יום ראשון, 07 ביוני 2020, ט"ו סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

עונה חדשה ל"פרויקט העגורים"

בעמק החולה ממשיכים השנה בפרויקט האכלת העגורים על מנת למנוע נזקים לגידולים החקלאיים. 15,000 עגורים כבר נחתו בעמק החולה מאז תחילת עונת הנדידה

פורסם בתאריך:


במהלך השבוע האחרון נמלא עמק החולה בקולות עגורים, אשר הביאו איתם ניחוח מרחקים. לפחות 15,000 עגורים נצפו באגמון, כאשר בעונה זו הם מתפזרים במהלך היום בשדות העמק ומתכנסים מדי לילה ללינת לילה במי האגמון. במקביל, התחילה עונה נוספת של "פרויקט העגורים", אשר מטרתו היא למנוע נזקים לשטחים החקלאיים מפני העגורים.

פרויקט האכלת העגורים החל כתוצאה מנזקים קשים שנגרמו לחקלאים בכל שנה בעונות הנדידה. כך למשל בשנת 1999, הנזק הישיר לשדות היה כ- 1,200,000 ₪, כשבנוסף, החקלאים השקיעו מכספם 600,000 ₪ כדי לנסות למנוע את הנזק על ידי גירוש, אולם זה לא עזר. החל משנת 2000, ולאחר מחקר שנערך בשנים 96-99, החל פרויקט האכלת העגורים, והנזקים צומצמו מאז.

חשוב לציין שחלק מהחקלאים, שמעבדים את שדות עמק החולה, שותפים גם לעסקים תיירותיים הנהנים מכך שחובבי צפרות וגם הציבור בכללו מגיעים לצפות בעגורים, ועסקי התיירות יוצאים נשכרים מכך.  

פרויקט האכלת העגורים מובל ומנוהל בשנים האחרונות ע"י החברה לחקלאות של מועצה אזורית הגליל העליון, ומדי שבועיים מתקיימות פגישות של הצוות המקצועי, הכולל נציגות של החקלאים, קק"ל, רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, החברה להגנת הטבע ואגמון החולה.

לדברי עופר ברנע, מנכ"ל החברה לחקלאות, מטרת הפגישות היא "לייצר פרויקט יעיל ונכון, כמו גם לתאם בין כלל הגורמים בשטח, כגון החקלאים, השומרים וגם סוגיית כמות האוכל המפוזר עבור העגורים".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: