יום ראשון, 27 בספטמבר 2020, ט' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

כלים חד פעמיים? לא בנחלי הירדן

חוק עזר חדש שהתקבל במועצה האזורית הגליל העליון יאסור על שימוש בכלים חד פעמיים ליד נחלי הירדן. כך מקווים במועצה להילחם בהררי הפלסטיק שמצטברים לאורך הנחלים

פורסם בתאריך:


שאריות הפלסטיק הם מגפה כלל עולמית שמאיימת על הטבע, על איכות הסביבה ועל איכות החיים. חלק ניכר מכמויות הפלסטיק שנעשה בהם שימוש במדינת ישראל הם כלים לשימוש חד פעמי. מדינת ישראל מדורגת במקום השני בעולם בשימוש בכלים חד פעמיים.

הישראלים שיוצאים לנפוש בטבע מביאים איתם גם כלים חד פעמיים, כי זה מאוד נוח ולא צריך לשטוף אותם לאחר השימוש. חלק ניכר מאותם נופשים לא דואגים לקחת איתם את הכלים החד פעמיים, והם מושלכים בשטח. התופעה הזו מתרכזת בעיקר לאורך הנחלים, שהם מקור משיכה עיקרי לנופשים בגליל העליון.

המועצה האזורית הגליל העליון באמצעות רשות נחלי הירדן הגבירה את האכיפה לאורך הנחלים בשנים האחרונות, ועדיין התופעה של השלכת פסולת פלסטית נמשכת, ובעיקר מדובר בכלים חד פעמיים.

מבצע ניקיון בירדן שנערך על ידי עובדי אינדי פארק

במועצה האזורית הגיעו למסקנה שהתקנות שהיו קיימות עד כה לא מאפשרות אכיפה יעילה בתחום השלכת הפסולת. אמנם כיום אפשר להטיל קנס של 5,500 שקלים על מי שנתפס משליך פסולת לאורך הנחלים. אך כדי להטיל קנס על נופשים שהשליכו את הפסולת, צריך לתפוס אותם על חם.

אם הפקח מגיע חמש דקות אחרי השלכת הפסולת על ידי הנופשים, הוא לא יכול לדעת האם אותם נופשים שנמצאים ליד הנחל הם אלו שהשליכו את הפסולת או נופשים אחרים שהיו במקום קודם לכן.

עכשיו, בעקבות החקיקה החדשה, עצם השימוש בכלים חד פעמיים מהווה עבירה, והרבה יותר קל לפקחים לתפוס אנשים עושים שימוש בכלים החד פעמיים, בין אם הם משליכים אותם אחר-כך ובין אם לא.

המהלך הזה שיזמה המועצה האזורית הוא אתגר לא פשוט בכלל. זאת משום שהוא לא נוגע רק למיעוט מבין הנופשים, אלא כמעט לכולם. עד היום פעלה רשות נחלי הירדן כנגד נופשים שעברו עבירות של שהיית לילה, הבערת אש, מסיבות סמים, אלכוהול ועוד.

רוב המטיילים שבאו לנפוש לאורך הנחלים לא שייכים לאותו מיעוט שביצע את העבירות הללו. אבל שימוש בכלים חד פעמיים במהלך שהייה בטבע הפך לנורמה מקובלת, ולכן ההתמודדות תהיה עם כלל הציבור ולא עם מיעוט של עבריינים.

הפקחים יצטרכו להתמודד גם עם נופשים שתכננו לקחת איתם את הפסולת הפלסטית, וכלל לא התכוונו להשליך אותה בטבע. בהחלט יתכן שאותם נופשים יתמרמרו על כך שמטילים ספק במחויבותם לשמור על הניקיון לאורך הנחלים. עדיין לא ברור גם האם האיסור כולל רק כלים חד פעמיים, או גם אריזות חד פעמיות, ובקבוקי משקה חד פעמיים.

ההתמודדות לא תהיה פשוטה, אבל בסוף הציבור יתרגל. כשהוקמה רשות נחלי הירדן המצב היה קטסטרופלי. לאורך הנחלים ניבנו "זולות" שבהם אנשים התנחלו במשך חודשים. עבריינים ניהלו שם עסקי זנות, הם היו מפעילים מוסיקה בפול ווליום, ועוד כהנה וכהנה עבירות.

כיום המצב טוב בהרבה, אבל כשלאורך הנחלים יש עדיין שאריות של כלים ואריזות חד פעמיים, החוויה של נופש בטבע נפגמת, והנזק לסביבה הולך ומצטבר.

אישור הצעת החוק במליאת המועצה הוא השלב הראשון. החוק הזה צריך לעבור גם אישור של משרד הפנים, שגם צריך לאשר את גובה הקנס שיוטל על השימוש בכלים חד פעמיים. כל התהליך ייקח כ-8 חודשים, ולכן האכיפה תוכל להתחיל לקראת חגי תשרי הבאים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: