יום שישי, 28 בפברואר 2020, ג' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

השמיכה הקצרה של שירותי הכבאות

ראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח, עזב בזעם ישיבה שהתקיימה עם נציב רשות הכבאות וההצלה, דדי שמחי, לאור סירוב רשות הכבאות להפעיל את תחנת בני יהודה בדרום הגולן. בדו"ח שהוגש לכנסת מתברר שרשות הכבאות סובלת ממחסור אקוטי בכוח אדם, רכבי כיבוי ותחנות הפעלה

פורסם בתאריך:


בישוב בני יהודה בדרום הגולן יש תחנה של רשות הכבאות וההצלה, שאמורה לתת שירותי חירום ליישובי הסביבה. אבל התחנה הזו אינה מאויישת, וכאשר יש שריפה שולחים רכבי כיבוי מתחנת קצרין, או מתחנת צמח. המצב הזה הטריד מאוד את התושבים ואת המועצה האזורית גולן.

השבוע התקיימה פגישה בין ראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח יחד עם צוות של המועצה, לבין נציב רשות הכבאות וההצלה, רב טפסר דדי שמחי, כשעל הפרק הפעלתה מחדש של תחנת בני יהודה.

תחנת הכיבוי בבני יהודה

אנשי המועצה האזורית גולן דרשו להפעיל מחדש את תחנת בני יהודה, אבל נציב הכבאות הבהיר שהדבר אינו אפשרי, ושהמענה לדרום הגולן יינתן מתחנות כיבוי אחרות בכפוף לשיקולים מבצעיים.

רוקח זעם ופוצץ את הישיבה, לא לפני שאמר: "חובת השירות לתושבי הגולן אינה שונה מאף אזרח אחר במדינת ישראל . חיי תושבי הגולן, אינם עוד הפקר! מגיע לנו לקבל את אותו השירות, באותו זמן תגובה. וועדות שונות קבעו, כי זמן התגובה יעמוד על 7-15 דקות בלבד. במקרים מסוימים, עם זמן תגובה של 45 דקות לאירוע, המשמעות אובדן חיי אדם".

רוקח מבחינתו דואג לאינטרסים של תושבי הגולן, וצודק לגבי זמן התגובה הנדרש. בדו"ח שהוגש לכנסת בשנת 2017 נאמר שהיעד שנקבע על ידי רשות הכבאות הוא זמן תגובה של עד 15 דקות. אבל רשות הכבאות לא מצליחה להגשים את היעד הזה בגלל מחסור באמצעים.

כדי לעמוד בזמן תגובה של 15 דקות צריך שיהיו 164 תחנות כיבוי ברחבי הארץ, כשבפועל יש רק 130 תחנות. לא רק תחנות חסרות, גם רכבי כיבוי. על פי התקן שנקבע על ידי רשות הכבאות צריכים להיות 716 רכבים כשבפועל ישנם רק 420.

התחום השלישי שבו רשות הכבאות סובלת ממחסור הוא כוח אדם. על פי התקן הבינלאומי, צריך להיות כבאי אחד על כל 1,000 תושבים. כלומר, במדינת ישראל צריכים להיות, על פי נתוני שנת 2017, 8,668 כבאים, כשבפועל ישנם רק 1,948. רשות הכבאות מעסיקה גם כ-3,000 מתנדבים, אולם רק שני שליש מהם בגירים, והשאר בני נוער, והמתנדבים לא פעילים באופן מלא, אלא באופן חלקי מאוד.

רוקח מבחינתו לא מוכן להשלים עם המצב. הוא דואג לאינטרסים של תושבי הגולן, והוא צודק כשהוא אומר שזה יכול לעלות בחיי אדם. דוגמא מהזמן האחרון היא תאונת הדרכים שהיתה בצומת בראון בצפון הגולן, לפני כשבועיים.

אנשי מד"א הגיעו ראשונים, אך נאלצו לחכות כמה דקות יקרות לכבאים, כי הפצועים היו לכודים בתוך הרכב. אם תאונה כזו היתה מתרחשת בדרום הגולן, ההמתנה למכבי האש היתה מתארכת הרבה יותר.

מכבי האש בתאונה בצומת בראון

המצב הזה מבהיר שרשות הכבאות וההצלה נמצאת בבעיה, איך עונים על הצרכים שהשמיכה כל כך קצרה. התגובה של רשות הכבאות ממחישה שהיא פועלת בתנאי מחסור קשים.

בתגובה נאמר: "לאחר בחינה מעמיקה של הסכנות והמשתנים המבצעיים אל מול הסד"כ הקיים, האמצעים  ובכללם יחידות מתנדבים אזוריות, הוחלט על המשך החלת תפיסת הפעלה מבצעית גמישה במחוז הכוללת גם ניוד כוחות מהתחנה בכפוף להערכת מצב מבצעית".

הבעיה של רשות הכבאות הפכה לבעיה של תושבי דרום הגולן. הם צריכים לחיות במציאות בה זמן התגובה של מכבי האש הוא בין חצי שעה ל- 45 דקות. לתושבים אין ברירה אלא לסמוך על עצמם ולנסות למזער סיכונים. את זה אפשר לעשות על ידי אמצעים כמו גלאי עשן, מטפי כיבוי בזמינות מיידית, ואפילו מערכות כיבוי אוטומטיות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: