יום שישי, 29 במאי 2020, ו' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

כלבים ברמה אחרת

מנחם הורוביץ, תושב נוב ברמת הגולן, החל לאלף כלבים עוד בתור ילד. הוא פיתח שיטות ייחודיות לאילוף כלבים, והקים את "כלבים ברמה" מרכז לכלבנות, המתמחה בחינוך ואילוף כלבים, הן כחיות מחמד, והן לצרכי שמירה והגנה על צאן ובקר

פורסם בתאריך:


כל מי שראה את הסדרה "הלוחש לכלבים" עם סיזר מילאן, לא היה יכול שלא להתפעל מהיכולת שלו לתקשר עם הכלבים, ולהפוך אותם לממושמעים וידידותיים. הסיפור של מנחם הורביץ,  מזכיר מאוד את זה של מילאן.

כמו מילאן, שבילה את רוב ילדותו בעבודה בחווה לצד סבו שעסק בחקלאות, כך גם הורביץ גדל בסביבה חקלאית, במושב נוב שברמת הגולן. בגיל 14 הוא הפסיק רשמית ללמוד בבית הספר, והחל להתלוות לבוקרים ולכלבים ששמרו על עדרי הפרות במרעה.

בזמן שחבריו למדו בבית הספר, הורביץ למד כיצד מאלפים כלבים. הוא קרא ספרים בנושא, התאמן ולמד ממאלפי כלבים במקומות שונים בארץ. כנער הוא כבר השתתף בתחרויות אילוף כלבים, בהן כלבים שהוא אילף היו מסוגלים להוביל עדר של כבשים מנקודה א' לנקודה ב'.

כשהגיעה העת להתגייס לצה"ל היה ברור להורביץ היכן הוא מעוניין לשרת. הוא הצטרף לעוקץ, יחידת הכלבנים של צה"ל, ובמסגרת זו גם יצא לקורס פיקוד, והפך למדריך ביחידה.

הורוביץ הגיע ליחידה עם הרבה ניסיון קודם, וזה הקל עליו מצד אחד, אך הקשה עליו מצד שני. "אני באתי עם תפיסה משלי בנושא אילוף כלבים", הוא מסביר. "רציתי ליישם את השיטות שלי גם ביחידה, וזה לא התאפשר ברוב המקרים. הייתי חייב להתגמש ולפעול בהתאם למה שמקובל ביחידה".

השיטות שהורביץ פיתח הם מזיגה של ניסיון מצטבר ולמידה ממאלפי כלבים ותיקים. "מכל אחד למדתי, ולקחתי את מה שהתאים לי", הוא אומר. "כך פיתחתי את השיטות שלי. הדבר הראשון שאני עושה זה להתבונן בכלב, להכיר אותו, ואז להחליט באיזו גישה לנקוט".

הורביץ כיום הוא נשוי טרי, בן 23 בסך הכל. לפני שנה הקים את "כלבים ברמה" מרכז לכלבנות שמציע ייעוץ והכוונה בבחירת כלב, שיעורים פרטיים לבעלי כלבים, חוגים לילדים, חוגים למשפחות, וגם מרכז אספקה לציוד ומזון לכלבים וחתולים.

כשהורביץ מגיע לסייע לבעלי כלבים באמצעות שיעורים פרטיים, הוא בונה את התוכנית בהתאם לכלב ובהתאם לבעלים. לעיתים מספיק שיעור אחד, ולעיתים זה נמשך 10 שיעורים.

"יש לקוחות שאני שם לב שהם לא מוכנים להשקיע את המינימום הנדרש, ואני מסביר להם שאין טעם להמשיך. אני נותן לבעלי הכלב את הכלים, אבל ללא תרגול והתמדה, קשה מאוד להשיג תוצאות.

"הקשר עם בעלי הכלבים נמשך גם אחרי שמסתיימים השיעורים. בעלי הכלבים שולחים לי סרטונים, ואני מייעץ להם בטלפון".

תחום נוסף בו פועל מנחם הורביץ הוא חוגי אילוף כלבים לילדים. לחוגים האלה הוא מביא מספר כלבים מתוך 15 כלבים שבבעלותו. בחוגים הללו יכולים להשתתף עד 5 ילדים, או עד 7 נערים.

כדי לעודד ילדים להצטרף לחוגי האילוף שלו קיים הורביץ במהלך הקיץ כמה תצוגות בקייטנות. "הבאתי לתצוגות כלבה מסוימת שבתחילת הדרך אצלי היא היתה מאוד פחדנית וחשדנית. כיום היא יודעת גם בהינתן פקודה לשמור ולתקוף, מצד שני היא מסוגלת להיות ידידותית ולחלוטין לא מסוכנת".

חלק גדול מהשטח ברמת הגולן משמש למרעה לבקר, כלבים יכולים להגן על העדר מפני טריפות, וגם לסייע לבעל העדר להעביר את הפרות ממקום למקום. הורביץ מאלף כלבים גם לצרכים האלה, אך הוא מסייג ומבהיר שכדי שכלב רגיל יהפוך לכלב רועים מיומן, נדרשת השקעה גם מצד בעל העדר. "זה לא פשוט, כי לבוקרים לא תמיד יש את הזמן והאנרגיות להשקיע בכלבים, אבל מי שמוכן להשקיע בסוף יקצור את הפירות. הוא גם יוכל להגן על העדר מפני טריפות, וגם יזכה לסיוע בעבודה השוטפת".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: