יום חמישי, 01 באוקטובר 2020, י"ג תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 058-4337220

המוסף בצפונט

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

חגי קול מדבר

ארבעה חודשים לאחר שפרש מתפקידו, מהנדס העיר הקודם של קרית שמונה, מתראיין ומקווה שהמהנדס החדש שנבחר לא יצטרך לעבור את מה שהוא עבר

פורסם בתאריך:


בימים אלה נבחר מהנדס עיר חדש לקרית שמונה. שני אלדן ייכנס לתפקיד שהוא טעון ורגיש מעין כמוהו. זה אולי הזמן הנכון לחזור אל המהנדס הקודם, חגי קול, ולשמוע ממנו כיצד כעת, ארבעה חודשים לאחר שפרש, הוא מסכם את התקופה הסוערת שלו בקרית שמונה.

"אני מקווה שהמהנדס החדש לא יהיה תמים מדי", מבהיר קול מיד. "הם עלולים לסבך אותו, והוא צריך להיות מאוד זהיר. על פי מה שהבנתי מדובר באדם מנוסה, אבל הוא בוודאי רגיל לסטנדרטים אחרים. גם אני הייתי רגיל לסטנדרטים אחרים, ולקח לי קצת זמן להבין מול מה אני מתמודד".

במשך תקופה ארוכה היה קול נתון להתקפות והשמצות מצד ראש העיר ותומכיו, זאת למרות שצו ההגנה הזמני שהוא קיבל ממבקר המדינה, אסר על כך באופן מפורש. קול היה צריך להחליט האם להתעקש ולהישאר בתפקידו, או לחפש לעצמו מקום עבודה אחר, פחות עוין.

"היתה לי הצעת עבודה מרשות מקומית מאוד מכובדת, ויכולתי לעזוב כבר באוגוסט", הוא מספר. "אמרתי להם שאני לא יכול לעזוב עד שיתקבל הדו"ח המלא של מבקר המדינה. ידעתי שאם אעזוב, מבקר המדינה יפסיק את בדיקתו, והרגשתי שאני חייב להישאר כדי שהאמת תצא לאור".

יכולתי לקבל צו הגנה קבוע

האמת אכן יצאה לאור. דו"ח מבקר המדינה היה חד משמעי. הדו"ח צייר באופן חד מי הם הרעים ומי הם הטובים בסיפור הזה. הדו"ח היה כתב אישום קשה נגד ראש העיר ונגד כל אלה שניצלו את קשריהם איתו כדי לפעול שלא על פי החוק.

"האבסורד הוא שראש העיר הציג את הדו"ח כניצחון שלו, בגלל שאני העדפתי לפרוש", אומר קול. "האמת היא, שאם הייתי רוצה להישאר, הייתי יכול לקבל צו הגנה קבוע, אבל הבנתי שאין טעם להמשיך, כי זה היה כמעט בלתי אפשרי לעבוד במצב שנוצר.

"הרי בסופו של דבר, אני לא באתי לנהל מלחמות בקרית שמונה. כל המצב הזה נכפה עלי. אחרי כשקיבלתי את ההכרה והאישור ממבקר המדינה שצדקתי לאורך כל הדרך, הבנתי שזה הזמן המתאים לעזוב".

קול קיבל הרבה יותר מאשר הכרה בצדקתו. מבקר המדינה קבע גם כי הוא זכאי לפיצוי מיוחד בסך 700 אלף שקלים מעיריית קרית שמונה, כפיצוי על היחס המחפיר שהוא קיבל, ועל הפגיעה בשמו הטוב. נכון לעכשיו, עיריית קרית שמונה עדיין לא העבירה לקול את הכסף.

קולמן נתן גיבוי

במהלך חודש מרץ 2016, הבינו במשרד הפנים  שיש בעיה בעיריית קרית שמונה, ושנוצר עימות קשה בין המהנדס לבין ראש העיר. כדי למנוע שיתוק של אגף ההנדסה והוועדה המקומית לתכנון ובניה, החליטו במשרד הפנים למנות מהנדס מלווה, שיהיה הפוסק במקרים שבהם תהיה מחלוקת. המהנדס אדם קולמן התמנה לתפקיד הזה. וכאשר הוא פסק לכאן או לכאן, ראש העיר לא יכול היה לבטל את החלטתו.

"כל עוד אני הייתי בתפקיד, אדם קולמן נתן גיבוי מלא להחלטות שלי", מדגיש קול. "הוא ידע שאני פועל על פי סטנדרטים מקצועיים, ועל פי החוק, ויחד יכולנו להוות משקל נגד במקרים בהם ראש העיר ניסה להיטיב עם מקורביו".

מה שקרה אחרי שקול עזב, יכול להמחיש שהדברים סטו מהמסלול הישר מהר מאוד. קול התנגד לכך שתימשך הבניה במרכז המסחרי של זאב שאול בצומת מצודות, בגלל חריגות הבניה המאסיביות שהתרחשו שם.

"אני התנגדתי לניסיון להפוך שטחים עיקריים, כלומר שטחי מסחר, לשטחי שירות מחסנים וכדומה", מפרט קול. "זה היה עוד ניסיון לעשות תרגיל שיעקוף את הוראות החוק, ובכך להפר את מה שמוכתב על ידי תוכנית המתאר.

"התברר לי לאחרונה שאחרי שעזבתי, הוועדה המקומית אישרה להם לעשות את השינוי הזה. כנראה שלקולמן כבר לא היה כוח להתמודד איתם. אני יודע כמה זה קשה. בסופו של דבר ועדת הערר המחוזית פסלה את התרגיל הזה, ואסרה על המשך הבניה. זה מראה שוב עד כמה צדקתי כשהתנגדתי לכך".

תמכו בי בשעות הקשות

כיום, ארבעה חודשים לאחר שעזב את קרית שמונה, קול מביט על התקופה ההיא ברגשות מעורבים. מצד אחד הוא עבר מסכת יסורים שקשה היה מאוד להתמודד איתה, ומצד שני הוא נקשר לעיר ולתושביה.

 "אם אני מנטרל את כל הבעיות שהיו קשורות לעבודתי באגף ההנדסה, הרי שבסך הכל מאוד נהניתי מהתקופה בה גרתי בקרית שמונה", מסביר קול. "יש בקרית שמונה תחושה קהילתית, שאין בירושלים. הכרתי לא מעט אנשים בעיר ובסביבה, תוך כדי התקופה הזו, אנשים יקרים שתמכו בי בשעות הקשות. גם באגף ההנדסה עליו הייתי מופקד, היו עובדים שתמכו בי לאורך כל הדרך ועל כך אני מכיר להם תודה.

"היו גם אחרים, כמו צביאלי וטלביץ, שפעלו בעצה אחת עם ראש העיר, וזה כמובן יצר מתח גדול בתוך האגף. זה כמעט בלתי אפשרי לעבוד בסיטואציה כזו, כשאתה לא יכול לתת אמון דווקא בעובדים הבכירים באגף. אני מאחל הצלחה מכל הלב למהנדס החדש, אבל אני די סקפטי לגבי הסיכוי שלו להצליח. אני אמנם עזבתי, אבל הבעיות נשארו אותן בעיות. שום דבר מהותי לא השתנה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
הכתב המבולבל
נראה לי מישהו כאן התבלבל | 20:27   27.02.18
2
מכה נשים
מכה נשים | 21:57   26.02.18
1
רק לעשות גוגל על השם חגי קול
משה הופניק | 21:45   26.02.18