדמתו".

פינת זיכרון לטבח העם הצ'רקסי בבית הספר ע"ש אנה פרנק בסאסא

יש מידה רבה של סמליות בכך שבית הספר בסאסא, שמקיים יום זיכרון לטבח העם הצ'רקסי, נקרא על שמה של אנה פרנק, הילדה שנספתה בשואה אחרת, זו של העם היהודי.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: