יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

לקראת הכרעה גורלית במליאת המועצה

ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, מתכוון להביא לדיון והצבעה במליאה בקשה להלוואה של 3.7 מיליון שקלים, כדי לאפשר מצ'ינג למענקים ממשלתיים בהיקף של 28.8 מיליון שקלים. הפרויקט המרכזי, הקמת קרית ממשלה, אמור להניב הכנסות למועצה ולהקטין את התלות בתקציבים ממשלתיים.

פורסם בתאריך:


לראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, אין חיים קלים בקדנציה הנוכחית, משום שאין לו רוב במועצה, והאופוזיציה מערימה עליו לא מעט קשיים. ב-15 לספטמבר יתקיים דיון שלדברי אפרצב הוא גורלי להמשך פיתוחה של קצרין.

חברי המועצה יתבקשו לאשר לקיחת הלוואה בסך  3,715,500 שקלים, שנועדה להוות מצ'ינג (החלק של הרשות המקומית) למענקי פיתוח של הממשלה בסך 28,847,000 שקלים.

מדובר בשבעה פרויקטים, שניים מהם גדולים וחשובים. האחד, שדרוג כולל של פארק קצרין העתיקה והקמת פארק תלמודי בהשקעה של 10,500,000 שקלים. והשני, הקמת קרית ממשלה בעלות כוללת של  14,500,000 שקלים.

כאמור זו אמורה להיות ישיבה חשובה מאוד, ולאפרצב אין עדיין רוב במליאה לאישור ההלוואה, שהיא בסיס לאפשרות לממש את תוכנית הפיתוח.

חברי האופוזיציה העלו מספר טענות. הם טענו שאפרצב מגיש להם משהו מוגמר מבלי שהתקיים דיון מוקדם בדבר נחיצות הפרויקטים הללו. הם הביעו חשש שהקמת קרית הממשלה תשפיע לרעה על העסקים במרכז המסחרי הוותיק, מרכז איתן, וכן שלמועצה יש כבר כיום בעיה תזרימית, ולקיחת ההלוואה תחמיר את המצב עוד יותר. 

על כך משיב אפרצב: "ראשית, כל הפרויקטים שעבורם נדרשת הלוואה, הובאו לדיון במועצה בתחילת הדרך, כאשר נדרש אישור המועצה ללקיחת תב"ר (תקציב בלתי רגיל) שהמועצה היתה אמורה לגייס מהממשלה. שנית, כבר כיום יש מצוקה של נדל"ן עבור משרדים ושטחי מסחר, ולכן אם חלק ממוסדות הציבור יעברו לקרית הממשלה, הנכסים בהם הם יושבים כיום יתמלאו בעסקים אחרים.

"לגבי הבעיה התזרימית. התוכנית נועדה להגדיל את הכנסות המועצה מארנונה ומהשכרת נכסים בקרית הממשלה, כך שקצרין תהיה פחות תלויה בתקציבים ממשלתיים. עומס המלוות של המועצה מהווה כיום כ- 19% מתקציב המועצה, והוא נמוך בכ- 5% מהממוצע הארצי ביחס חוב לתושב.

"לעומס המלוות של הרשות ישנה השפעה מרחיקת לכת על מענק האיזון שהמועצה מקבלת מהממשלה, ככל שעומס המלוות של הרשות קטן, כך מענק האיזון קטן. במידה ולא ילקחו הלוואת בשנת 2019 מענק האיזון לשנת 2021 צפוי לקטון בכ- 300 אלף שקלים".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
עוד כתבה זדונית ומסלפת מציאות (ל"ת)
אורי זכריה | 16:34   11.09.19
1
יוזמה ונחישות
דב יוגב | 07:12   11.09.19