יום ראשון, 29 במרץ 2020, ד' ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חצור הגלילית בצפונט

חצור הגלילית

הכרעה בעניינו של סוויסה בזמן הקרוב

בפרקליטות מתחייבים לסיים את הטיפול בתיק של ראש המועצה המקומית חצור הגלילית, שמעון סוויסה, ולקבל החלטה בזמן הקרוב. המשטרה המליצה להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים.

פורסם בתאריך:


בתאריך 13 לאפריל 2016 פורסם כי המשטרה העבירה את תיק החקירה בעניינו של ראש המועצה המקומית חצור הגלילית, שמעון סוויסה, לפרקליטות עם המלצה להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. מהחקירה עלה חשד כי סוויסה קיבל בתקופת הבחירות לראשות המועצה ואחריה תרומות כספיות מאיש העסקים שבבעלותו בית עסק בתחום המועצה. על פי החשד, איש העסקים העביר במהלך תקופת הבחירות עשרות אלפי שקלים לעמותה שנוהלה על ידי פעילים במטה הבחירות של סוויסה.

מאז שהוגש התיק לפרקליטות עברו כבר מעל שנה ותשעה חודשים. משך הזמן שבו התיק נמצא בפרקליטות חורג מהנחיות היועץ המשפטי לממשלה. בהנחיות האלה נכתב: "בעבירות מסוג חטא יש לפעול לסיום הטיפול בתיק בתוך חצי שנה; בעבירות מסוג עוון יש לפעול לסיום הטיפול בתיק בתוך 12 חודשים; בעבירות מסוג פשע שדינן עד עשר שנות מאסר ובעבירות מיוחדות מסוג עוון שהוגדרו בהנחיה מס' 23 יש לפעול לסיום הטיפול בתיק בתוך 18 חודשים".

גם אם העבירות שסוויסה עבר מוגדרות כפשע, הזמן המכסימלי לטיפול הוא שנה וחצי, והמועד הזה עבר כבר מזמן. העיכוב בטיפול בעניינו של סוויסה הפריע מאוד לתושב חצור והוא פנה אל נציבות תלונות הציבור במשרד המשפטים, בתלונה על העיכוב.

לאחרונה הוא קיבל תשובה מהנציב, השופט דוד רוזן, ובו נכתב: "התרשמתי כי אכן, המועד למתן החלטה בתיק חלף, אך מההתייחסות עולה כי שוקדים על בחינת התיק הן בפרקליטות המחוז והן בפרקליטות המדינה, תוך עשיית מירב המאמצים לקבל בו החלטה בהקדם האפשרי. להערכתם, ההחלטה בתיק זה תתקבל בעתיד הקרוב, ומשכך מצאתי לנכון שלא להכריע, לעת הזו, בסוגיית עמידת הפרקליטות במועדים הנקובים בהנחיה, מתוך הבנה כי הטיפול בתיק, שהיה רציף משך כל התקופה, נמשך נוכח מורכבותו.

"יחד עם זאת, לא אוכל להימנע לומר בקול רם וברור כי גם כשמדובר בתיק רגיש ומורכב, בעל חשיבות ציבורית, ראוי היה להביא את הטיפול בתיק לכלל סיום והכרעה. בהבעת תקווה כי ההכרעה בתיק תתקבל בימים הקרובים, הנני לסיים את הטיפול בתלונתך. בכל מקרה פתוחה בפניך הדרך לשוב ולפנות אלינו על פי הצורך".

בהנחה שבפרקליטות לוקחים ברצינות את מעורבותו של נציב תלונות הציבור, הרי שההכרעה בעניינו של סוויסה אכן קרובה. להכרעה כזו יכולה להיות השפעה גדולה על תוצאות הבחירות הקרובות לראשות המועצה שאמורות להתקיים בחודש נובמבר הקרוב. אם לא יוגש כתב אישום, סוויסה יזכה לרוח גבית חזקה בקמפיין הבחירות שלו, אולם אם יוגש כתב אישום, זה עשוי להיות אקורד הסיום של דרכו הפוליטית.

כמעט שנתיים ואין החלטה לגבי ניסים מלכה

סוויסה אינו היחיד שחשדות כבדים עומדים כנגדו. גם ראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה, נעצר בחשד לעבירות שוחד ומרמה. זה קרה בפברואר 2016. בינתיים לא ברור מה מצב החקירה והאם תתקבל הכרעה בעניינו טרם הבחירות הקרובות. במקרה של מלכה התיק עדיין נמצא ביחידה הארצית לחקירות הונאה, וידיהם של חוקרי יחידה זו מלאות עבודה. סביר להניח שניתנת שם עדיפות לחקירות ראש הממשלה, ולחקירות של ראשי ערים גדולות יותר כמו ראשון לציון ונתניה. קרית שמונה נמצאת בסוף התור. לא רק בתמיכה הממשלתית, גם בטיפול המשטרתי.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: