יום חמישי, 09 באפריל 2020, ט"ו ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

80 וארבע, גרסת הגליל העליון

בבית וותיקי הגליל מתקיים מיזם בשם "שורשים וכנפיים" המפגיש בין ילדי גן לפנסיונרים כמו בתוכנית הטלוויזיה 80 וארבע

פורסם בתאריך:


כל מי שצפה בתוכנית הטלוויזיה 80 וארבע, לא יכול היה שלא להתרגש מהמפגש המרתק בין ילדי גן לדיירי בית האבות. התוכנית הוכיחה עד כמה חיוני הקשר הבין דורי,  ומה רבה התועלת שמפיקים שני הצדדים מהמפגש.

התוכנית המחישה גם את החסר הגדול בקשר עם הדור הצעיר, שקיים כיום אצל קשישים שחיים בגפם או בבתי אבות.

פעם זה היה אחרת. בחברות מסורתיות הקשישים היו חלק מהמשפחה המורחבת שהתגוררה ביחד, והקשר הבין דורי היה חלק מאורח החיים. בחברה המודרנית המשפחה מתפזרת למקומות מגורים מרוחקים זה מזה, והקשר בין סבים וסבתות לנכדים מתקיים לעיתים רחוקות.

זה נכון במיוחד באזור הגליל העליון, שרבים מבני דור הבנים והבנות עוזבים למרכז הארץ. וכך ישנם כיום בקיבוצי הגליל העליון לא מעט קשישים שמרוחקים מהילדים והנכדים.

בבית וותיקי הגליל לקחו את הקונספט של התוכנית 80 וארבע, ויישמו אותו בפרויקט ייחודי ומרגש בשם "שורשים וכנפיים". הפרויקט שעוסק ביצירת חיבורים בין ילדים בגילאי גן לוותיקים בני 85 ומעלה, החל לפעול השבוע בבית ותיקי הגליל בתל-חי. במסגרת הפרויקט יתקיימו שבעה מפגשים בין קבוצה בוגרת של "גן שקד" מכפר גלעדי ובין קבוצת 'בינינו לבין עצמנו' בבית ותיקי הגליל.

כל מפגש אורך כשעתיים ובתוכו שיח ולמידה משותפת, שירה, התעמלות, יצירה, סיפורים ועוד. יצירת חיבור טבעי בין ותיקים לילדים הוכחה כמביאה לשמחה והנאה, כמו גם לקידום מדדים פיזיולוגיים, קוגניטיביים ורגשיים.

המפגשים המיוחדים ינוצלו, בין השאר, גם לשיח ולמידה משותפת סביב הערכים המשותפים של המועצה האזורית הגליל העליון, החוגגת 70 שנה לקיומה בימים אלה.

המשתתפים הוותיקים עברו סדרת אבחונים במפגש עם אנשי מקצוע של צוות מרכז היום, ויעברו מפגש נוסף גם בסיום. בבית ותיקי הגליל מקווים לפתח מודל, יחד עם אנשי מקצוע, אשר יספק מוצר שאותו ניתן יהיה להטמיע גם בתוך הישובים.

מירי קקון, מנהלת בית ותיקי הגליל: "שמחנו להשיק את המיזם המקסים, פרי יצירה משותפת של עמותת ותיקי הגליל, אגף החינוך במועצה אזורית הגליל העליון ומשרד החינוך, אשר מספק תמיכה וליווי.

"השבוע התקיים מפגש היכרות וההתרגשות מכל האנשים בחדר, בכל הגילאים, הייתה בשיאה. הואיל והחיבור המעשיר והמפרה החל משלבי התכנון ועד ההנחיה והליווי המקצועי.

"לא פלא שהמתח נשבר די מהר והילדים והמבוגרים השתתפו, שיתפו ונהנו. בשבוע הבא נעסוק בשם 'שורשים וכנפיים', נלמד ונתחבר לשורשים ולכנפיים שבכל אחד מאתנו".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: