יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. מבואות חרמון בצפונט

חרמון

בית הספר שחפים עלול להיסגר

בית הספר לחינוך מיוחד שחפים בצומת כח, עלול להיסגר משום שהמועצה האזורית מבואות חרמון לא מוכנה לשאת לבדה בעלויות של בית ספר שמשרת את כל האזור

פורסם בתאריך:


בית ספר שחפים לחינוך מיוחד הוקם בשנת 1982 ע"י הגברת חיה קורלנדר, על מנת לתת מענה לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים מהאזור, שלא נמצאה בעבורם מסגרת מתאימה. בבית הספר לומדים כיום 48 תלמידים שסובלים מנכויות קשות.

בית הספר ממוקם בתוך המתחם של המועצה האזורית מבואות חרמון ליד צומת כוח. המועצה היא זו שמפעילה את בית הספר, ומשרד החינוך משתתף בכ-70 אחוז מהעלויות.

עד היום המועצה האזורית מבואות חרמון נשאה לבדה בנטל של 30 האחוז הנותרים, אולם לאחרונה החליטה המועצה כי אין היא יכולה להמשיך בכך, והודיעה למשרד החינוך, כי במידה ולא יימצא פתרון, לא תהיה ברירה אלא לסגור את בית הספר.

ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר, לאחרונה מכתב לשר החינוך, נפתלי בנט, בו הוא מציין שכבר בחודש יוני 2018 התקיימה ישיבה בוועדת החינוך של הכנסת, ובעקבותיה הופנתה דרישה של הוועדה למשרד החינוך לפתור את בעיית המימון של בית הספר.

"לאחר שנים בהן המועצה ספגה גרעונות כבדים ומימנה אותם בקושי רב", כתב בן מובחר, "אני מודיע לך בלב כבד כי החלטתי לסגור את בית הספר לאלתר, בכפוף להסכמי השכר החלים על עובדי בית הספר.

"בבית הספר הספר לומדים 48 תלמידים מ- 22 רשויות מקומיות, אף אחד אינו תושב המועצה (מבואות חרמון). משלמי המיסים תושבי המועצה מימנו את גרעונות הפעלת בית הספר במשך שנים, לטובת כל הרשויות המקומיות השכנות, אך אין אפשרות להמשיך ולהפעיל אותו אפילו יום אחד נוסף".

בתגובת משרד החינוך לדברים אלה נאמר: "משרד החינוך מתנגד לסגירת ביה"ס בכל תוקף. התקיימה פגישה עם הרשות בנושא, ועמדת המשרד הובהרה באופן חד משמעי לרשות. מבדיקת המשרד עולה כי הרשות מחזיקה עובדים מעבר לתקציב לו זכאי בית הספר, ועליה להתנהל נכון, וכך תימנע מגרעון תקציבי. יובהר כאן באופן חד משמעי ונחרץ: כי בית הספר לא ייסגר".

על פי התגובה הזו נראה שישנם חילוקי דעות בין משרד החינוך למועצה האזורית מבואות חרמון בנוגע לעלויות הנדרשות כדי לממן את אחזקת בית הספר. בישיבה שהתקיימה ב-15 לינואר השנה בלשכתה של מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון, דרשה מנהלת המחוז ממנהל בית הספר לבצע התייעלות תקציבית.

בהסתדרות דוחים מכל וכל את טענות משרד החינוך ואומרים: "הישיבה בוועדת החינוך של הכנסת היתה בחודש יוני 2018, סוכם שהמשרד יכין תוכנית התייעלות, עד עכשיו הם לא עשו את זה. אם הם חושבים שאפשר להתייעל, בבקשה, שיגידו ממה עוד אפשר לקצץ.

"יש כאן מצב אבסורדי שרשות מקומית אחת נדרשת לשאת בנטל כספי לבדה, במקום 22 רשויות ששולחות את ילדיהן לבית הספר הזה. זה לא מספיק להעביר את אגרת ילד חוץ, שמשרד החינוך מקצה לאותן רשויות, הן צריכות לשאת גם בעלויות הנוספות.

"משרד החינוך צריך לנקוט עמדה ואם אין ברירה גם להטיל סנקציות על הרשויות האחרות, אחרת בית הספר הזה ייסגר. מדובר בבית ספר שמטפל בילדים עם נכויות קשות ביותר. סגירתו תטיל על ההורים נטל שהם לא יוכלו לעמוד בו".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: