יום חמישי, 02 ביולי 2020, י' תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

המוסף בצפונט

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

היי טק תוצרת קרית שמונה

יהונתן ביטון, שגדל בקרית שמונה וגר כיום בשדה נחמיה, הקים יחד עם אלון ימין מתל אביב, חברת הייטק שעוסקת באיתור ומניעה של העתקות תוכן לא חוקיות באינטרנט

פורסם בתאריך:


"הצורך הוא אבי ההמצאה", כך נאמר בפתגם מן המאה ה-15, והוא תקף גם כיום. הסיפור של יהונתן ביטון ממחיש זאת באופן מובהק. למשפחה של ביטון יש עסק של מכירת דגי נוי ואקווריומים. חלק מהשיווק נעשה באמצעות אתר אינטרנט שבו הם שילבו גם מאמרים מקצועיים בתחום. בשלב מסוים ביטון זיהה שכמות הכניסות לאתר פחתה באופן דרמטי

ביטון, שעשה את שירותו הצבאי ביחידה 8200, וגם השלים תואר במדעי המחשב, החליט לנסות לבדוק מדוע זה קרה. "עשיתי כל מיני כלים שמודדים את המיקום שלי בגוגל, וראיתי שפתאום גוגל הוריד אותי מהתוצאות של החיפוש, הבנתי שיש כאן בעיה. בתוצאה השלישית גיליתי שמישהו העשה העתק הדבק של מאמר שאני כתבתי והופיע באתר שלנו. בגוגל קידמו אותו על חשבוננו.

"הבנתי שיש כאן בעיה, שלא משנה כמה אשקיע בתוכן, יכול לבוא מישהו ולגנוב לי את התוכן שאני עמלתי על הכנתו, לפרסם אותו באתר שלו, ולהרוויח על חשבוני. מכאן התחלתי לנסות לבנות כלים שיאפשרו לי לבדוק אם מעתיקים מאמרים מהאתר שלנו, והצלחתי לבנות תוכנה בסיסית שעשתה את העבודה".

כך הצליח יהונתן ביטון לפתור את הבעיה עבור העסק המשפחתי, ואז, ממש במקרה, במהלך שירות מילואים, הוא פגש את אלון ימין, בנו של דני ימין, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל.

ביטון שיתף את ימין בהתנסות שלו, ומכאן צמח הרעיון לפתח תוכנה שתסייע ליוצרי תוכן באינטרנט לשמור עליו מפני גניבה והפרת זכויות יוצרים. השניים הקימו את חברת קופיליקס  Copyleaks"". התוכנה שהחברה מציעה מאפשרת סריקה של מרחבי רשת האינטרנט, וזיהוי של גניבת תוכן טקסטואלי.

החברה פועלת כבר שלוש שנים, וביצעה כבר שני גיוסיי הון. יש לה משרדים בקרית שמונה ובתל אביב, ומשרד נוסף עתיד להיפתח גם בקונטיקט בארה"ב, בעקבות כניסה לשותפות של משקיע משם.

כיום ניתן להשתמש בתוכנה של קופיליקס במגוון גדול של שפות, אפילו בסינית, והתוכנה מסוגלת לזהות העתקות תוכן, גם אם הן לא מילה במילה, כלומר נעשו שינויים בנוסח כדי להסוות את העתקתו.

הפוטנציאל של התוכנה הזו גדול. אמנם יש מתחרים בתחום הזה, אך התוכנה של קופיליקס מהירה ונוחה יותר מכל האלטרנטיבות. המוצר שמציעה קופיליקס מתאים הן לעולם העסקים והן לעולם האקדמיה.

;feature=youtu.be

"מרצים יכולים לדעת האם הסטודנט העתיק עבודה עוד לפני שבדקו אותה", מסביר ביטון. "המרצה יכול לקבל דו"ח ובו יהיה מצויין לדוגמא שמתוך 1000 מילים 900 מועתקות. המרצה יכול להחליט אז האם העבודה של הסטודנט עומדת בסטנדרט של עבודה מקורית או שהיא מועתקת".

התוכנה מאפשרת גם בדיקה מזדמנת של תוכן, וגם בדיקה אוטומטית לחברות שמייצרות כמות תוכן גדולה, ורוצות שהוא ייסרק באופן קבוע. איתור התוכן הגנוב אינו סוף הסיפור, אבל זה התנאי הראשון כדי לפעול למניעת הנזק שהגניבה יכולה לגרום.

"כשיוצר תוכן מגלה שהוא גנוב, הוא יכול לפנות בשלב ראשון למי שהעתיק ולבקש את הסרתו מהרשת", מסביר ביטון.  "ברוב המקרים הגורם המעתיק יעשה זאת כדי לא להסתכן בתביעה משפטית, וברוב המקרים זה יפתור את הבעיה עבור יוצר התוכן. יכולים להיות מקרים שבהם הנזק שנגרם מצדיק תביעה משפטית, והתוכנה שלנו יכולה לספק את הראיות הנדרשות לכך".

כמו שירותים שונים המוצעים באינטרנט, השרות הבסיסי של קופיליקס הוא חינמי, ושירותים מורכבים יותר מצריכים תשלום, הכל בהתאם לרמת המורכבות והתחכום הנדרשים. לתוכנה יש גם אפליקציה לטלפון הנייד.

קופי ליקס מתמחה בטקסטים ואינה פועלת בתחום של גניבת זכויות יוצרים של תמונות, קבצי קול או סרטונים. "אנחנו מעדיפים להתמקד בתחום הטקסטים, כדי להיות הכי טובים בתחום, ולא להתפזר", מבהיר ביטון. "בתחום הזה יש שוק יעד גדול מאוד, ואנחנו מאמינים שנוכל להמשיך ולהתפתח ולהוביל בתחום".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
רעיון מבריק
מירי דרסלר | 06:26   09.04.18
1
ו..אבא ממיקרוסופט ידאג שתקנה את החברה.מד (ל"ת)
יורם | 20:27   08.04.18