יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. מבואות חרמון בצפונט

חרמון

החניכים יפסידו את טיולי חנוכה

חניכי תנועת בני המושבים במועצה האזורית מבואות חרמון לא ייצאו לטיולי חנוכה בגלל הסכסוך בין תנועה זו לבין תנועת הנוער העובד.

פורסם בתאריך:


תנועת בני המושבים פרסמה לאחרונה לחניכיה את ההודעה הבאה: "כמיטב המסורת גם השנה חניכי השכבות הבוגרות יצאו לטיולי חנוכה 2018 אשר יתקיימו בחופש חנוכה בין התאריכים 3-6. טיולי חנוכה הם חוויה בלתי נשכחת, של טבע, תוכן וקבוצה".

כל חניכי תנועת בני המושבים מכל רחבי הארץ אמורים להשתתף בטיול הזה, פרט לחניכים מיישובי המועצה האזורית מבואות חרמון. המועצה הזו, כך מתברר, ביטלה את הטיול עקב פניה של תנועת הנוער העובד, שטענה כי הטיול לא מבוטח, ולא מאושר על ידי הגורמים המוסמכים.

לפני יומיים פרסמה תנועת בני המושבים הודעה ובה נאמר:  "אתמול בלילה הופץ מכתב מטעה על ידי הנוער העובד והלומד (שמנסה להסתוות תחת השם 'חטיבת בני המושבים') ובו נכתב כי הטיולים מבוטלים כי אינם מבוטחים ואינם מאושרים. הדברים שנכתבו במכתב מסלפים את המציאות ומטרתם היחידה היא לשבש את הפעילות של תנועת בני המושבים ולפגוע בה".

עוד נכתב מטעם תנועת בני המושבים כי טיולי חנוכה של בני המושבים מצוידים בכל האישורים הנדרשים. יש ביטוח, יש סמל מוסד, יש ציות לכל ההוראות של חוזר מנכ"ל משרד החינוך, יש תדריכי בטיחות, ומתקיים תיאום שוטף עם מנהלת הטיולים של משרד החינוך.

הרקע להודעה שהופצה על ידי תנועת בני המושבים הוא סכסוך מתמשך שיש לתנועה זו עם תנועת הנוער העובד והלומד.

תנועת בני המושבים פועלת ב-32 מועצות אזוריות, ולפי מה שאומרים בתנועה, 31 מועצות אזוריות אישרו את השתתפות החניכים בטיולי חנוכה, פרט למועצה האזורית מבואות חרמון. בעקבות ההחלטה הזו כתבה אחת מבוגרות התנועה:

"מחלקת הנוער של מועצה איזורית מבואות החרמון הוציאה מכתב שאומר שלא תוציא את חניכיה לטיולים אלו - טיולי חנוכה לחניכי ט'-י''ב. ראש המועצה, בני בן מובחר, קיבל את כל ההוכחות שאומרות שהטיול מאושר, החניכים מבוטחים והכל ממשיך כרגיל, באישור ותיאום עם משרד החינוך.

"למרות זאת חניכי המועצה שלנו לא ייצאו. לא כי הם לא רוצים לצאת, אלא כי כך הוחלט עבורם. אני תושבת כורזים, שלושת אחיי ואחיותיי הגדולים ואני הדרכנו בבני המושבים, יצאנו לשנת השירות של בני המושבים ולמסלול הנח''ל של בני המושבים.

"זכותו של הנוער בכורזים לקבל את סל הפעילויות המלא של התנועה, ולעשות את הבחירה בעצמם האם לצאת לפעילות או לא. זכותם של החניכים והחניכות שהדרכתי ועכשיו הם מדריכים ומדריכות בעצמם, לצאת לטיולים שאליהם הם והן בוחרים ובוחרות לצאת".

הסכסוך בין תנועת בני המושבים לתנועת הנוער העובד הוא כאמור הרקע לסיפור. בעבר תנועת בני המושבים היתה חטיבה בתוך תנועת הנוער העובד, אך בגלל חילוקי דיעות אידיאולוגיים ומחלוקות כספיות, החליטו בתנועת בני המושבים להיפרד מתנועת הנוער העובד, ולצאת לדרך עצמאית.

בין הצדדים ישנן חילופי האשמות. מנהלת תנועת בני המושבים, שירי ארדיטי, אומרת: "משנת 2007 הנוער העובד מעבירה לתנועת המושבים, מתוך הסכום שמועבר אליה לפי תקנת תנועות הנוער, בדיוק שלושה מליוני שקלים וחצי בשנה. בזמן הזה הנוער העובד מקבלים סכום שעולה בהדרגה מ-13 מיליון עד ליותר מ-22 מליון ב-2016. אם המושבים מהווים שליש מהחניכים בנוער העובד והלומד, מן הסתם הסכום שהייתי אמורה לקבל שונה לחלוטין. לא רק שאני לא מקבלת, אין שום שקיפות".

להלן תגובת הנוער העובד:

" לצערנו, גם טענה זו היא חלק ממסכת השקרים וההטעיות שמטרתה לפגוע בתנועת הנוער העובד והלומד. תנועות הנוער ובכללן הנוע"ל מפוקחות ע"י משרד החינוך, על כל טיולי ומפעלי התנועה. בנוע"ל אנו שמים דגש רב על שמירה על בטחונם ובטיחותם של כל החניכים.

"את המכתב על ביטול הטיולים הוצאנו יום לאחר שמבחינה טכנית טיולי חנוכה של חטיבת בני המושבים בנוע"ל נמחקו בלשכה לתיאום טיולים ובמקומם הופיעו במוקד טבע טיולים זהים של ארגון פרטי שאינו מוכר כתנועת נוער.

"לאור פניות ושאלות שהגיעו אלינו, היה צורך להבהיר מעל לכל ספק כי הטיולים, שמוצגים כהמשך של אותם טיולים כפי שהיו – במסגרת תנועת נוער מוכרת ובליווי ופיקוח של משרד החינוך - אינם באחריותה של תנועת הנוע"ל, אלא, פעילות חדשה במסגרת פרטית. כל פרסום אחר מהווה הטעיה של הציבור.  אנו מצדנו נמשיך ונפעיל את חטיבת בני המושבים במסגרת הנוער העובד והלומד, כפי שהיה תמיד, ואף נעמיק ונחזק את פעילותה

כפי שאפשר להיווכח, כל צד בסכסוך הזה מחזיק בעמדתו, ומי שישלמו את המחיר הם החניכים ששייכים ליישובי המועצה האזורית מבואות חרמון. תגובה מהמועצה עדיין לא התקבלה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: