יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

דובדבן בגולן

עם תחילת קטיף הדובדבן, מעריכים כי היבול יהיה גדול מבשנה שעברה. למעלה ממחצית היבול מגיע ממטעים ברמת הגולן

פורסם בתאריך:


עונת קטיף הדובדבן החלה השבוע, מאוחר מהרגיל, עקב החורף המבורך. הקטיף יתחיל בהרי נפתלי, במרום הגליל ובמרכז הגולן, עם זן הבורלא המקדים, והזן רויאל דן המתוק והטעים. בשבועות הקרובים תחל באזור הקר יותר של צפון הגולן, והיא תסתיים בסוף חודש יוני.

יבול הדובדבן השנה יהיה גדול משנה שעברה, ויעמוד על כ- 3,800-4,000 טון, לעומת 3,500 טון שנקטפו בשנה שעברה.  מתוך כלל היבול,  3,200 טון ייקטפו בגולן (במגזר היהודי והדרוזי), בגליל העליון ייקטפו כ- 500 טון דובדבן, ובאזור הרי יהודה כ- 300 טון.

במו"פ צפון של החברה לפיתוח הגליל אומרים, כי הדובדבן השנה יהיה מתוק, גדול ואיכותי, וזאת בשל החורף הארוך, בו זכו מטעי הדובדבן למנות קור טובות, ופיזור נכון של הפרי על העץ המאפשר לפרי לגדול ולעלות ברמת הסוכר.

מנכ"ל מו"פ צפון, אלקנה בן ישר אומר, כי לאחר מספר שנות מחקר יחלו העונה בשיווק הראשוני בכמות קטנה, של זן דובדבן חדש אדום ומתוק "רגינה" REGINA, זן שמבשיל מאוחר, מתוק במיוחד, בשרני ומוצק, פירותי בעל ארומה של פירות יער.

הפרי הבודד גדול יחסית ויכול להגיע למשקל של 11 גרם . זן הדובדבן הזה אוקלם על ידי חוקרי מו"פ צפון במטעי הגליל והגולן. הזן מצטרף לזנים נוספים שאוקלמו בשנים האחרונות כמו הרויאל דון ומיני רויאל.

מו"פ צפון ומכון וולקני עוסקים לאורך השנה במחקרים הכוללים אקלומם של זני דובדבן חדשים, איקלום זני דובדבן חדשים מחו"ל, הקדמת ההבשלה של הפרי, ייעול העבודה, הדברה ידידותית, איכות, טעם וגודל הפרי.

בן ישר מציין, כי חוקרי מו"פ צפון בעיצומה של עבודה על הקדמת קטיף הדובדבן, ופירותיה הראשונים של עבודה זו נקטפו ושווקו החל מסוף אפריל ממטע רמת מגשימים בגולן על ידי "בראשית".

למעלה מ- 90% מיבול הדובדבנים בארץ גדל בגליל ובגולן. ההיקף הכספי של ענף הדובדבן בישראל, מגיע קרוב ל- 100מיליון ₪ בשנה.

עץ הדובדבן הינו ממשפחת הנשירים, דורש שני עצים לפחות להפריה, זקוק לאקלים קר ומנות קור הנעות סביב 1,000 שעות. גם פריחת הדובדבן מושפעת מהאבקה של דבורי הדבש, בלעדיה פריחתו לא תתאפשר.

לפרי הדובדבן ערכים תזונתיים רבים וחיוניים כמו: תועלת לראייה, לכולסטרול הטוב, מטיב ומווסת את מערכת העיכול, עוזר מאד במקרה של הרדמות ידיים ורגליים, והוא בעל ערך קלורי נמוך.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: