יום שישי, 06 בדצמבר 2019, ח' כסלו ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

סוף עידן הקומפוסטרים

במועצה האזורית הגליל העליון החליטו להפסיק את הייצור העצמי של קומפוסט באמצעות קומפוסטרים שהוצבו ביישובים. במקום זה הפסולת האורגנית תועבר למפעל הביו גז בדרום הגולן. המועצה תמשיך באספקת קומפוסט לגינות קהילתיות ופרטיות

פורסם בתאריך:


לפני חמש שנים יזמה המועצה האזורית הגליל העליון מהלך לא שגרתי בתחום איכות הסביבה. במקום להעביר את הפסולת האורגנית להטמנה, או למפעל כלשהו שמייצר קומפוסט. הוחלט לייצר קומפוסט באופן עצמאי.

לשם כך הופעלו 10 קומפוסטרים, שעיבדו את הפסולת האורגנית, והקומפוסט שהתקבל בסופו של התהליך הועבר לגינות הקהילתיות והפרטיות בקיבוצים. התושבים שיתפו פעולה והשתדלו להפריד את הפסולת האורגנית על מנת שניתן יהיה לעבד אותה באופן יעיל.

אבל כעת, לאחר 5 שנות הפעלה, החליטו במועצה האזורית על שינוי. במקום לעבד את הפסולת האורגנית בקומפוסטים, הוחלט לשנע את הפסולת האורגנית למפעל לעיבוד פסולת אורגנית של חברת אקו- אנרגיה גולן, שנמצא ליד הישוב מיצר בדרום רמת הגולן. במפעל הזה מעבדים את הפסולת ומייצרים ממנה גז מתאן המשמש להפקת אנרגיה.

בהודעה מטעם המועצה האזורית הגליל העליון מוסבר מדוע הוחלט על השינוי. הסיבות הן: עלויות התפעול הגבוהות של מערך ההובלה ותפעול הקומפוסטרים, הרצון להרחיב את מעגל הפרדת הפסולת לעסקים מייצרי מזון, חדרי אוכל, מלונות וכו', וסגירת אתר תאנים. חלופות שונות נבדקו, והוחלט על מעבר לשימוש במתקן לייצור ביו-גז במיצר, שיאפשר קליטה וטיפול בכמויות גדולות יותר של פסולת אורגנית, ויהפכה לגז ואחר כך לחשמל.

בפועל, התושבים לא ירגישו כמעט בשינוי. הפרדת הפסולת תישאר כשהייתה, וכמות המכלים ותדירות הפינוי לא משתנות. יצוין כי מעתה ניתן יהיה להשתמש בשקיות ניילון רגילות עבור האשפה האורגנית ולהשליכן לפח החום.

עם זאת, הקומפוסטרים יפסיקו את פעולתם, ולא יהיה עוד ייצור של קומפוסט מקומי. יודגש כי תמשיך להיות אספקת קומפוסט לגינות קהילתית ולגינות פרטיות לכל המעוניינים בכך. מעבר לכך, מערך הפינוי יעבור שינוי בתפעול הקבלנים, כאשר את המכלים החומים יפנה קבלן במשאית אשפה רגילה, המיועדת רק לפסולת אורגנית, ולא במשאיות החומות.

מנהל היחידה לאיכות הסביבה במועצה, משה שליט, מסביר: "העברת הפסולת האורגנית למיצר מהווה שינוי משמעותי, אשר יביא לחיסכון משמעותי בכסף ובמשאבים. כמות הפסולת האורגנית שנאספת מיישובי המועצה שומרת על יציבות כמותית, התושבים משתפים פעולה ונאמנים להפרדה, והמועצה מחויבת להמשיך את המהלך באופן שקוף ואמין. הציבור מוזמן לפנות אלינו בשאלות נוספות, והעיקר, להמשיך להפריד פסולת. זו הדרך היעילה והקלה למנוע הטמנה מזיקה".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: