יום רביעי, 08 באפריל 2020, י"ד ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

הטלוויזיה הסורית מדווחת על טורבינות הרוח בגולן

המחלוקת סביב הקמת טורבינות הרוח בגולן הגיעה אל מעבר לגבול. הטלוויזיה בסוריה דיווחה על המחאה של התושבים הדרוזים נגד פרויקט הקמת טורבינות רוח בסמוך לישוביהם בצפון הגולן

פורסם בתאריך:


הקמתן של חוות טורבינות רוח בגולן היא נושא שנוי במחלוקת. כיום מוקמת כבר חווה אחת כזאת באזור עמק הבכא, ומתוכננות לקום עוד חוות שאחת מהן תהיה בסמוך לכפרים הדרוזים בצפון הגולן. הסיפור, כך מסתבר, הפסיק להיות עניין פנימי, ובמשטר הסורי יש מי שמנסה לנצל את המצב ולהציג מצג על פיו מדינת ישראל מתנכלת לתושבים הדרוזים בגולן.

לאחרונה פורסמה כתבה במהדורת החדשות בטלוויזיה הסורית, ובה התראיינו תושבים מהכפרים הדרוזים בגולן וסיפרו מדוע הם מתנגדים לפרויקט הקמת הטורבינות. ההתנגדות אינה קשורה לעניינים מדיניים ולשאלת עתידו של הגולן. היא נובעת מהחשש שהטורבינות יפגעו בבבריאות ובאיכות החיים של התושבים.

בחודש יוני 2019 התקיימה גם הפגנה רבת משתתפים בכפרים הדרוזים כנגד הפרויקט. באותה הפגנה אמר אחד ממוביליה: "בשנת 2010 פנו אלינו נציגים של חברת אנרג'יקס, כדי לקדם את הפרויקט. ראינו את זה באור חיובי, כאנרגיה ירוקה וטובה לכולם, שיכולה להביא פרנסה לתושבים פה בכפרים. עבדנו כחברה מקומית קהילתית של 45 איש, מכל המקצועות מכל המשפחות.

הפגנת התושבים הדרוזים נגד הקמת הטורבינות

"אחרי 4 שנים נוכחנו לדעת שהתמונה שונה מזו שהוצגה לנו. גילינו שיש סיכונים בריאותיים, ושבאירופה מרחיקים את הטורבינות מישובים וממטעים חקלאיים, בגלל הסיכון הבריאותי והפגיעה באיכות החיים. החלטנו שזה לא יקום. גם שכנינו היהודיים חיים את אותו סיוט. איך רוצים ליישב את רמת הגולן, ובמקביל להקים ליד הישובים 150 שבשבות ענקיות, מפלצתיות".

המחלוקת בנושא הקמת הטורבינות פרצה בתקופה בה יש רצון גובר והולך מצד התושבים הדרוזים לחזק את קשריהם עם מדינת ישראל ומוסדותיה. הסיבה העיקרית לכך היא מלחמת האזרחים שפרצה בסוריה.

התושבים הדרוזים שחזו בכאוס שנוצר מעבר לגבול הבינו שעדיף מבחינתם להישאר בתחומי מדינת ישראל, ושהסדר שלום עם הסורים שבצידו ויתור על רמת הגולן כבר לא עומד על הפרק. הדרוזים בגולן לא יאמרו את זה באופן פומבי, אבל ישנם הרבה מאוד תהליכים שמתרחשים שמחזקים את הקשר של אותם תושבים עם המדינה, וגם עם השכנים ביישובים היהודים בגולן.

הסיפור של הקמת הטורבינות עלול לפגום בתהליך ההתקרבות הזה. זאת משום שהמדינה דוחפת להקמת פרויקט שמרבית התושבים בכפרים הדרוזים מתנגדים לו באופן נחרץ. מי ששש לנצל את המצב זה כמובן המשטר הסורי.

הכתבה שהופיעה בטלוויזיה הסורית על המשבר הזה, יוצרת מצב שבו השלטון הסורי, אחרי שנים רבות שבהם היה טרוד בהישרדותו, מתערב שוב בנעשה ברמת הגולן. פתאום נוצר מצב שנושא פנימי הקשור לאיכות חיים, הופך לעניין שיש בו גם היבט מדיני וביטחוני.

בימים בהם מדינת ישראל מתמודדת עם ניסיונות של האיראנים להתבסס בסוריה ולהציב איום קרוב מאוד לגבול, האינטרס של הממשלה הוא שהתושבים הדרוזים בגולן לא יחושו שהמדינה נגדם. זה אולי מצריך בחינה מחדש לגבי הפרויקט של הקמת הטורבינות, ובדיקה מעמיקה של התועלת מול הנזק שפרויקט כזה יכול ליצור.

תגובת חברת אנרג'יקס, המובילה את פרויקט טורבינות הרוח ליד הכפרים הדרוזים

"טענות המתנגדים לפרויקט נבחנו לעומק ונדחו ברובן המוחלט במסגרת דיוני הועדה הלאומית לתשתיות בתהליך מסודר ומעמיק, והפרויקט אף זכה לתמיכת כל משרדי הממשלה הרלוונטיים. אין שחר לטענות לגבי פגיעה בבריאות, בסביבה או בביטחון המדינה.  ולא רק זאת, לפרויקט ערך לאומי אשר אינו שנוי במחלוקת ותרומתו לייצור אנרגיה ירוקה שאינה מזהמת, והכל תוך כדי שדרוג התשתיות המקומיות, תמיכה בקהילה הדרוזית באזור ויצירה של משרות חדשות. מתוך רגישות ומודעות סביבתית בכוונת החברה להפעיל את הפרויקט תחת משטר הפעלה שנותן מענה לטענות שהועלו, לרבות השפעת הפרויקט על התושבים המקומיים".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: