יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

המוסף בצפונט

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

הממשלה היוצאת, מי עזר לצפון יותר ומי פחות

ממשלת ישראל הנוכחית תתחלף בקרוב, כאשר תורכב ותושבע ממשלה חדשה. זה זמן טוב לבדוק מי מבין שרי הממשלה השתדל לסייע לאזור הצפון ומי לא עשה הרבה, פרט אולי להצהרות

פורסם בתאריך:


ב-8 לינואר 2017 הושקה תוכנית הסיוע לצפון שעליה החליטה ממשלת ישראל. על פי מה שהוצהר הממשלה הקצתה לתוכנית 15 מיליארד שקלים בפריסה של 5 שנים.

כאשר פורסמו סעיפי התוכנית התברר שהתוספת התקציבית לצפון תהיה פחות ממיליארד שקלים, וכל השאר אלה פרויקטים שכבר אושרו בעבר והם צורפו לתוכנית כדי ליצור מראית עין של השקעה חדשה גדולה.

בסופו של דבר לא היתה תוכנית גדולה לצפון, אלא כל מיני תוכניות קטנות, שיישומן היה תלוי במידה רבה בסדרי העדיפויות של השר המכהן. היו שרים שנתנו דגש חזק על הצפון והיו כאלה שפחות, או שלא תרמו כלל.

כמובן שזה לא תלוי רק בסדרי העדיפויות של השר המכהן, אלא גם באיזה משרד מדובר. יש משרדים שבהם אפשר לעשות יותר, ויש כאלה שפחות.

להלן רשימת השרים ומשרדיהם, ומידת הדגש שהם שמו על אזור הצפון.

 

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו.  

נתניהו הוא אשף יחסי ציבור וספינים פוליטיים, ותוכנית הסיוע לצפון היא דוגמה לכך. הוא אחראי יותר מכל אחד אחר להחלטה לצאת למהלך שברובו היה תרגיל ביחסי ציבור. מצד שני נתניהו אחראי גם להחלטה למנוע התבססות של איראן בסוריה בסמוך לגבול עם ישראל, ויתכן שהנחישות שלו בנושא הזה מנעה איום משמעותי על יישובי הצפון.

 

 שר האוצר, משה כחלון

משה כחלון נכנס לתפקיד שר האוצר, הנחשב לתפקיד כפוי טובה, שבו מה שלא תעשה, בסוף תצא לא טוב. אבל בנוגע ליישובי הצפון הוא עשה לפחות דבר אחד חשוב שבו הוא ייזכר לטובה. הוא להתיר את הפלונטר הבירוקראטי שתקע את תוכניות הבניה של שכונת יובלים. העובדה שהשכונה הזו הולכת ונבנית, היא במידה רבה בזכותו.

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ 

הנושא המרכזי שאותו קידם יובל שטייניץ במהלך כהונתו היה מתווה הגז, וקידום הפרויקט של חיבור שדות הגז בים התיכון למשק האנרגיה הישראלי. בינתיים אזור הצפון עוד לא ממש נהנה מהפרויקט הזה. נכון להיום צנרת הגז מגיעה בערך עד צומת גולני, ובינתיים לא מתוכננים קווים לאזור הגליל העליון.

שטייניץ אחראי גם על כך שחוק הנפט עדיין לא הותאם כראוי למציאות הסביבתית הקיימת כיום במדינת ישראל, והדבר איפשר לחברת אפק לקדם את חיפושי הנפט בגולן, למרות הסיכונים הסביבתיים שהיו כרוכים בו, ובעיקר בפגיעה במקורות המים. הפרויקט הופסק כי לא נמצא נפט, והעימות סביב הנושא נרגע אף הוא.

 

שר הביטחון , משה יעלון, אביגדור ליברמן, ובנימין נתניהו.

התפקיד הזה עבר שלושה שרים. מי שבלט לטובה בהיבט של ישובי הצפון הוא אביגדור ליברמן שדחף וקידם את תוכנית מיגון הצפון. בניגוד לתוכנית הסיוע לצפון, שרובה היתה אריזה חדשה לתוכניות קיימות, תוכנית מיגון הצפון הצריכה תוספת תקציבית של 5 מיליארד שקלים בפריסה של בין 5 ל-7 שנים.

כאשר ליברמן עזב את משרד הביטחון התוכנית הוקפאה, אך בעקבות לחץ של פורום יישובי קו העימות, חלק מהכסף שיועד לשנה הראשונה, הועבר לבסוף. למרות זאת, התקצוב של התוכנית לא מתקדם כמתוכנן.

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן

גלעד ארדן, כשר לביטחון פנים, ממונה על משטרת ישראל, ותדמיתו נגזרת במידה רבה מתפקודה של המשטרה. באזור הצפון המשטרה מתמודדת עם שני אתגרים קשים, האחד, האלימות והפשיעה ביישובים הערביים בגליל, והשניה, הגניבות החקלאיות שגם הן קשורות בעיקר למגזר הערבי. אי אפשר לומר שהמשטרה לא עושה מאמצים. המשטרה לבד לא יכולה לשנות את המציאות, ונדרש שיתוף פעולה של משרדים אחרים בעיקר בעידוד ההשתלבות של האוכלוסיה הערבית, ובחינוך לשמירת חוק בחברה הערבית

 

שר/ת השיכון, יואב גלנט ויפעת שאשא ביטון

יואב גלנט, כשר השיכון, פעל לקידום תוכנית תמ"א 38 שמטרתה שיפור עמידות מבנים בפני רעידות אדמה. התוכנית הזאת מיושמת בעיקר במרכז הארץ, משום ששם היא כדאית מבחינה כלכלית עבור הקבלנים.

גלנט ניסה לקדם את התוכנית גם ביישובי הפריפריה, בעיקר אלה הנמצאים סמוך לשבר הסורי אפריקני, ובכלל זה גם קרית שמונה וצפת. בינתיים התוכנית הזאת לא קודמה. גלנט היה אחראי גם על תוכנית המחיר למשתכן, שמיושמת גם בשכונת יובלים. מצד שני ההבטחות להקצות חלק מהדירות לדיור הציבורי לא מומשו.

יפעת שאשא ביטון לא היתה מספיק זמן בתפקיד כדי להשפיע, אך ייאמר לזכותה שהיא זו שהביאה לכך שמשה כחלון יפעל כדי לפתור את הבעיות הנוגעות לשכונת יובלים, ויש לה חלק מהקרדיט על כך שהפרויקט יצא לדרך.

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן

שר הבריאות הרשמי הוא בנימין נתניהו, השר בפועל הוא יעקב ליצמן.  במהלך הקדנציה האחרונה הוא נכנס לעימות קשה מול ראש עיריית קרית שמונה הקודם, ניסים מלכה, סביב סוגיית המוקד הרפואי. ליצמן התעקש על כך ששליש מהמימון של המוקד יגיע ממקורותיה העצמיים של העירייה, בסוף נמצא פיתרון זמני לשלוש השנים הקרובות באמצעות המשרד לפיתוח הנגב והגליל, אך המחלוקת על השליש שבמימון העירייה עדיין לא נפתרה.

 

שר החינוך, נפתלי בנט

נפתלי בנט ייזכר לטובה ביישובי הצפון בזכות פרויקט אחד חשוב והוא חוג לכל ילד. במסגרת זו ניתנת האפשרות לכל ילד להירשם לחוג אחד חינם במתנ"ס, או במסגרת הבית ספרית. המשרד התחייב לתקצב כל ילד בסכום של 1,290 שקלים בשנה עבור החוג חינם, בסך הכל השתתפו בתוכנית 93 רשויות מקומיות באזור הצפון.

 

 

שר החקלאות, אורי אריאל

ישנם לא מעט חקלאים בצפון עם בטן מלאה על אורי אריאל. מדובר בעיקר במגדלי העופות להטלה. הסיבה היתה כוונת השר לבטל את נושא מכסות הביצים. מגדלי העופות להטלה בגליל העליון חששו שעל הענף ישתלטו אנשי עסקים שינצלו את יתרון הגודל, ובכך ייפגעו חקלאים רבים בגליל שהלול עבורם הוא מקור הפרנסה היחיד.

"אנשים ינטשו את היישובים, הבנים יברחו לנו. וזו גם הציונות וההגנה – מעבר לכלכלה אנחנו כמו חיילים, מוצבים על הגדר, ואת זה אסור לשכוח", אמרו המגדלים ביישובי הצפון

 

שר המדע – אופיר אקוניס

אופיר אקוניס לא זכור כי שעשה משהו יוצא דופן לטובת יישובי הצפון. אך בסקירה שהוא נתן בכנסת הוא ציין כי משרדו נותן תמיכה שוטפת למרכזי המחקר והפיתוח בפריפריה, הפזורים מקריית שמונה בצפון ועד הערבה בדרום, ויעניק תמיכה רחבה יותר, כולל בפן התקציבי.

 

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין

זאב אלקין היה מופקד על משרד שיש לו השפעה גדולה על איכות חייהם של תושבי המדינה. לחובתו ייאמר שהמשרד בראשותו לא הצליח לקדם בדחיפות הנדרשת את הקמת מתקן מיחזור הפסולת המוצקה באזור מחצבת עמיעד. כתוצאה מכך הרשויות המקומיות בגליל המזרחי והגולן נותרו ללא פיתרון מקומי לבעיית הפסולת המוצקה, עקב סגירת אתר תאנים, והן נאלצות לשלם אגרות יקרות יותר עבור העברת האשפה לאזור הגליל המערבי.  

 

שר הכלכלה, אלי כהן

אלי כהן הוא אחד השרים שהשתדל מאוד לסייע ליישובי הצפון. מתחם הפודטק שנבנה בימים אלה בקרית שמונה הוא אחד הפרויקטים שהשר סייע לו ודחף להקמתו. הוא קידם תוכנית לעידוד מפעלים לעבור לגליל, כשהקו המנחה הוא 'כעומק הפריפריה כך גודל ההטבה שתינתן'  

 

שרת המשפטים, איילת שקד

איילת שקד קידמה כמה רפורמות כלליות במשרדה שבמידה מסוימת השליכו גם על אזור הצפון. היא לא זכורה בעשייה יוצאת דופן למען הצפון. לקראת הבחירות היא ביקרה גם בקרית שמונה, ונפגשה עם ראש העיר, אביחי שטרן, שהיה עורך דין פרטי, לפני שנבחר לראשות העירה,. בפגישה הוא העלה בעיות ייחודיות לצפון, כמו מחסור במשרות למתמחים, תחלופה גדולה של שופטים ועוד. את כל אלה היא ככל הנראה לא תוכל לתקן, אם סיעת הימין החדש אכן תישאר מחוץ לכנסת.

 

שר הרווחה, חיים כץ

השר חיים כץ קידם רפורמת סיעוד חדשה שהעמידה בסכנה את המשך מתן שירותי סיעוד בגליל העליון. החשש היה שלא ייוותרו באזור בתי אבות סיעודיים. ביוזמת המועצה האזורית הגליל העליון והחברה לפיתוח הגליל הוקמו שני בתי אבות סיעודיים חדשים בקיבוצים להבות הבשן ודפנה. לא היתה כאן התגייסות יוצאת דופן של משרד הרווחה, אבל השר כץ הגיע כדי לחנוך את בתי האבות החדשים, והתכבד בגזירת הסרט.

 

שר הפנים והשר לפיתוח הנגב והגליל, אריה דרעי

אריה דרעי כיהן כשר בשני משרדים חשובים מבחינת הרשויות המקומיות בצפון. כשר הפנים הוא יכול היה לקדם לא מעט עניינים, כי מדובר במשרד עתיר תקציבים. בכובע השני, כשר לפיתוח הנגב והגליל, מהות משרדו היתה סיוע לפריפריה. קשה לומר שהוא באמת הותיר חותם. בהיבט של הצפון הוא ייזכר בעיקר בגלל פרשת הבית במושב ספסופה שהוא רכש, והסתבך שם באיזה קומבינה.

 

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל

השרה גמליאל עמדה בראש משרד שולי יחסית. היא קידמה תוכנית סיוע לעסקים קטנים ביישובי עדיפות לאומית, אבל התוכנית הזאת התמקדה בדרום דווקא.  "הצלחת הפרויקט בדרום והתרחבותו ליישובי הצפון וליישובי עדיפות לאומית היא בשורה משמחת שתועיל רבות לכלכלה בכלל ולבעלי העסקים בפרט", אמרה השרה גמליאל.

 

השר לשירותי דת, יצחק ועקנין

יצחק ועקנין אמנם היה השר לשירותי דת מטעם סיעת ש"ס, אך הוא סייע ליישובי הצפון הרבה  מעבר למתחייב מתפקידו. כתושב המושב יערה בגליל המערבי השתדל השר ועקנין לסייע בעיקר לחקלאים במושבים בגליל העליון. הוא קידם תיקון לחוק יסודות התקציב המקנה פטור מדמי חכירה שנתיים למי שמחזיק בקרקע כדין ביישובי קו עימות, ואת חוק הגליל המקנה הטבות מהמדינה לחקלאים בצפון הארץ המגדלים ביצים ועוף למאכל.

 

שר התחבורה, ישראל כץ

ישראל כץ נחשב ל"בולדוזר", שר שמזיז עניינים ועל שמו רשומים כמה פרויקטים חשובים בתחום תשתית התחבורה בארץ. התדמית הזו קצת נסדקה בעקבות הבעיות ברכבת ישראל, והעיכוב בהפעלת קו הרכבת לירושלים. אבל הוא בהיבט של הצפון הוא יכול לרשום לזכותו שני פרויקטים חשובים. האחד, הרכבת לכרמיאל, והשני, הרחבה ושדרוג של כביש 65-85 מצומת עמיעד לצומת גולני, וכן גם הקטע מרמת ישי ליקנעם. הפרויקטים האלה קיצרו את זמן הנסיעה מהצפון למרכז. מה שחסר עדיין זה קו רכבת שיגיע לקרית שמונה, או לפחות לראש פינה.

 

שר התיירות, יריב לוין

יריב לוין יכול לרשום לעצמו הישגים נאים כשר התיירות. כמות התיירים ב-2018 חצתה את קו ה-4 מיליון, שיא של כל הזמנים. חלק מזה גם הגיע לצפון. במקביל קידם השר לוין תוכנית שאושרה להקמת 830 חדרי מלון חדשים בטבריה, במושבה מגדל ובבוסתן הגליל. הגליל העליון לא בתוכנית הזאת, והגליל העליון גם לא במסלול התיירותי של מרבית קבוצות הצליינים, שמהוות את הנתח העיקרי של התיירות הנכנסת בישראל.

 

שרת התרבות מירי רגב

מירי רגב היתה מעורבת בהרבה מאוד סקנדלים במהלך כהונתה, אבל גם ניסתה לשנות סדרי עדיפויות לטובת הפריפריה. היא הצליחה להגדיל את התקציבים המופנים לפעילות תרבותית בפריפריה, אך כשמדובר בשרה עם פרופיל תקשורתי כל כך גבוה, קשה לעיתים להעריך מה קשור לעשייה של ממש ומה ליחסי ציבור. חשוב לציין שהדובר שלה במהלך מרבית הקדנציה היה אלי סבתי מקרית שמונה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
כולם אפסים גמורים חוץ מכחלון (ל"ת)
דוד | 18:54   15.04.19