יום שישי, 28 בפברואר 2020, ג' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

המאגר החדש כבר החל להתמלא

הקמתו של מאגר בראון בצפון הגולן הושלמה על ידי קק"ל ממש לקראת סופת הגשם הגדולה לפני שבוע וחצי. המאגר, בקיבולת של 2 מיליון מ"ק, החל להתמלא, וההערכה היא שעד תום החורף הוא יתמלא לגמרי

פורסם בתאריך:


קרן קימת לישראל בשיתוף אגודת 'מי גולן' השלימה את הקמתו של מאגר 'בר און' בצפון רמת הגולן, ממש לפני תחילתה של הסערה האחרונה שפקדה את הארץ לפני שבוע וחצי. המאגר, שיכול להכיל 2 מיליון קוב מי גשמים, כבר הספיק להתמלא כתוצאה מהגשמים הרבים שירדו בגולן בכ-1.4 מיליון קוב מים. קק"ל השקיעה בפרויקט כ-15 מיליון שקל.

כיום ישנם בגולן 14 מאגרי מים הקולטים מי שטפונות, ועוד 3 מאגרים לטיהור מי שפכים. מפעל המאגרים מנצל את הגרביטציה ורוב אספקת המים להשקיה במרכז ובדרום הגולן אינה מצריכה שאיבה.

בצפון הגולן לעומת זאת, היה מחסור במים לחקלאות. הקמת מאגר עורבים בשנת 2001 ומאגר קוניטרה ב- 2007 פתרו חלק מהבעיה, אבל עדיין זה לא הספיק לכל הצרכים, ועיכב את האפשרות להמשיך ולפתח חקלאות בצפון הגולן. הקמת מאגר בראון נועדה לתת מענה לבעיה.

מאגר בראון במהלך הקמתו

קק"ל בנתה את מאגר 'בר און' לטובת הנחלות החדשות שקק"ל הכשירה בשנים האחרונות ביישובי רמת הגולן במסגרת הפרויקטים הלאומיים שהיא מובילה. "המים ממאגר בר און מיועדים לחקלאים החדשים שהתיישבו בנחלות שקק"ל הכשירה", אמר איציק כהן מנהל מחלקת בינוי וביצוע במרחב צפון,

"עבדנו במרץ כנגד הזמן כדי לאטום את המאגר בזמן כדי שנצליח לאגור מים כבר במערכת הגשמים האחרונה. המאגר הוא ברכה גדולה לחקלאים ותוספת מים משמעותית לחקלאות בגולן. אנחנו מעריכים כי עד סוף החורף המאגר יתמלא לגמרי".

יש לציין כי קק"ל הקימה ברחבי ישראל למעלה מ-230 מאגרי מים ואלה מוסיפים למשק המים בישראל כעשירית מהתצרוכת. המים שנאגרים במאגרים משמשים לחקלאות ולהעשרת מי התהום ופותרים את בעיית סילוק מי השפכים המטוהרים.

קק"ל רואה חשיבות עליונה לפיתוח החקלאות האינטנסיבית בארץ כמקור פרנסה ראוי שיאפשר את חיזוקה של האוכלוסייה המתפרנסת מחקלאות, בעיקר בפריפריה, ובנוסף כשמירה על הנוף הפתוח ונופיה של ישראל. מכיוון שכך, נושא פיתוח מאגרי מים לחקלאות זוכה לקדימות ב'סדר היום' של קק"ל.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: