יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

ישוב חדש בגולן יוכרז ביום ראשון הקרוב

ישיבת ממשלה חגיגית תתקיים ביום ראשון בישוב קלע אלון בגולן, ובה יוכרז על הקמת ישוב חדש, שככל הנראה ינציח את שמו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהכיר בריבונות ישראל בגולן

פורסם בתאריך:


לאחר עיכובים, שנבעו מסיבות פוליטיות, עקב הקדמת הבחירות, יוכרז ביום ראשון הקרוב ישוב חדש בגולן. הישוב יוכרז במהלך ישיבת הממשלה שתתקיים בישוב קלע אלון בצפון הגולן.

הקמת הישוב החדש היא פועל יוצא של ההכרה האמריקנית בריבונות הישראלית בגולן. בעקבות ההכרה הזו נוצר צורך משותף, הן מצד הדרג הממשלתי, והן מצד ההנהגה המקומית בגולן, להקים ישוב חדש.

ההקמה של הישוב החדש היא צעד סימבולי, יותר מאשר צורך התיישבותי. יש כאן אמירה פוליטית ומדינית להבהיר לכל העולם שבצד ההכרה האמריקנית, ההתיישבות בגולן ממשיכה להתבסס.

מיד לאחר הכרזתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל בגולן, הודיע נתניהו כי בכוונתו לפעול להקמת ישוב חדש בגולן שינציח את שמו של הנשיא האמריקני.

נתניהו עשה זאת לפני הבחירות באפריל, וייתכן שהצעד הזה הוסיף לו תמיכה ציבורית. עכשיו נתניהו ניצב שוב לפני בחירות, ושוב הוא יוזם קיום ישיבת ממשלה בגולן, צעד שיש לו חשיבות מדינית, אך גם יכול להועיל לו פוליטית.

המיקום המדויק של הישוב החדש עוד לא ברור, אך הוא ככל הנראה יוקם לא רחוק מהישוב קלע אלון. הקמת ישוב חדש היא צעד שנוי במחלוקת. המדיניות המוצהרת של מוסדות התכנון, היא לתת עדיפות לחיזוק ישובים קיימים על פני הקמת ישובים חדשים.

אבל בגולן לא רק השיקול התכנוני והסביבתי בא בחשבון, אלא גם השיקול הפוליטי. זה קרה כבר בעבר, שבעקבות צעד מדיני הוקם ישוב חדש.  בעקבות ההחלטה על הסכם הפרדת הכוחות עם סוריה לאחר מלחמת יום הכיפורים, שבמסגרתו נסוגה ישראל מהעיר קוניטרה. הוקם כהתרסה לצעד הזה הישוב 'קשת' שהוא ראשי תיבות של 'קוניטרה שלנו תמיד'.

מה שמסקרן לקראת ההכרזה על הישוב החדש בצפון הגולן היא כיצד הוא ייקרא. האם שמו של דונלד טראמפ יהיה חלק מהשם של הישוב, או שיבחרו בשם מרוכך יותר, כמו גבעת הנשיא למשל.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: