יום ראשון, 07 ביוני 2020, ט"ו סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

עלה מליטא בצעירותו, וחזר אליה כראש מועצה

ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, חזר לליטא, ארץ הולדתו, שם חתם על ברית ערים תאומות עם העיר רדבילישקיס

פורסם בתאריך:


 אפרצב עם שגריר ישראל בליטא, אמיר מיימון (מימין) וראש עיריית רדבילישקיס, אנטאנאס צ'פוניוניס (משמאל)

בשבוע שעבר הוביל ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב,  משלחת מצומצמת לעיר רדבילישקיס אשר בליטא. מטרת הנסיעה הייתה חתימת הסכם ערים תאומות.

לחתימת ההסכם עם רדבילישקיס יש גם משמעות מדינית. ליטא היא חברה באיחוד האירופי, שעדיין לא מוכן להכיר בריבונות ישראלית בגולן, אבל במזרח אירופה זה כנראה לא משנה, ושם אוהדים את מדינת ישראל, ולא משנה עבורם שקצרין נמצאת מחוץ לקו הירוק.   

לפני כשלוש שנים ביוזמת שגריר ליטא בישראל ושגריר ישראל בליטא, הובל מהלך ליצירת ברית ערים ובניית גשר מחודש בין העם הליטאי לעם היהודי.

בין העם הליטאי לעם היהודי כ-800 שנים של היסטוריה משותפת. יהודים הגיעו לליטא לראשונה במאה ה-12, והקהילה שם הלכה והתבססה.

מאות ה-18 וה-19 הפכה למוקד של ההתנגדות לחסידות ושל ריכוז הישיבות הגדול בתבל, ובמקביל מילאה תפקיד חשוב בהתפתחות התנועות היהודיות המודרניות. העיר וילנה, זכתה לכינוי "ירושלים דליטא", בגלל היותה מרכז יהודי חשוב.

בתולדות יהודי ליטא יש גם פרק עצוב וקשה. בזמן השואה. 94 אחוז מהיהודים שחיו בליטא נרצחו על ידי הנאצים, וגם על ידי לא מעט ליטאים ששיתפו פעולה איתם. מצד שני מספרם של חסידי אומות העולם אשר פעלו למען היהודים בליטא, הוא יחסית מהגבוהים באירופה כולה.

הדור הנוכחי של הליטאים מכיר באחראיות הקודמים להם בטרגדיה הנוראה, יוזמים קשרים מחודשים ויוצרים מציאות שונה עבור הדורות הבאים. המדיניות המוצהרת של ליטא המודרנית היא תמיכה רחבה בעם ישראל ומדינת ישראל בכל התחומים ומכאן הרצון בקשירת הקשרים מחדש בין העמים.

ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, נולד בליטא ב-1969 ועלה לארץ ב-1991. הנסיעה לליטא כראש רשות שמייצג את מדינת ישראל ואת רמת הגולן היא סוג של סגירת מעגל עבורו.

בתום הביקור אמר אפרצב: "המפגש היה מרגש לכל הצדדים, ההתרגשות הדהדה בבניין העירייה ובכל האירועים השונים בהם השתתפנו. למדנו הרבה, התרגשנו מאוד וגם ראינו המון תקווה והזדמנויות לשני הצדדים לבנות הווה ועתיד משותף.

מימין לשמאל: שרון לבקוביץ, חבר מועצת העיר, אנטאנאס צ'פוניוניס, ראש העיר רדבילשקיס, דימי אפרצב, ראש המועצה המקומית קצרין, מנכ"לית עיריית רדבילישקיס, יוסטינס פראניס, ראש עיריית שדובה, גילעד פורת, מנהל מתנ"ס קצרין.

"ביסוס מעמדה של קצרין, בירת הגולן בעולם יביא לנו יותר הזדמנויות בתחומים כגון: כלכלה, חינוך, תרבות, תיירות ועוד׳. גם לעניין המדיני עבור מדינת ישראל יש כאן ביטוי חשוב לאור עמדת האיחוד האירופי בנושא. אני מודה מקרב לב לשגריר ישראל בליטא אמיר מימון, לראש עיירת שדובה, יוסטינס פראיניס וראש העיר רדבילישקיס, אנטנאס צ׳פוניוניס על יצירת חיבור ותקווה לעתיד טוב יותר לשני העמים שלנו."

צילומים: המועצה המקומית קצרין

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
מעניין שכל הכתבות
לא אוכל חרטה | 19:52   17.07.19
1
ברית ערים
עטרה קציר | 18:27   17.07.19