יום חמישי, 06 באוגוסט 2020, ט"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

קיבוץ סאסא חוגג 70

בסאסא חגגו 70 שנים לייסוד הקיבוץ במופע מושקע ומרשים, בו השתתפו תושבי הקיבוץ, גדולים וגם קטנים. המופע העלה על נס את הרוח המיוחדת המאפיינת קיבוץ זה מיום הקמתו לעידן הנוכחי.

פורסם בתאריך:


בסוף השבוע האחרון חגג קיבוץ סאסא 70 שנה להיווסדו במופע מלהיב ומרגש. מאות הגיעו לצפות במופע, אשר נקרא "השמרטף, הפרימוס וספת הנעורים" והציג סיפור שבמסגרתו ותיקי הקיבוץ חטפו את הנעורים לשנת 49' ועל מנת לחזור לימינו, עליהם לעבור בתחנות משמעותיות בשנות קיומו של הקיבוץ.

בתחילת הדרך הם בשוק ולא מחוברים למה שקרה אז ולאט לאט הם מתחילים להבין את המציאות שהייתה פעם. היה ממד סאטירי ועוקצני בקטעים השונים, אבל הכל לווה ברוח טובה והמון אהבה.

לא רבים הם הקיבוצים בארץ שחוו בום כלכלי הדומה במשהו לבום שחוו תושבי סאסא בראשית שנות ה-2000, אז הפך המפעל המקומי, 'פלסן', למוביל עולמי בתחום של מיגון כלי רכב והניב רווחי עתק, ששינו את פני הקיבוץ השלו והצנוע ללא היכר.

 אולם, בין אם מדובר בעובדת היותו קיבוץ שיתופי בניחוח של פעם, או שמא הדבר קשור לאופי יוצא הדופן של מקימיו ותושביו, השינויים נותרו בעיקרם חיצוניים, חומריים, אך לא כאלו ששינו את הרוח המיוחדת המפעמת בין שבילי הקיבוץ מיום הקמתו לפני 70 שנה. רוח זו הוצגה במלוא תפארתה במהלך המופע.

יואל הירשברג בן ה-95, ממייסדי הקיבוץ, מסביר את סוד הקסם של סאסא: "ישנם ארבעה מאפיינים מרכזיים לקיבוץ. הראשון הוא גישה ליבראלית לחיים ולחברה. בסאסא היו פחות מפקדים ויותר חיילים. אני מאמין שעובדה זאת ליכדה אותנו לגוף חזק.

"המאפיין השני הוא רגש חזק של שותפות, של חברות ושל ענווה, כאשר גם היום אנחנו עדיין קיבוץ שיתופי; השלישי הוא אהבה למוזיקה, שהחלה עם בראשית סאסא ונמשכת עד היום; והרביעי הוא רצון עז לתת לילדינו חינוך טוב בתוך חצר הקיבוץ.

"זה הפך למשימת חיים לקיבוץ, החל מבית הספר 'פינת אנה פרנק' ובהמשך 'נוף הרים' וגמור במתן אפשרות ללימודים אוניברסיטאיים לכל צעירינו. כל המאפיינים הללו באו מהחוויה האמריקאית שאנו, המייסדים, ייצרנו ורוחם קיימת עד היום".

ראש מועצה אזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, בירך את תושבי הקיבוץ: "זו זכות גדולה זו להיות אתכם בחגיגות ה-70. בניתם כאן על ההר, בעשר אצבעות, קיבוץ קהילתי, קהילה קיבוצית לתפארת. העמדתם את החינוך בראש והקמתם שני בתי ספר בהם אתם משקיעים עד היום מאמצים ומשאבים רבים.

"הצלחתם מתוך משבר כלכלי וחברתי לעבור לצמיחה חברתית וכלכלית והשכלתם לעשות שימוש ערכי, חברתי עבורכם ועבור אחרים מפירות ההצלחה העסקית. אני מבקש לאחל לכם, שתמשיכו ב-70 שנים הבאות להיות מגדלור ומופת לחברה ערכית, משתפת, משותפת המקבלת את האחר והשונה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: