יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

הפרות הן גורם הזיהום העיקרי בנחלי הגולן

הנחלים בגולן שוב סובלים מזיהום לקראת סוף הקיץ. רשות הטבע והגנים הודיעה כי בנחל משושים הזיהום פסק, וניתן לטייל בו. אך בנחל אל על ובזאכי עדיין יש זיהום. הרשות מקדמת תוכנית למניעת כניסה של עדרי הבקר לערוצי הנחלים

פורסם בתאריך:


לפני שבועיים, לקראת עונת הטיולים של חגי תשרי, הודיעו משרדי הבריאות ואיכות הסביבה  על איסור הרחצה בחמישה נחלים בגולן, גילבון, משושים, אל על, זאכי והבניאס.

שני הנחלים הראשונים שאיסור הרחצה בהם הוסר היו הבניאס והגילבון. כיום רק שני נחלים נותרו מזוהמים, אל על והזאכי, בנחל משושים הזיהום פסק, ואיסור הרחצה הוסר.

נחל משושים, צילום: בני גרוס

זו השנה השנייה שבה נחלים בגולן מזדהמים לקראת סוף הקיץ. העיתוי נובע מהיחלשות הזרימה בנחלים. כאשר נחל זורם בחוזקה יש יותר ערבול של המים והכנסת חמצן, שמאפשר תהליכי פירוק של הזיהום. כאשר הזרימה חלשה הטיהור העצמי נחלש אף הוא, והסיכוי לזיהום בנחל גובר.

מבחינת רשות הטבע והגנים הזיהום הזה הוא בעייתי ביותר. אם אי אפשר להיכנס למים בנחלים, יש הרבה פחות מטיילים, ופחות הכנסות לרשות. לכן רשות הטבע והגנים יזמה תוכנית למניעת הזיהום בנחלי הגולן,

לתוכנית הוקצבו 14 מיליון שקלים, והיא נעשית בשיתוף המשרד לאיכות הסביבה, משרד הבריאות ומשרד החקלאות. המטרה המרכזית של התוכנית הזו היא מניעת כניסה של פרות לערוצי הנחלים.

התופעה הזו מוכרת כבר שנים רבות. פרות הרועות בשטחי המרעה בגולן יורדות לערוצי הנחלים כדי לשתות מים. הצואה של אותן פרות מתערבבת במים ומזהמת אותם.

כדי למנוע את התופעה הזו צריכים להתקין שקתות של מים בשטחי המרעה, כך שלפרות יהיה מקור מים קרוב וזמין, והן לא תיכנסנה לערוצי הנחלים. ברשות הטבע והגנים ערכו מיפוי של שטחי המרעה ועדרי הבקר, ונקבעו המקומות בהן יתקינו את השקתות.

ישנן מקומות שבהם, בנוסף להתקנת השקתות, יוצבו גם גדרות שימנעו כניסה של הבקר לערוצי הנחלים. הגדרות יוקמו רק בכמה מקומות בהם אין מנוס מכך, כדי שיהיה מינימום הפרעה לחיות הבר.

הפרות הן כאמור הגורם המרכזי לזיהום בנחלי הגולן, אך ברשות הטבע והגנים ובמשרד לאיכות הסביבה מודעים לכך שיכולים להיות גורמי זיהום נוספים. לפני כחודש היתה דליפה של שפכים ליד עין קיניה בצפון הגולן. במקרה הזה הזיהום התפשט מנחל סער אל הבניאס ואל הירדן.

החורף כבר מתקרב, והגשמים אמורים לשטוף את הזיהום. אבל בשלב הראשון יתכן מאוד שהזיהום יגבר, כי ישנם מזהמים ששקעו לקרקעית כשהזרימה נחלשה, וכשהיא תתגבר, המזהמים יתערבלו עם המים. רק אחרי מספר אירועי גשם משמעותיים הזרימה המוגברת תעשה את שלה והנחלים יתנקו.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: