יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

הכפר הערבי החדש בגולן

לא רחוק מקיבוץ מרום גולן הוקם דגם של ישוב ערבי לצורך תרגול לוחמה בשטח בנוי. הקמתו היא חלק מהתפיסה הביטחונית העדכנית, על פיה זירת הלחימה העיקרית של צה"ל תהיה בתוך ישובים ערביים ברצועת עזה או בלבנון

פורסם בתאריך:


ביום ראשון השבוע התקיים בצפון הגולן, ליד קלע אלון, טקס ההכרזה על הישוב החדש, "רמת טראמפ", במעמד ראש הממשלה, השרים ושגריר ארה"ב בישראל. ישוב עדיין אין, אבל שלט מאיר עיניים כבר הוצב שם. 

6 קילומטרים מזרחה משם, הוקם בלי שום הכרזה, הרחק מעיני התקשורת, ישוב שלם חדש. בישוב החדש הזה, שמזכיר כפר ערבי, לא יגור אף אחד, משום שהקמתו לא נועדה לצרכי התיישבות, אלא לצרכי האימונים של צה"ל, והוא מיועד לתרגול לש"ב (לוחמה בשטח בנוי)

הקמת הכפר הזה היא צורך מבצעי שנועד לאפשר לחיילי צה"ל להתאמן, במתאר קרוב ככל שניתן, למה שהם עתידים לפגוש במלחמה. זאת בהנחה שרוב הלחימה תתרחש בשטח בנוי.

זהו אחד הלקחים החשובים שהופקו בצה"ל, החל ממבצע חומת מגן, דרך מלחמת לבנון השניה, ועד למבצע צוק איתן. צה"ל מתמודד כיום מול שני איומים מרכזיים, החמאס וחיזבאללה. האירגונים האלה פועלים בתוך הישובים, ויורים את הרקטות שלהם לשטח ישראל מתוך ריכוזי אוכלוסיה אזרחית.

לוחמה בשטח בנוי היא לחימה מאוד מורכבת, משום שזו סביבה רוויה במקומות מסתור, ומעבר לכל פינה, ומכל חלון הפונה אל הרחוב יכול לצוץ קנה רובה שיפגע בחיילי הכוח שאמור לכבוש את הישוב.  

בצה"ל פותחו טכניקות שונות ללוחמה בשטח בנוי, שחלקן יושמו במבצע חומת מגן, בכיבוש מחנות פליטים בשכם ובג'נין. אחת הטכניקות היתה פריצת קירות ומעבר מבית לבית, מבלי שצריך לרדת לרחוב.

כלי הנשק האישי במרבית יחידות החי"ר בצה"ל כיום, רובה הסער תבור, מותאם אף הוא ללחימה בשטח בנוי. הוא בנוי על פי קונספט שנקרא "בולפאפ", שבו פתח המחסנית נמצא מאחורי ההדק, וזה מאפשר נשק קצר יחסית ונוח לתמרון בתוך סמטאות ובתים צפופים.

צה"ל השקיע משאבים רבים בהקמת מתקן אימונים ללוחמת שטח בנוי בצהלים שבנגב, אשר מהווה העתק מדויק ככל שניתן לישוב ערבי טיפוסי. אבל המתקן בצהלים לא מספיק כדי לתרגל את כל היחידות שנדרשות לעבור אימונים בשטח בנוי, ויש היגיון בהקמת מתקן גם בצפון, שחוסך את הצורך להעביר יחידות, שנמצאות בצפון, עד לנגב.

במובן מסוים יש בהקמת מתקן האימונים החדש בגולן סוג של חזרה למקורות. בתקופה שלאחר מלחמת ששת הימים חיילי צה"ל התאמנו בלוחמת שטח בנוי בגולן. הם יכלו לעשות זאת בגולן משום שבאזור הזה היו לא מעט כפרים סורים נטושים, שבהם היה אפשר להתאמן.

כל אלה ששירתו כחיילי חי"ר באותה תקופה, ודאי זוכרים את הכפרים זעורה ועין פית, בצפון הגולן, ששימשו כזירת אימונים עד שהמבנים, מרוב האימונים, כבר החלו להתמוטט והפכו לבלתי בטוחים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
לא חדש
גולני בנשמה | 19:52   19.06.19