יום רביעי, 01 באפריל 2020, ז' ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

שני בתי ספר חדשים יוקמו בגולן

החל מספטמבר הקרוב יתחילו לפעול בגולן שני בתי ספר חדשים, האחד בקיבוץ אל-רום והשני במבנים זמניים ליד מושב רמות, ובהמשך יוקם בית ספר חדש בחד נס

פורסם בתאריך:


מליאת המועצה האזורית גולן דנה בישיבתה האחרונה בתוכנית להקמת שני בתי ספר חדשים בגולן. הצורך בהקמתם נובע מהגידול במספר התלמידים, בעיקר בכיתות הנמוכות. בשנים האחרונות נקלטו לא מעט משפחות צעירות בישובים הכפריים בגולן, וילדיהם הגיעו לגיל בית ספר.

בדרום הגולן ישנו בית ספר ממלכתי בשם מצפה גולן, שנמצא בישוב בני יהודה. זהו בית ספר חדש יחסית, שנבנה במקום שני בתי ספר ותיקים, דליות ומצפור. נכון להיום בית הספר הזה כבר לא יכול לקלוט עוד תלמידים.

בישיבת המליאה האחרונה של המועצה האזורית גולן, אמר ראש המועצה חיים רוקח: "המצב בדרום הוא כזה, היום בבית ספר מצפה גולן ישנם 720 תלמידים. אין מקום לכיתות. אין כיום מתנ"ס בבני יהודה, כי כל המתנ"ס הפך להיות בית ספר. בגלל זה היינו צריכים לפתוח אולם ריקוד בקניון. אין מקום להציב מגורונים בבית הספר, אין שום מקום להתפתח שם".

ישיבת מליאה במועצה האזורית גולן

נכון לעכשיו המועצה צריכה לתת מענה ל-4 כיתות נוספות והאופציה שנבחרה היא להקצות כמה חדרי בבית הספר ברנקו וייס, שנמצא סמוך למושב רמות. זהו פיתרון זמני עד להקמת בית ספר חדש, שמיועד לקום במושב חד נס.

בית הספר החדש ישרת את ישובי מעלות הגולן, חד נס, מעלה גמלא, כנף  ורמות. לגבי אניעם, בינתיים התלמידים ימשיכו ללמוד בבית הספר אביטל במרום גולן, כשבעתיד תיבחן האפשרות להעבירם לבית הספר שיוקם בחד נס.

בצפון הגולן יש גם בעיה של מחסור בכיתות בבית הספר אביטל. לכן הוחלט על הקמת בית ספר נוסף באל-רום. בניגוד למה שמתוכנן בדרום הגולן, ששם לבית ספר החדש יהיה אזור רישום נפרד, בצפון הגולן אזור הרישום של בית הספר החדש באל-רום יהיה חופף לזה של בית ספר אביטל.

בית ספר אביטל

בית הספר באל-רום יהיה בית ספר בעל אוריינטציה סביבתית, ובמועצה האזורית מכנים זאת "חינוך יער". יהיה בו דגש על הקשר לטבע ולאיכות הסביבה. זה יהיה בית ספר קטן ואינטימי, לא יותר מכיתה בשכבה.

במקביל לבתי הספר החדשים, ישנם שני בתי ספר קיימים ששוכנים במבנים זמניים ומתוכננים לעבור למקום קבוע. הראשון הוא בית הספר הדמוקרטי, ששוכן כיום במבני מגורים ישנים במושב אליעד. בית הספר הזה יעבור לאתר חדש שיוקם ליד קיבוץ אפיק.

בית ספר נוסף שעתיד לעבור הוא בית הספר "מעיינות" שנמצא כיום בקיבוץ נטור. בית הספר הזה החל את דרכו בשם "שיר חדש", שהוסב אחר כך ל"מעיינות". בית הספר הזה הוקם במתכונת שמאפשרת לתלמידים דתיים וחילוניים ללמוד ביחד. כיום רוב התלמידים מגיעים מישובים דתיים. בית הספר הזה יעבור לאתר חדש במושב אבני איתן. 

במובן מסוים בית הספר מעיינות דומה בקונספט למה שמתוכנן לקום באל-רום, ובאתר בית הספר כתוב לגבי אופיו: "שבירת המחיצה בין המבנה הבית ספרי לסביבה ולטבע – יצירת סביבה חינוכית הקשורה לטבע ולטבעי, מופחתת טכנולוגיה ומועצמת מגע עם הנוף, הסביבה והחומרים הראשוניים".

חינוך יער, אילוסטרציה

כל החלטה שמתקבלת בנוגע לבתי הספר במועצה האזורית גולן צריכה לקחת בחשבון גם את נושא ההסעות. המועצה מחזיקה מערך שלם של הסעות שמשולב גם עם קווי אוטובוס של חברת "רמה", כדי לחסוך בהוצאות.

אזורי הרישום של  בתי הספר אמורים להיות מכוונים לכך שזמן הנסיעה מבתי התלמידים לבתי הספר יהיה קצר ככל שניתן. אבל בית הספר הדמוקרטי לדוגמא, אזור הרישום שלו הוא כל ישובי רמת הגולן. ומשרד החינוך לא מתקצב הסעות אליו."המועצה מוציאה הרבה מאוד כסף על ההסעות לבית הספר הדמוקרטי", אומר סגן ראש המועצה, גל גפני.

צילום: עמוס מרון

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: