יום ראשון, 29 במרץ 2020, ד' ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חצור הגלילית בצפונט

חצור הגלילית

יצא נקי

פרקליטות מחוז הצפון החליטה לסגור את תיק החקירה בעניינו של ראש המועצה המקומית חצור הגלילית, שמעון סוויסה, מנימוק של חוסר אשמה

פורסם בתאריך:


פרקליטות מחוז צפון הודיעה לפני זמן קצר  לב"כ של שמעון סוויסה, ראש מועצת חצור הגלילית, וכן לב"כ של מר ג'ו נקש, בעלים חלקי של מלון בית בגליל, המצוי בשטח המועצה, כי פרקליט המדינה החליט לאמץ את המלצת פרקליטות מחוז צפון (פלילי) לגנוז את תיק החקירה שנפתח בעניינם בעילה של חוסר אשמה.

כזכור מר סוויסה נחקר בחשד לביצוע עבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים, בגין חשד לקבלת תרומה אסורה לכאורה, בתמורה לטובות הנאה שנתן או שקל לתת, למר נקש, בהקשר למלון בית בגליל.

לאחר בחינת מכלול הראיות, נמצא כי לא ניתנה תמורה לנקש על ידי ראש המועצה, ואף לא הייתה כוונה לתת לנקש תמורה עבור תרומותיו, ולפיכך אין ראיות לעבירה של לקיחת שוחד.

עוד עלה מהראיות, כי אין הוכחה שהתרומות שהתקבלו שימשו לצורך קידום ענייניו האישיים או הפוליטיים של ראש המועצה, אלא הן ניתנו לכאורה למטרות הכלל ולקידום ענייני המועצה ותושביה בכללותם. כך, חלק מהתרומות חולקו למשפחות של נזקקים וחלק מהן ניתנו לאגודת ספורט שפעלה במועצה.

בהתאם לכך, לאחר בחינות מכלול הראיות בתיק, נמצא כי הן אינן מקימות את העבירות שיוחסו למעורבים. על כן נגנז התיק. הודעה נמסרה לחשודים.

הדברים האלה מתפרסמים בדיוק באותו שבוע שבו ראש המועצה לשעבר של חצור הגלילית, שאול כמיסה, מתכוון להודיע רשמית על התמודדות חוזרת לתפקיד ראש המועצה בחצור. כמיסה, שמאז סיום תפקידו כראש המועצה, הספיק לכהן גם כשגריר ישראל בבולגריה, החליט להתמודד, וגם התייחס לזיכויו של סוויסה.

"ביום שלישי בערב", הודיע כמיסה, "אקיים כנס חברים להרמת כוסית לקראת חג הפסח, ובו אודיע רשמית על התמודדותי לתפקיד ראש המועצה בחצור. ההחלטה שלי היא החלטה עניינית, שכל מהותה היא טובת חצור, אני מאמין שאני אוכל להשיג את ההצלחה בבחירות בחצור ללא כל קשר לרקע משפטי כזה או אחר. אני ממוקד משימה לייצר שלטון אחר, יעיל ורצוי לחצור הגלילית".

ההחלטה של הפרקליטות כמובן מעלה סימני שאלה, משום שהמשטרה הרי המליצה על הגשת כתב אישום. למעשה יש כאן שני היבטים, האחד, של מה שסוויסה לכאורה קיבל, והשני של שנטען כי הוא נתן בתמורה. 

בצד של מה שסוויסה קיבל נאמר אז בהודעת המשטרה כי: "מהחקירה עולה כי במהלך תקופת הבחירות בשנת 2013, העביר נקש עשרות אלפי שקלים לעמותה שנוהלה על ידי פעילים במטה הבחירות של סוויסה. עוד עולה מממצאי החקירה, כי חודשים ספורים לאחר הבחירות, ערב פסח לפני שנתיים, הועברו לסוויסה כספי תרומה נוספים מנקש, אותם חילק כסיוע אישי מטעמו לתושבים שהוא ומקורביו הגדירו כזכאים לסיוע".

בצד של מה שסוויסה נתן סוויסה נחשד ש"אישר הקלות למלון בתחומי ארנונה ובנייה" לאחים נקש, הבעלים של מלון "בית בגליל". המשטרה ראתה קשר בין ההקלות בארנונה שקיבלו האחים נקש, לבין העובדה שהם העבירו לו כספים שהגיעו באופן כזה או אחר כסיוע לנזקקים, אך בפועל, כך נטען, הגיעו לידי אנשים שסייעו לסוויסה במהלך קמפיין הבחירות.

הפרקליטות כנראה לא הצליחה למצוא מובהקות בהגדרה  מיהו פעיל בחירות ומיהו נתמך רווחה. לכאורה אפשר לקחת תושבים מהישוב שהם גם נתמכי רווחה, להעסיק אותם בקמפיין הבחירות, ואחר כך להעביר להם סיוע שהתקבל מנדבן כלשהו. ואז לך תוכיח שיש קשר.

גם בעניין התמורה שקיבלו האחים נקש אפשר לראות את הדברים לכאן או לכאן. האם ההקלות שהם קיבלו קשורות לתרומה שלהם, או שאפשר להגדיר אותן כהקלות לצורך עידוד התיירות בישוב. בפרקליטות כנראה נתקלו בקשיים בלהוכיח את הדברים האלה, ולכן החליטו על זיכוי.

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: