יום ראשון, 07 ביוני 2020, ט"ו סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

סליק רימונים מתקופת המחתרות התגלה באיילת השחר

במהלך עבודות בניה בהרחבה הקהילתית של איילת השחר התגלה מצבור של 30 רימוני רסס, שזוהו כרימונים מתקופת המחתרות שלפני קום המדינה.

פורסם בתאריך:


קיבוץ איילת השחר הוא אחד הקיבוצים הוותיקים ביותר בגליל העליון. הוא נוסד בשנת 1915, ובשנת 1920 שימשה איילת-השחר כמרכז לכוחות שנחלצו להגנת תל-חי, וכן בסיס לחוזרים מהקרב.

בכל התקופה שלפני הקמת המדינה היתה חשיבות אסטרטגית רבה לאיילת השחר, מכיוון שהקיבוץ ישב על הדרך הראשית לגליל העליון. כמו קיבוצים נוספים באזור, ובראשם כפר גלעדי, גם באיילת השחר החביאו נשק ותחמושת, בתקופה בה נאסר הדבר על ידי שלטונות המנדט הבריטי.

אחרי קום המדינה כבר לא היה צורך בסליקים בהם הוחבאו הנשק והתחמושת, ובחלק מהמקרים מיקומם נשכח מלב. בסוף השבוע האחרון קיבלו תושבי איילת השחר תזכורת מעברו הביטחוני של הקיבוץ.

במהלך עבודות בנייה שהתבצעו בהרחבה הקהילתית של הקיבוץ, גילו העובדים שעסקו בבניה רימוני רסס מבצבצים בתוך העפר. המשטרה הוזעקה מיידית, וצוות של חבלני משטרה הגיע למקום.

השטח נסגר והחבלנים החלו בעבודתם, שנמשכה כשבע שעות במהלך ערב החג השני של סוכות. בסופו של דבר הגיעו החבלנים להחלטה שניתן לפנות את הרימונים באופן מאובטח ולהעבירם למעבדות של המשטרה.

החבלנים זיהו גם שמדובר ברימונים מתקופת המחתרות על פי סימן אחד מאוד בולט. על הרימונים היו רשומות האותיות USA. חבלני המשטרה הכירו את הסוג הזה של הרימונים, שיוצרו בארץ באופן חשאי בשנים שקדמו להקמת המדינה.

לאירגון ההגנה היה עניין גדול להסתיר את העובדה שרימונים מיוצרים בהסתר בסדנאות שונות ברחבי הארץ, וכדי שהבריטים יחשבו שמדובר ברימונים תוצרת חוץ, רשמו עליהם את האותיות USA, כך שלכאורה ניתן לחשוב שהם מתוצרת אמריקנית.

רימוני USA כאלה יוצרו במספר דגמים. חלקם נתפסו על ידי חיילים בריטים במבצעי חיפוש שנערכו מעת לעת. הבריטים לא התעצלו ושלחו את הרימונים למעבדה בלונדון, שקבעה שמדובר ברימונים מאולתרים, ולא ברימונים אמריקנים תקניים. עוד נקבע כי למרות שמדובר ברימונים מאולתרים, איכות הייצור מצויינת.

הסיפור הזה מעיד על היוזמה והתחכום שאיפיינו את היישוב היהודי בארץ ישראל בתקופת המנדט, ובייחוד את תעשיית הנשק הישראלית, שעשתה את צעדיה הראשונים בתקופה שלפני קום המדינה.

כיום מדינת ישראל הפכה למעצמה בתחום הייצור הביטחוני, והמוצרים של התעשייה הביטחונית הישראלית מיוצאים לכל רחבי העולם. ממרחק הזמן קצת קשה להאמין שהתעשייה המפוארת  הזו החלה במחרטות ומסגריות קטנות, שעשו הסבה לייצור נשק. אבל אחת לכמה זמן מתגלה עוד סליק, שלוקח אותנו שוב בחזרה לאותה תקופה ההרואית שבה התחיל הכל".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: