יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

מגמלא העתיקה למלאניה טראמפ

שרשרת עם חרוזי זכוכית שיצרה האמנית רינה אפלבוים מהישוב נטור ברמת הגולן, הוענקה לאשת נשיא ארה"ב, מלאניה טראפ. השרשרת עוצבה בהשראת חרוזי זכוכית שנמצאו בחפירות גמלא העתיקה

פורסם בתאריך:


בטקס הכרזת הישוב החדש "רמת טראמפ", שהתקיים בתחילת השבוע ברמת הגולן, היה רגע מרגש במיוחד, ובו הוענקה לגברת הראשונה של ארה"ב, מלאניה טראמפ, שרשרת מיוחדת ובה שזורים שני חרוזי זכוכית. השרשרת נמסרה במעמד הטקס לאשת שגריר ארה"ב בישראל, כשי מיוחד לגברת טראמפ.

השרשרת הזו עוצבה והוכנה ע"י אומנית מהגולן בשם רינה אפלבוים מסטודיו "מנדרינה" בישוב נטור.  השרשרת יוצרה בהשראת חרוזי זכוכית שנמצאו בחפירות הארכיאולוגיות באתר גמלא העתיקה.

אחרי הכרזת נשיא ארה"ב על הכרתו בריבונות ישראל בגולן, אפלבוים יצרה את השרשרת כמחווה מאישה לאישה, וכאות הוקרה. שרשראות דומות הוענקו על ידי אפלבוים גם לאשת ראש הממשלה ואשת השגריר.

רינה אפלבוים החלה לעסוק באמנות הזכוכית במקום מגוריה הקודם בישוב נחלים במרכז הארץ. לפני 11 שנים היא עברה עם משפחתה לישוב נטור בדרום הגולן. המעבר, כך היא מספרת, לווה בחששות רבים, אך בהמשך היא נוכחה לדעת שהשינוי דווקא איפשר לה לגלות גוונים חדשים וצבעוניות מקורית הפורצת מהחומר החוצה.  אפלבוים גאה על כך שהיא מחדשת  של המסורת של עיצוב תכשיטי זכוכית, שהיתה פעילה בגולן בימי הבית השני.

אפלבוים  צירפה לשרשרת שהוענקה למלאניה טראמפ, טקסט מרגש באנגלית, שבו היא מדגישה את הקשר בין גמלא העתיקה להתחדשות ההתיישבות בגולן.

להלן הדברים בתרגום לעברית:

"השרשרת הזו אינה שלי, היא של אשה שאיני מכירה ומעולם לא פגשתי, אבל השמים שמעלי הם אותם השמים שהיו מעליה. אני הולכת על אותה אדמה שהיא הלכה עליה לפני 2000 שנה, כשהיא חיה כאן בגמלא העתיקה שברמת הגולן - עיר משגשגת על צלע ההר.

"הממצאים מראים שהיא התגוררה בבית בנוי אבני בזלת שחורה, שכדי חרס כבדים מלאים ביין ותבואה נחו על גג ביתה. ייתכן והשרשרת נשמטה מצווארה, כשחרבה גמלא במרד הגדול, או שאולי באופטימיות נשית היא הוסתרה, עד שיגיעו ימים טובים יותר והיא תחזור אליה.

"ימים עברו והצטברו לשנים והשרשרת, שהתפרקה לחרוזים רבים, שכבה בין אבן ובזלת מחכה לאשה אחת שתשוב.

"בהתרגשות ניגשתי למבער ויצרתי חרוזים זהים לחרוזי הזכוכית שנמצאו בין שרידי העיר העתיקה. מלאכה עתיקת יומין מחברת אותי לאשה שצעדה כאן בדיוק לפני 2000 שנה.

"השרשרת מעוצבת ומוענקת אישית לגברת הראשונה של ארצות הברית, מלניה טראמפ . רינה אפלבוים ״סטודיו מנדרינה״ מעצבת יודאיקה ותכשיטי זכוכית בעבודת מבער . גרה יחד עם גבי ארבע ילדים ושני חתולים כבר 11 שנה ברמת הגולן".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: