יום שישי, 28 בפברואר 2020, ג' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

אישור תקציב בצל המשבר הממשלתי

המועצה המקומית קצרין אישרה את תקציב 2020, בסיטואציה של חוסר ודאות מתמשך, עקב המשבר הפוליטי והעיכוב בהקמתה של ממשלה נבחרת, ובניסיון לצמצם את הפגיעה הצפויה ככל שניתן

פורסם בתאריך:


מדינת ישראל נמצאת במשבר פוליטי ושלטוני שעדיין לא רואים את סופו, ולמצב הזה ישנן השלכות קשות על הרשויות המקומיות. כל הליך פיתוח הדורש הוצאת מכרז מוקפא למעשה, וברגע שפג תוקפו של מכרז קיים, לא ניתן לחדשו.

זאת הסיטואציה שבה נמצאות כל הרשויות המקומיות בארץ, אולם הנפגעות העיקריות הן רשויות שההכנסות העצמיות שלהן נמוכות יחסית, והן תלויות יותר מאחרות בתמיכה הממשלתית.

המצב המשברי הזה מאפשר להתנהל בשוטף פחות או יותר, אך תוכניות הפיתוח תקועות, ורשויות שיש להן עניין גדול לצמוח ולהתפתח נאלצות לדחות את הגשמת התוכניות האלה.

המועצה המקומית קצרין היתה בעיצומו של תהליך פיתוח ובניה של שכונות חדשות והגדלה של אזור התעשייה, ואז קרו שני דברים שהיקשו מאוד על המשך התהליך הזה.

מאז הבחירות לרשויות המקומיות נוצר מצב של מועצה לעומתית. זה הקשה מאוד על ראש המועצה, דימי אפרצב, בכל פעם שהיה צריך אישור של מליאת המועצה לתוכניות שונות שהוא רצה לקדם.

לפני כחודשיים, בעקבות מעבר של אחת מחברות האופוזיציה לקואליציה, הבעיה הזו נפתרה, אבל בינתיים נקלעה המדינה למשבר פוליטי, ואפרצב מצא את עצמו שוב בסיטואציה שבה יש לו קושי גדול להוציא לפועל את תוכניותיו.

הסיטואציה הנוכחית ממחישה עד כמה חשוב לרשות מקומית לפתח מקורות הכנסה עצמיים, ואפרצב ראה את הנולד כבר לפני מספר שנים, כאשר החל לפתח כמה פרויקטים שאמורים להגדיל את ההכנסות של המועצה מארנונה והיטלים שונים.

הפרויקט המרכזי הוא הקמת קרית הממשלה בקצרין, בניין משרדים שבו ירוכזו המשרדים הממשלתיים שנותנים שירותים לתושבים, כמו משרד הפנים, רשות האוכלוסין, המוסד לביטוח לאומי ועוד.

למרבה המזל הפרויקט הזה אושר תקציבית עוד לפני שפרץ המשבר הממשלתי, וכאשר הוא יושלם, הכנסות המועצה מארנונה ודמי שכירות יגדלו ויקטינו את התלות בתקציבים ממשלתיים.

אבל בינתיים המועצה צריכה להמשיך להתנהל בתקופת המעבר, עד שתקום ממשלה נפרדת. אפרצב ניהל בחודשיים האחרונים מו"מ מול משרדי הפנים והאוצר, כדי לייצר מתווה לתקופה הזו.

על פי המתווה המועצה תקבל מענק ממשלתי. המענק הממשלתי יהיה בגובה 2 מלש"ח. כרשת ביטחון, כשבמקביל המועצה מתכננת לאשר הלוואת איזון בגובה של 2 מלש"ח נוספים. ההלוואה תמומש רק במידה והמועצה לא תצליח לגייס כספים נוספים ב2020.

אפרצב יודע שהקמת ממשלה נבחרת אין פירושה שהמשבר יחלוף באופן מיידי. ברור לו שממשלה נבחרת חדשה תצטרך לתת מענה לגירעון העצום בתקציב המדינה, כ-50 מיליארד שקל, ולכן ייתכנו קיצוצים נרחבים.

במכתב לחברי המועצה ביקש אפרצב את תמיכתם והירתמותם למאמץ שיידרש בתקופה הקרובה, וכתב: "אני משוכנע שלמרות ההבדלים בתפיסות חברי המליאה יש לכולם מכנה משותף אחד והוא תושבי קצרין וטובת קצרין העומדים לנגד עיניהם.

"גם בשעת מחלוקת לגיטימית יש אחדות דעים שטובת קצרין היא מעל הכל, ועל כן, אני בטוח שלאחר ברור כל הפרטים תהיה אחדות ונוכל יחד לעבור את התקופה המאתגרת הצפויה לנו במינימום נזקים. אני סומך על חברי ועובדי המועצה כאנשי מקצוע ואנשי חזון. אין לי ספק שיחד נשיג הרבה יותר מאשר לחוד."

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: