יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

המוסף בצפונט

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

הופכים לעצמאיים כי אין ברירה

מספר העצמאיים בגליל העליון גבוה מהממוצע הארצי. כך אומרת ענבר בזק, יועצת לענייני יזמות עסקית. קשיי מציאת תעסוקה באזור כשכירים דוחף, רבים לפתוח עסק עצמאי

פורסם בתאריך:


לא פשוט למצוא תעסוקה בפריפריה, את זה יודעים כולם. מה שאולי פחות יודעים זו העובדה שיותר אנשים בפריפריה מחליטים לפתוח עסק עצמאי בהשוואה למרכז הארץ. הקושי למצוא עבודה כשכירים הוא שדוחף אותם לכיוון הזה.

אלה הן התובנות של ענבר בזק, יועצת בתחום היזמות העסקית, שעובדת גם באזור הגליל העליון. בזק נולדה וגדלה בקיבוץ דן, למדה בעינות ירדן, ובהמשך רכשה השכלה בתחום מנהל עסקים, פסיכולוגיה ותקשורת המונים. היא היתה סמנכ"לית שיווק גלובאלי בחברת "טבע נאות", וכיום גרה בישוב יובלים.

בזק מעבירה קורסים ביזמות עסקית, והיא רואה מקרוב את המציאות שאיתה מתמודדים העסקים הקטנים באזור הגליל העליון. "זה לא רק שיש פחות מקומות עבודה שמוצעים לשכירים", היא אומרת. "זה גם קשיי הנגישות. לא כל מקום עבודה מוכן לשלם הוצאות נסיעה עבור עובד שמגיע מרחוק.

"יש קושי לנשים בעיקר למצוא מקומות עבודה, כי המעונות פתוחים רק עד 4 אחה"צ, וכבר בשלוש צריך לצאת מהעבודה, לכן יש לא מעט תושבים שאולי לא התכוונו מלכתחילה להיות עצמאיים, אך הגיעו לכך כתוצאה מהמצב. גם ההפרטה בקיבוצים דחפה רבים לנסות להפוך לעצמאיים.

אחרי שכבר מחליטים להקים עסק, צריכים היזמים לנסות לקדם אותו, וגם כאן יש לא מעט קשיים שנובעים מהמיקום. "הנגישות ללקוחות היא הבעיה המרכזית", מסבירה בזק. "אם יש יזם או יזמית, שפתחו עסק בקיבוץ, זה לא מובן מאליו שהלקוחות יגיעו אליהם. אם הם פותחים אותו במקום מרכזי יותר, כמו קרית שמונה למשל, זה כבר סיפור יותר יקר ומורכב".

עוד קושי שבזק מצביעה עליו הוא נושא השילוח. בגוש דן למשל, כל חבילה שצריך לשלוח, מגיע שליח, ותוך שעתיים לכל היותר החבילה מגיעה אל היעד. באזור הגליל העליון השירותים האלה פשוט לא קיימים, והאופציה הכי מהירה היא 24 שעות.

רוב האנשים שמנסים להקים עסק בפריפריה, לא מתעשרים כתוצאה מכך, בדרך כלל מדובר בעסקים שיש בהם בין עובד אחד לחמישה עובדים. בפריפריה גם קשה לגבות מחירים גבוהים עבור שירות שהעסק נותן ללקוחות, או מוצר שהעסק מוכר.

"כשעבדתי ב'טבע נאות', הייתי מבקשת הצעות מחיר לפירסום", מספרת בזק. "על אותה עבודה היו במרכז הארץ מבקשים 700 אלף שקל, ואילו בגליל העליון רק 150 אלף שקל, וזה בלי שום הבדל בטיב העבודה".

רוב העסקים שנפתחים בקיבוצים ובמושבים באזור הם כאלה שהנגישות אינה עניין קריטי עבורם. בעידן האינטרנטי שבו אנו חיים, יש יותר אפשרויות לפתוח עסק עצמאי שבו צריכים רק מחשב נייד וטלפון חכם. יש לא מעט יועצים, אנשי תוכנה, ועוד מקצועות שבהם הכל מתנהל באמצעות האינטרנט.

אבל יש גם עסקים שבהם הלקוחות צריכים להגיע פיזית לעסק, וזה מעלה כמובן את סוגיית פתיחת העסק בשבת. "לעסקים שממוקמים בקיבוצים או במושבים בפריפריה אין סיכוי לשרוד כלכלית בלי האפשרות לעבוד בשבתות", מבהירה בזק. "זה היום הכי רווחי עבורם. יש גם כאלה שחטפו קנסות, ובכל זאת ממשיכים כי אין ברירה".

בגליל העליון ישנם רבים שהפכו ליזמים כתוצאה מאילוץ כלכלי, אבל זה כנראה מה שיקרה לא רק בפריפריה, אלא מתברר שיש צמצום כלל עולמי של היקף העבודה השכירה. "ככל שעובר הזמן", מסביר בזק, יש יותר ויותר אוטומציה ורובוטיקה, שמייתרות את הצורך בעובד. כיום למשל חלק גדול מהפעולות הבנקאיות נעשות באופן אוטומטי.

"מדברים על כך שאפילו מקצוע הנהיגה עשוי להיעלם, כאשר תוכנס לשימוש המכונית האוטונומית, כל זה מחייב להפוך את עניין היזמות לנושא שצריך להתחיל לעסוק בו בבתי הספר, ולהכין את הדור הצעיר למציאות שמתהווה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: