יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חצור הגלילית בצפונט

חצור הגלילית

נתניהו נגד ליברמן בחצור הגלילית

בבחירות האחרונות לראשות המועצה בחצור הגלילית התחולל עימות, כשמצידו האחד ליברמן ומצידו השני נתניהו. אנשי הקריה החסידית התלבטו בין מועמד הליכוד, ראש המועצה המכהן, שמעון סוויסה, לבין מועמד ישראל ביתנו, שאול כמיסה. נתניהו, גייס את ליצמן על מנת לוודא שהקריה החסידית תתמוך בסוויסה, ותמיכה זו העניקה לסוויסה את הניצחון.

פורסם בתאריך:


אפשר למצוא הרבה קווי דמיון בין מה שקרה במשבר שפרץ בין נתניהו לליברמן, ואשר הביא לבחירות חוזרות, לבין מה שקרה לפני שבעה חודשים בבחירות לראשות המועצה בחצור הגלילית.

בבחירות אלה התמודדו שני מועמדים לתפקיד ראש המועצה, מצד אחד ראש המועצה המכהן, שמעון סוויסה, שהתמודד כנציג הליכוד, ומצד שני, ראש המועצה לשעבר, שאול כמיסה, שהתמודד מטעם מפלגת ישראל ביתנו.

חצור הגלילית היא מיקרוקוסמוס של הפוליטיקה ברמה הארצית. גם כאן הניצחון מובטח למי שמצליח לסגור עסקה עם החרדים. בחצור נמצאת הקריה החסידית שהיא חלק מחסידות גור. עד היום, המועמדים שניצחו בבחירות בחצור, הם אלה שזכו לתמיכה של הקריה החסידית, שמצביעה כבלוק, בהתאם להחלטת הרבנים.

כך למשל היה בשנת 2008. שאול כמיסה היה אז ראש המועצה המכהן, והוא הפסיד בהפרש זעום לשמעון סוויסה, משום שסוויסה הצליח לסגור דיל עם הקריה החסידית.

סוויסה הבטיח לאנשי הקריה דברים שכמיסה לא היה מוכן לתת להם. כמיסה איבד את ראשות המועצה מכיוון שלא היה מוכן לתת עדיפות לקריה החסידית על פני שאר תושבי חצור. 

סוויסה פרע את החוב לקריה החסידית, הוא הרעיף עליהם תקציבים והטבות כדי לשמור על התמיכה של קהילה זו.

בבחירות ב-2018 שוב התמודדו סוויסה מול כמיסה, ולמרות כל התקציבים שסוויסה העביר לטובת הקריה החסידית, היה שלב שבו פרנסי הקריה שקלו להעביר את התמיכה לשאול כמיסה, למרות שכמיסה לא הבטיח להם שום תמיכה מיוחדת.

הסיבה היתה אחרת. היא היתה קשורה לפרשה שראש המועצה, שמעון סוויסה, היה מעורב בה, ואשר הוטל עליה צו איסור פרסום. בגלל הפרשה הזו היתה התלבטות בקריה החסידית האם להמשיך לתמוך בסוויסה או להעביר את התמיכה  ליריבו שאול כמיסה.

מכיוון שצו איסור הפרסום עדיין תקף, אין אפשרות לדווח על אותה פרשיה שסוויסה היה מעורב בה. אפשר לומר עם זאת שהקושי של אנשי הקריה החסידית נבע ממניעים דתיים.  לחסידי גור, שידועים בהקפדתם על גדרי הצניעות וקדושת חיי הנישואין, היתה בעיה לבלוע את הסיפור הזה.

כשסוויסה הבין שהוא הולך לאבד את תמיכת הקריה החסידית, הוא פנה לפטרוניו בליכוד כדי שיפעילו את השפעתם. הדברים הגיעו לידי כך שראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה לליצמן והפעיל עליו לחץ כבד שידאג לכך שתמיכת הקריה החסידית תובטח לסוויסה.

ליצמן העדיף את האינטרס הפוליטי על פני השיקול הערכי והדתי. הוא העביר מסר ברור לאנשי הקריה החסידית בחצור שעליהם להצביע עבור שמעון סוויסה.

בסיומו של יום הבחירות, כאשר נספרו הקולות, התברר ששאול כמיסה זכה ליותר תמיכה בקרב כלל הבוחרים בחצור, אבל הקריה החסידית הצביעה כבלוק עבור סוויסה, וזה הספיק לו כדי לזכות שוב בבחירות, ולהמשיך בתפקידו כראש מועצה. 

שאול כמיסה הוא חבר מפלגת ישראל ביתנו כבר שנים רבות, וגם ב-2008 הוא התמודד מטעמה.  לאחר שהוא הפסיד בבחירות, אביגדור ליברמן, שהיה אז שר החוץ, הציע לו להתמנות לתפקיד שגריר ישראל בבולגריה.

כהונתו של כמיסה בבולגריה היתה מוצלחת במיוחד. הוא חיזק מאוד את הקשרים בין ישראל ובולגריה, וסייע  לשלטונות הבולגרים להתמודד עם הפיגוע בבורגס. כהוקרה על פועלו הוא זכה בעיטור הכבוד הגבוה ביותר של מדינה זו, שהוענק לו על ידי נשיא בולגריה.

כמיסה חזר לחצור לאחר השליחות בבולגריה והתמודד שוב על ראשות המועצה. בפעם השניה הוא ראה כיצד יריבו סוויסה זוכה בבחירות בזכות התמיכה של הקריה החסידית.

השבוע, לאחר שהתברר עומק המשבר בין ליברמן לנתניהו, אמר כמיסה: "היתה התערבות אישית של ראש הממשלה, שהגיע יחד עם ליצמן לחצור כדי להצהיר על תמיכת הקריה החסידית בראש המועצה המכהן. 

"מה שקרה בחצור הגלילית קרה שוב ברמה הלאומית. ראש הממשלה בחר להיכנע לחרדים, ובמקום להציב את האינטרסים הלאומיים בראש סדר העדיפויות, הוא הוביל אותנו למערכת בחירות מיותרת.

"אני סבור שליברמן פעל מתוך אחריות לאומית, הוא לא היה מוכן למכור את עקרונותיו לטובת תפקיד בממשלה. הוא העמיד קו מאוד ברור שנועד לבלום את התופעה שבה מפלגות חרדיות מכתיבות את מה שקורה במדינה, הן ברמה הלאומית והן ברמה המקומית". 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: