יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

המוסף בצפונט

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

מעונות סטודנטים ביוזמה פרטית

קבוצת ברזילי היא חברה שרכשה את מרכז הקליטה הנטוש בקרית שמונה, והיא מתכוונת להרוס אותו להקים במקומו מעונות סטודנטים במודל חדשני

פורסם בתאריך:


בלב קרית שמונה לאורך שדרות תל חי נמצא מבנה נטוש ששימש בעבר הרחוק כמרכז קליטה. המבנה הזה עתיד להיהרס, ובמקומו ייבנה מבנה חדש שישמש כמעונות סטודנטים. את המבנה החדש תקים קבוצת ברזילי, חברת בניה מאוד לא שגרתית שתיישם בפרויקט הזה מודל ניהול חדשני שטרם נוסה בארץ.

את המבנה בו שכן מרכז הקליטה הקימה בשנות השבעים הסוכנות היהודית, בשנות ה-90 הוא שימש כמעונות סטודנטים, אך כבר זמן רב שהוא עומד נטוש. בינואר 2016 מכרה הסוכנות את המבנה למשה ניסימיאן, יזם מקומי, שהתכוון להקים בו מלון. קניית המלון בידי ניסימיאן יצרה עימות בין הסוכנות לבין עיריית קרית שמונה.

בגלל עליית ערך הקרקע, הסוכנות היתה צריכה לשלם היטל השבחה בסך מיליון וחצי שקלים. באותו זמן החליטה הסוכנות לחדש את תביעתה להחזיר לה את בית אדלשטיין, שבו שוכנת כיום עיריית קרית שמונה. מנכ"ל העירייה, אשכול שוקרון, טען שהסוכנות נזכרה לתבוע את החזרת בית אדלשטיין רק בגלל שהם נאלצו לשלם את היטל ההשבחה על המבנה של מרכז הקליטה. בסוכנות הכחישו אז מכל וכל את הקשר בין שני המבנים.

כאמור משה ניסימיאן התכוון להקים במקום מלון. אשתו ירדנה, אדריכלית במקצועה, התראיינה בינואר 2017, והסבירה: "בגלל שגדלנו כאן, מבחינתנו זו סגירת מעגל. אנחנו רוצים שהמלון יהיה בהישג יד לאוכלוסייה שמטיילת במקום ולא רוצה לשלם סכומים גבוהים. לוח הזמנים הוא שהמלון ייפתח לקראת פסח 2018 ומחיר לחדר יהיה 400 שקל, לזוג, עם ארוחת בוקר".

זיהו את מצוקת דיור של הסטודנטים

בסופו של דבר היוזמה להקמת המלון לא יצאה לפועל מסיבות אישיות של משה ניסימיאן, והוא החליט למכור את המבנה. כאן נכנסה לתמונה קבוצת ברזילי. לפני מספר חודשים הם רכשו את המבנה מניסימיאן, והחליטו להקים בניין גדול שישמש כמעונות סטודנטים.

את קבוצת ברזילי הקימו שני אחים, נדב ועידו ברזילי, שניהם בוגרי שייטת 13, שהחליטו לעסוק בנדל"ן. אליהם הצטרף גלעד מור, והשלושה החליטו שפעילות החברה תתמקד באזורי הפריפריה. כשהם שמעו שהמבנה של מרכז הקליטה עומד למכירה, הם החליטו לרכוש אותו.

אנשי קבוצת ברזילי זיהו את הפוטנציאל. הם הבינו שכמו בסמוך למוסדות אקדמיים אחרים בארץ, גם באזור הגליל העליון קיימת מצוקה גדולה של מגורים לסטודנטים. במכללת תל חי לומדים כיום כ-6,000 סטודנטים, ורק מיעוטם מתגורר במעונות ייעודיים. הרוב שוכרים דירות או בקרית שמונה או בקיבוצים ובמושבים שבסביבה.

העובדה שקיימת מצוקת דיור בקרב הסטודנטים, עדיין לא הופכת את הרעיון של הקמת מעונות עבורם לפרויקט כדאי מבחינה כלכלית, אולם אנשי קבוצת ברזילי סבורים שהמודל שהם מציעים הופך את המיזם הזה לכדאי גם למשקיעים פרטיים.

"אנחנו מתכוונים למכור 75 אחוז מהדירות למשקיעים, שישכירו אותן לסטודנטים", אומר נדב ברזילי. "25 אחוז מהדירות אנחנו משאירים בבעלותנו, כך שמצד אחד אנחנו נצליח להחזיר את ההשקעה ואף להרוויח, ומצד שני נשאיר בידינו את הפעלת המעונות בידי חברת ניהול שנקים".

באופן הזה קבוצת ברזילי תוכל להבטיח שגם לאורך זמן רמת התחזוקה והתפעול של המעונות תישאר גבוהה. "זאת תהיה ליגה אחרת ממה שמוכר כיום בארץ", מבטיח נדב ברזילי. "יחד עם זאת, מי שירכוש דירה כזו, יוכל לזכות בהחזר השקעה של 5 אחוז בשנה, וזה גם כאשר הדירה תושכר במחיר נמוך ממחיר השוק. את המחיר תקבע חברת הניהול, כך שהוא יהיה אחיד לכל יחידות הדיור במתחם. אנחנו מדברים על מחיר של 1,600 שקלים ליחידת דיור, מול מחירים של 1,800 שקלים עד 2,200 שקלים, שהם מחירי השוק בגליל העליון".

אווירה סטודנטיאלית

הדירה שתוצע לסטודנטים תהיה בגודל של 27 מ"ר לסטודנט יחיד, ויהיו גם דירות זוגיות. סה"כ ישוכנו במתחם כ-400 סטודנטים. כדי לממש את התוכנית יצטרכו להרוס לגמרי את המבנה הקיים, ולהקים מבנה גדול בהרבה, שיתנשא לגובה של 8 קומות. 

יחידת המגורים תחיל חדר עם פינת עבודה, מטבחון ושירותים. בנוסף יהיו במתחם חללים משותפים שיענו על צרכים נוספים של הסטודנטים. יהיה בר בכניסה. סטודיו לפעילות גופנית, חלל מיוחד ללימודים משותפים עבור סטודנטים שרוצים ללמוד יחד, חדר משחקים עם פינג פונג פליי סטיישן ועוד, וחדר כביסה עם מכונות כביסה ומייבשים.  

"המטרה היא ליצור אינטראקציה בין הסטודנטים, שיהיה הווי משותף, ותהיה אווירה סטודנטיאלית", מסביר נדב ברזילי. "בגג למעלה יהיה בר ופינות ישיבה, ובחצר של הפרויקט יהיה מסך גדול ובמה להופעות. תהיה גם אפליקציה שתעדכן את הסטודנטים על כל מה שקורה במתחם".

לוח הזמנים של הפרויקט הוא כזה שעוד שנתיים תתחיל הבניה, והיא תימשך שנתיים נוספות, כך שהמעונות ייפתחו למגורים רק בעוד 4 שנים. למרות שהמקום קרוב יחסית לתחנת אגד, מתכוונים המקימים לדאוג לכך שיהיו אמצעי תחבורה ייעודיים עבור הסטודנטים "שאטלים", כך שזה יהיה עוד יותר נוח ונגיש עבורם להגיע אלה המכללה ובחזרה.

העירייה תופסת טרמפ על הפרויקט.

בשבוע שעבר התפרסמה ידיעה בגלובס על קבוצת ברזילי ועל הכוונה שלה לבנות את מעונות הסטודנטים בלב העיר, וזמן קצר לאחר מכן פרסם המשנה לראש העיר, אלי זפרני, פוסט בפייסבוק ובו הוא ניסה להסביר לציבור שבעצם כל הפרויקט הזה הוא בזכות העירייה. "לא ניתן לקבל הוכחה ניצחת מזו על התנופה, השידרוג והתעצמותה של עירנו האהובה הכל בזכות העשייה ללא הפסקה", כתב זפרני.

נדב ברזילי אומר שבינתיים העירייה מסייעת להם, אולם גם הוא וגם משה ניסימיאן אישרו שעסקת המכירה לא היתה קשורה כלל לעירייה. קבוצת ברזילי זיהתה את הפוטנציאל ואת מצוקת הדיור של הסטודנטים, שנוצרה כתוצאה מהגידול של מכללת תל חי, ולא מפעילות כזו או אחרת של עיריית קרית שמונה.

גם הנושא הבירוקראטי במקרה הזה הוא אינו מצריך סיוע מיוחד מטעם העירייה, משום שהייעוד של השטח בתוכנית המתאר העירונית הוא של מעונות סטודנטים. לכן הליכי הרישוי אמורים להיות קצרים, ומה שהעירייה צריכה בעיקר זה לא להפריע.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
כפר תבור
הוד יוסף | 04:29   24.01.19
1
יש לי תחושה טובה שיצליח
עמי | 01:01   01.09.18