יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. מרום הגליל בצפונט

כתבות על הנעשה במועצה האזורית מרום הגליל

הלולים יוצאים מתוך הישוב

במושב דלתון החלו בהכשרת השטח להקמת חוות לולים מחוץ לישוב, במקום הלולים הישנים שהיו בקרבת הבתים. הצעד עשוי לשפר את איכות חייהם של התושבים, של הנופשים בצימרים, וגם של התרנגולות שתזכנה לתנאי גידול נוחים יותר

פורסם בתאריך:


בימים אלה עובדים דחפורים במרץ בהכשרת שטח עליו תוקם חוות לולים גדולה ליד מושב דלתון. הקמת החווה היא בהתאם לרפורמה בענף הלול ששותפים לה הרשות הוטרינרית , מועצת הלול ומשרד החקלאות 

מטרת הרפורמה היא להוציא את לולי ההטלה לאזורי גידול מחוץ לישוב. החווה שמוקמת היא שלב א' בהוצאת הלולים מתוך הישוב, וישתתפו בה 25 תושבים שמחזיקים כיום לולים בתוך המושב.

בחווה יגדלו 120 אלף עופות ב - 5 לולים מבוקרים שיופעלו בטכנולוגייה מתקדמת ביותר שיש כיום בענף ההטלה. ההשקעה הכספית בהקמת החווה היא 15 מיליון שקלים, כשרוב הסכום מושקע על יד המגדלים, והשאר מגיע ממענקי עידוד ממשרד החקלאות וגורמים נוספים.

עבודות הכשרת השטח לחוות הלולים

ההערכה היא שתוך 5 עד 6 שנים כל הלולים הישנים במושב דלתון יחוסלו וגידול העופות להטלה ייעשה כולו בחוות גידול מחוץ לישוב. הצעד הזה יכול להביא לשיפור ניכר באיכות חייהם של התושבים.

הלולים הקיימים כיום נמצאים בתוככי הישוב, במרחק צעדים ספורים מבתיהם של התושבים. זה כמובן מביא למטרדי ריח, אבק וזבובים. זה גם מגביל את האפשרות לפתח את ענף התיירות הכפרית. החקלאים אולי רגילים לריחות האלה, אך הנופשים ודאי שלא.

ההעברת הלולים לחוות חדשות מאפשרת גם שינוי מהותי בשיטות הגידול, הן בהכנסת אוטומציה שמקטינה את שעות העבודה הנדרשות, והן בשיפור באיכות חייהן של התרנגולות.

לול סוללות מהסוג הישן

כל אחד מאיתנו שקונה ביצים במרכולים שם לב בוודאי שיש אפשרות לקנות גם "ביצי חופש". אלה ביצים שמגיעים מלולים שבהם התרנגולות יכולות לנוע בחופשיות ברחבי הלול, במקום להיות כלואות בכלובים.

משרד החקלאות קבע, כחלק מתנאי הרפורמה, מהם תנאי המינימום שבהם צריך לגדל תרנגולות מבחינת חופש התנועה שלהן. הלולים נקראים לולי מעוף, והתרנוגולות יכולות לנוע באופן חופשי ברחבי הלול, או על הרצפה, או על רמפות בגבהים שונים.

לול מודרני חופשי

כאשר התרנגולת צריכה להטיל ביצה, היא נכנסת לתוך אחד מתאי ההטלה המצויים בלול. האינסטינקט של התרנגולת הוא להטיל את הביצה בסביבה מוגנת וחשוכה, וזה מה שתא ההטלה מספק לה.

לולי המעוף יקרים יותר להקמה, וגם כמות העופות שניתן לגדל ביחידת שטח הוא קטן יותר, אך המעבר ללולים האלה הוא צעד הכרחי, כדי לעמוד  בתקנות של האיחוד האירופי. אמנם אין יצוא של ביצים מישראל לאירופה, אבל יש יצוא של מוצרי מזון שמכילים ביצים שמיוצאים לאירופה, והאירופאים לא מוכנים לקבל מוצרים כאלה, אם תנאי הגידול של העופות לא עמדו בסטנדרט המתחייב.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
תרנגולות תנוך אוזן צהוב
טהרת הנצח | 23:29   23.05.20