יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

רמת טראמפ, האם זה באמת ישוב חדש?

הישוב החדש בגולן, "רמת טראמפ", הולך לקום ממש בצמוד לישוב קלע אלון, על בסיס תוכנית המתאר של קלע אלון. רק כך אפשר להקים בזריזות ישוב חדש, מבלי שידרש שינוי בתוכנית המתאר הארצית

פורסם בתאריך:


היום התקיים טקס הקמה של הישוב החדש שיישא את השם "רמת טראמפ", על שמו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. הישוב החדש הזה יוקם בצמוד לישוב קיים ששמו קלע אלון.

איזה היגיון יש להקים ישוב חדש צמוד לישוב קיים? מדוע לא פשוט להרחיב את הישוב הקיים? אלה השאלות שמלוות את הקמת רמת טראמפ.

תוכנית המתאר, רמת טראמפ מימין ושכונת מצוק עורבים משמאל

מבחינה תכנונית בלבד, באמת אין היגיון, ועדיף להרחיב ישוב קיים. אבל ישנם נימוקים פוליטיים, מדיניים והתיישבותיים. פוליטית זה ברור, הקמת הישוב הזה מחזקת את הברית בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. הברית הזו חשובה לנתניהו לקראת הבחירות הקרובות. 

מבחינה מדינית, למדינת ישראל חשוב לחזק את הקשרים עם ארה"ב, וזו לא תהיה הפעם הראשונה שנשיא אמריקני מונצח בישראל, יש כבר את כפר טרומן, על שמו של הנשיא הארי טרומן. יש גם אתר הנצחה בשם יד קנדי, על שמו של הנשיא, ג'ון קנדי.

מבחינה התיישבותית, במשך שנים רבות כבר לא הוקם ישוב חדש בגולן. ישנם כיום גרעינים של צעירים שמעוניינים להקים ישוב מהתחלה, ולא להצטרף לישוב קיים. כך גם במקרה של רמת טראמפ, ישנו כבר גרעין משותף של דתיים וחילוניים, שמעוניינים להקים ישוב דתי-חילוני, כדוגמת הישוב נטור.

הישוב החדש יהיה כאמור צמוד לישוב קלע אלון. קלע אלון הוא ישוב שעבר כמה גלגולים. הוא הוקם מצידו המזרחי של ציר הנפט. הישוב לא הצליח להתבסס, וגרעינים התחלפו בזה אחר זה. היתה תוכנית להקים במקום מרכז אזורי בשם ברוכים, וגם זה לא יצא לפועל. לכן החלק הישן, שנמצא מזרחית לציר הנפט מכונה גם ברוכים, או קלע הישנה. 

נותרו בקלע הישנה רק משפחות בודדות מגרעין של עולים מרוסיה, והיה ברור שיהיה קשה מאוד לצרף אליהם מתיישבים חדשים. לכן המועצה האזורית גולן הקימה ממערב לציר הנפט שכונה חדשה תחת השם "מצוק עורבים". בסופו של דבר הוחלט שהשם קלע אלון יהיה השם של מצוק עורבים וקלע הישנה ביחד. 

עכשיו העסק מסתבך שוב. צמוד לקלע הישנה, מצידו המזרחי של ציר הנפט, תוקם רמת טראמפ. הבתים של רמת טראמפ יוקמו בין קלע הישנה לבין מצוק עורבים.

אין הרבה היגיון תכנוני שמצוק עורבים ורמת טראמפ יהיו שני ישובים נפרדים, כשהמרחק בין בתי ישוב אחד לבתי הישוב השני הוא בסביבות 100 מטר. זה גם לא הגיוני שאותן משפחות בודדות שנשארו בקלע הישנה יהיו חלק מקלע אלון, כשהבתים של רמת טראמפ מפרידים בינם לבין שאר בתי קלע אלון, כלומר שכונת מצוק עורבים.

בקלע אלון יש כבר אנשים שמתנגדים לתוכנית הזאת, אבל ספק אם הם יוכלו לעצור את היישום שלה, כשראש הממשלה דוחף, וראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח, תומך בכל מאודו בהקמת הישוב החדש.

בעיקר קשה לאנשים בגולן לעכל את השם, רמת טראמפ. דניאלה שאול, עיתונאית ותיקה מקצרין, פרסמה פוסט ובו כתבה: "תושבי הגולן: צאו נגד מחיקת ההסטוריה בהסבת שם הישוב שמנציח זכרו של יגאל אלון לרמת טראמפ! אין ישוב חדש, זה קלע אלון!"

גם לאורי הייטנר קשה עם השם רמת טראמפ, והוא היה מעדיף שם כמו רמת הנשיא, אך עדיין הוא שמח על עצם הקמתו של ישוב חדש. הייטנר, חוקר ההתיישבות בגולן, שפרסם לאחרונה את הביוגרפיה של 'אבי ההתיישבות בגולן' יהודה הראל, אומר: "זאת אמנם לא הדרך שבה רצוי להקים ישוב חדש, אך זה עדיף על לא להקים. ראש הממשלה הוא זה שהכריז וקבע עובדה, אך אני מקווה שמכאן ואילך, המושכות יינתנו למועצה האזורית גולן, ושהיא תוביל את התהליך".

חבר הכנסת צבי האוזר, ממפלגת כחול לבן, אומר שהקמת רמת טראמפ, היא הונאה. הוא כינה את הישוב החדש, ישראבלוף. "לפני כן לא היה כלום, ועכשיו לקחו את הישוב ברוכים, (קלע הישנה) שהיה ישוב מוזנח, ושממשלת ישראל יכלה בכל 10 השנים האחרונות, לבנות אותו וליישב אותו. החליטו לעשות את הישראבלוף ולקרוא אותו על שם הנשיא טראמפ".

האוזר טוען שאין תקצוב, אין תכנון, אין מיקום ליישוב ואין באמת החלטה מחייבת להוציא לפועל את הפרוייקט, אבל דווקא אורי הייטנר, שיחד עם האוזר היה בין מקימי תל"ם, אשר התחברה ל"כחול לבן", אומר: "ככה יותר קל להקים ישוב, אם רוצים לדלג על בירוקרטיה. היה נכון בעבר לקדם ישובים קיימים, כי הממשלה התנגדה להקמת יישובים חדשים. בינתיים הישובים התחזקו, ולכן יש שוב צורך להקים ישובים חדשים. אני מאמין שעצם הקמת ישובים חדשים, מחזקת את האזור".   

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
רמת טראמפ
אוה | 22:40   17.06.19