יום רביעי, 12 באוגוסט 2020, כ"ב אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

החקלאי נתקע בלי ידיים עובדות? מתנדבי "השומר החדש" באים לעזרה

פרויקט התנדבותי בשם "מתחברים לאדמה" של תנועת "השומר החדש" מספק מתנדבים לחקלאים שנתקלים בלי ידיים עובדות. כך הם עשו גם בשבוע שעבר במושב שעל בגולן, ו"הצילו" את אחד החקלאים שלא הצליח להשיג פועלים לקטיף הדובדבנים.

פורסם בתאריך:


החקלאים בגליל העליון ובגולן מתמודדים באופן יום יומי עם הרבה בעיות, גניבות, שריפות, השחתת ציוד חקלאי ועוד. ארגון "השומר החדש" משתדל לסייע להם בהתמודדות הזאת.

אבל כיום הבעיה מספר אחת של החקלאים היא המחסור בידיים עובדות. קשה מאוד להשיג כיום פועלים תאילנדים, וזה גם לא זול, בגלל תקנות חדשות שסרבלו את ההליכים, וייקרו אותם.

ב"שומר החדש" החליטו להתגייס לעזרת החקלאים גם בתחום הזה, וכבר 5 שנים שהם מגייסים מתנדבים לעזרה לחקלאים שנתקעים בלי ידיים עובדות. הם עושים זאת במסגרת פרויקט מיוחד שנקרא "מתחברים לאדמה".

כך למשל הם סייעו בשבוע שעבר לניר, חקלאי ממושב שעל בגולן. הוא שלח הודעה למטה ההתנדבות של השומר החדש, ובה כתב: ״אני כרגע נמצא בבעיה מאוד חמורה, בזמן הלחץ של קטיף הדובדבן.

"הצוות שאיתו התחלתי את העונה, התברר כלא יציב והותיר אותי לבד במטע. יש לי חלון של שבוע להוריד את הפרי הבשל מהעץ לפני שירקב ויזרק״.

את ההודעה הזו הוא שלח בשש וחצי בערב, ולמחרת בשש בבוקר כבר הגיעה אליו חבורה של שין שינים מהגולן, שסייעה לו לקטוף את הפרי. ״אני רוצה להודות על העזרה העצומה שאנחנו מקבלים מכם, זה לא מובן מאליו בכלל!!!״, הוא כתב לאחר מכן.

זה רק מקרה אחד מיני רבים שבהם מתנדבי השומר החדש מסייעים לחקלאים. בשנת 2018 השתתפו בפרויקט "מתחברים לאדמה" יותר מחמישים אלף מתנדבים, שסייעו לחקלאים בשעותיהם הקשות.

ההתנדבות נעשית בשני מסלולים. האחד, התנדבות בשגרה והשניה, התנדבות בחירום. התנדבות בשגרה היא מתן עזרה קבועה לחקלאי על ידי קבוצה לא גדולה של צעירים, או שין שינים, או גרעיני נח"ל, או משוחררי צה"ל בעבודה מועדפת. בחלק מהמקרים זה בשכר ובחלק בהתנדבות. המסגרת הזו מיועדת לעבודות יחסית מורכבות שדורשות מיומנות.

המסגרת השניה, התנדבות בחירום, היא מתן עזרה נקודתית לחקלאי שנתקע בלי עובדים, בדרך כלל בקטיף. אז מביאים קבוצה גדולה של כמה עשרות מתנדבים ל-4 שעות עבודה.  הפעילות פתוחה לקבוצות מכיתה ט’ ומעלה (קבוצות חיילים, בתי ספר, תנועות נוער, קבוצות מחו”ל, חברות וארגונים)

לא מעט חקלאים חוששים לעבוד עם מתנדבים בגלל חוסר המקצועיות, שלעיתים יכול לעשות יותר נזק מתועלת, אבל ב"שומר החדש" מצאו את הדרך למקסימום תועלת ומינימום נזקים.

"כל קבוצה של מתנדבים מלווה במדריך", אומר רכז המתנדבים רותם שני. "אנחנו מביאים גם את כל הלוגיסטיקה, כלי עבודה, אוכל, הסעה ועוד. המדריכים שלנו כבר מנוסים ויודעים כיצד להדריך את המתנדבים, כך שכל העול הזה יורד מהחקלאי"

בחופשת הקיץ מפעילה תנועת השומר החדש 'מחנה קיץ חקלאי'. הוא ממוקם סמוך לאזורים בהם יש ביקוש גדול לידיים עובדות, וממנו יוצאים המתנדבים לעזור לחקלאים בסביבה. "היה לנו מחנה כזה בשנה שעברה בגבעת יואב, וזה היה מאוד מוצלח", אומר שני.

"התמקמנו במחנה אוהלים מחוץ למושב, וזה היה שילוב של מחנה בסגנון תנועת נוער ועזרה לחקלאים. עבור בני הנוער שהשתתפו בו זו היתה חוויה מיוחדת".

עוד חידוש הוא אפליקציה בשם SUNDO, שכל חקלאי יכול להוריד לטלפון הנייד שלו, וכאשר הוא זקוק לידיים עובדות, הוא פשוט שולח הודעה דרך האפליקציה, והמטה של "ידיים עובדות" בתנועת השומר החדש, יוצר איתו קשר ומתאם את הגעת המתנדבים.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: