יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

המטיילת מצאה מטבע מהתקופה רומית

מטיילת, שהשתתפה אתמול בחפירה באום אל קנטיר בגולן, מצאה מטבע מהתקופה הרומית המאוחרת, ועליו מוטבע דיוקן של קיסר רומי.

פורסם בתאריך:


במהלך חול המועד סוכות מתקיימות באתר עין קשתות (אום אל קנטיר) בדרום רמת הגולן, חפירות ארכיאולוגיות באזור הכפר הסמוך לבית הכנסת המפואר שנחשף ושוחזר. החפירות האלה מתקיימות בשיתוף הציבור הרחב, והמבקרים באתר יכולים להתנסות בהן.

אתמול במהלך החפירה הבחינה מטיילת שהשתתפה בה במטבע בתוך העפר. היא העבירה אותו לידי מנהל החפירה. אחרי בדיקה התברר שמדובר במטבע רומי מהמאה השלישית לספירה, ועליו מוטבעת, כמקובל באותה תקופה, דיוקן של קיסר רומי. ככל הנראה מדובר בקיסר קונסטנטיוס כלורוס, ששלט באימפריה הרומית בין השנים 293 ל-305.

המטבע נשלח לבדיקה וניקוי במעבדה של רשות העתיקות. לאחר מכן יוחלט היכן להציג אותו בפני הציבור הרחב. סביר להניח שהוא יוצג בתערוכה הנמצאת במרכז המבקרים של אום אל קנטיר.

אום אל קנטיר הוא כיום אחד מאתרי התיירות המרכזיים ברמת הגולן. לאחר חפירה ושחזור שנמשכו 15 שנים, נפתח האתר לקהל הרחב. ממרכז המבקרים יורדים אל בית הכנסת שהוא האטרקציה המרכזית. אטרקציה נוספת היא מעיין עין קשתות, ובדרך מבית הכנסת אל המעיין נמצא הכפר, שעדיין לא נחשף במלואו והחפירה בו נמשכת גם בימים אלה.

המטבע שנמצא אתמול באום אל קנטיר מצטרף על אוסף גדול מאוד של מטבעות שנמצאו במקום. הייחוד שלו הוא שהוא נמצא על ידי מטיילת שהשתתפה בחפירה, ולא על ידי משלחת ארכיאולוגית מקצועית.

ההחלטה לשתף את הציבור הרחב בחפירות היא מעט בעייתית, משום שקצת קשה לשמור על רמה מקצועית גבוהה בחפירה כזו, אבל לרשות העתיקות ולמנהלת האתר יש עניין גדול לשתף את הציבור בחווייה הארכיאולוגית, ומתברר שאפשר בעזרת הציבור למצוא גם ממצאים מעניינים.

מנהלת האתר, דפנה מאור, מסבירה: "לנהל חפירה באמצעות הקהל הרחב זה אתגר לא פשוט, אבל אנחנו רואים חשיבות בכך שהציבור הרחב יהיה שותף לחוויה של שחזור העבר היהודי ברמת הגולן. ילד או ילדה שמשתתפים בחפירה כזו חווים חוויה מיוחדת שנשארת לכל החיים, בייחוד אם תוך כדי החפירה מגלים מטבע נדיר, או כל ממצא מעניין אחר".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: