יום שבת, 04 ביולי 2020, י"ב תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. מבואות חרמון בצפונט

חרמון

אחרי 21 שנה צריך שינוי

צביקה פוגל, שמתמודד על ראשות המועצה האזורית מבואות חרמון, יודע שצפויה לו התמודדות לא פשוטה מול ראש המועצה המכהן, בני בן מובחר, אך הוא סבור שאחרי 21 שנים שבן מובחר בתפקיד, התושבים בשלים לשינוי

פורסם בתאריך:


תושבי הגליל העליון והגולן מכירים את צביקה פוגל בעיקר כמפקד של יחידת חילוץ גולן. פוגל, תת אלוף במילואים, התנדב לעמוד בראש היחידה הזו, וראה בכך זכות גדולה. אבל הפיקוד על היחידה לא מילא את כל זמנו, וכמי שבעברו עסק בתפקידים מאוד תובעניים, הוא הרגיש ריקנות מסוימת.

"נמאס לי לשבת ולקטר על המצב", הוא מסביר במשפט אחד את ההחלטה להתמודד על תפקיד ראש המועצה האזורית מבואות חרמון. פוגל הגיע לצפון לאחר תום שירות ארוך כקצין בכיר בצה"ל. הוא התגורר תחילה בכורזים, ולפני שלוש וחצי שנים עבר לגור בבית שהקים במושב משמר הירדן.

"לא חסר לי כלום, באמת", הוא אומר. "אני מאוד אוהב את המקום שבו אני גר, ואני נהנה כל בוקר מחדש מהנוף ומהשקט, אבל אני לא יכול להתעלם מכך שלאזור שלנו יש פוטנציאל גדול שאינו מנוצל, ויש בעיות יסודיות שדורשות פיתרון".

האתגר שלקח על עצמו פוגל אינו פשוט. הוא בחר להתמודד מול ראש המועצה המכהן, בני בן מובחר, שנמצא בתפקיד הזה כבר 21 שנים. בן מובחר נטוע היטב ביישובי המועצה האזורית מבואות חרמון. אחרי שנים כה רבות הוא נתפס בעיני רבים מהתושבים כראש המועצה שלהם, על יתרונותיו וחסרונותיו.

"אני משתדל לנהל קמפיין חיובי, ולא אומר שום דבר רע על בן מובחר", מבהיר פוגל. "ברור לי גם שהוא חזק מאוד ביחסי ציבור, ויודע להתחבב על התושבים. למרות זאת אני חושב שהתושבים מבינים שאם בן מובחר ייבחר, הם יקבלו עוד מאותו דבר. אני מתרשם שהתושבים מבינים, שכדי לרענן את המערכת, ולהצעיד אותה לכיוון חדש ומבטיח, צריך להחליף את ההנהגה".

בשנים האחרונות עברה המועצה האזורית מבואות חרמון שינוי דמוגרפי. הוקמו הרחבות קהילתיות והצטרפו תושבים חדשים. בהחלט ייתכן שהקהל החדש הזה מרגיש פחות מחויב לתמיכה בראש המועצה הוותיק.

"אני כבר ארבעה וחצי חודשים מקיים מפגשים עם התושבים", אומר פוגל. "אני מאמין שמפגש פנים אל פנים בחוגי בית, הוא דרך אפקטיבית לאפשר לאנשים להכיר אותי, לשמוע את דעותי, לשאול שאלות, ולהתרשם באופן בלתי אמצעי מאישיותי ומהדרך שלי".

אמנם פוגל מתמודד מול ראש מועצה מנוסה מאוד, אך גם הוא צבר ניסיון בתחום המוניציפאלי, כששימש כראש מועצה ממונה בטובא זנגריה. בתקופה שבה הוא שימש בתפקיד הוא הצליח לחלץ את המועצה המקומית ממצב כספי קשה, והחלה תנופה של עשייה.

אבל פוגל גם רצה להנחיל סטנדרטיים של מינהל תקין למועצה הזו, ובישוב הזה שנשלט על ידי חמולות זה עורר התנגדות מצד בעלי אינטרסים, וגורמים עבריינים. פוגל חש זאת היטב. פעם אחת שרפו לו את הרכב, ובפעם אחרת ירו לעבר משרדו, והכדורים חדרו לתוך הלשכה. פוגל החליט שהסיפור הופך מסוכן מדי, ופרש מהתפקיד.

פוגל סבור שהפוטנציאל של האזור עצום, אך לא ממומש, ויש לו הרבה רעיונות בתחום החינוך, היזמות, התיירות והחקלאות. הוא רוצה לגרום לכך שלצעירים שגדלו באזור תהיה סיבה להמשיך לגור בו, ושהם לא ינטשו למרכז הארץ. הוא מעוניין להעמיק את שיתוף הפעולה האזורי, וסבור שלא נעשה די בתחום הזה.

לתושבי מבואות חרמון יש עכשיו חצי שנה להתלבט האם הם רוצים את המוכר והידוע, או ללכת למשהו שהוא אמנם פחות מוכר וצפוי, אך צופן בתוכו אפשרות לשינוי. פוגל באחד הפוסטים שהעלה בפייסבוק, סיכם את זה במשפט אחד: "כל שנותר לי להציע לעצמנו הוא להפסיק לקרוא את הפרק הקודם, אם אנחנו באמת רוצים להתחיל את הפרק הבא".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: