יום חמישי, 02 ביולי 2020, י' תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מטולה בצפונט

כתבות על הנעשה במושבה מטולה

מי תוקע את הקמת השכונה החדשה במטולה?

סכסוך כספי בין הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) לבין הממשלה מעכב את בניית השכונה החדשה במטולה, ואת העברת סכום של 4 מיליון שקלים שקק"ל הקצתה להוזלת עלויות פיתוח המגרשים בשכונה. ראש המועצה המקומית, דוד אזולאי, פנה לראש הממשלה כדי שיתערב במשבר

פורסם בתאריך:


ראש המועצה המקומית מטולה, דוד אזולאי, כועס. מזה כמה שנים שהוא מקדם את בניית  שכונה חדשה במטולה, שהיא למעשה הרחבה של שכונת הר צפיה.

הבעיה מבחינתו היתה שעלויות הפיתוח של המגרשים היתה גבוהה, ואזולאי הבין שזה יקשה על השיווק של המגרשים, שנמצאים במרחק כמה מאות מטרים מהגבול.

עלות הפיתוח של המגרשים היתה בסך 320 אלף שקלים למגרש. כדי להוזיל את העלות הוחלט על דעת משרד השיכון, שקק"ל תקצה כ-4 מיליון שקלים לטובת העניין וכך תוזיל את עלות הפיתוח ל-240 אלף שקל בלבד.

"לאחר שהצלחנו לגייס את הכספים, ולצאת לשיווק", מספר אזולאי, "גם קיימנו טכס מרגש מאוד של הנחת אבן פינה, בנוכחות, שר הבינוי דאז, יואב גלנט, יו"ר קק"ל, דני עטר ותושבים. קיווינו וציפינו כי הכל כבר מאחורינו ואנו בדרך להצערת מטולה, להבאת צעירים שהמושבה משוועת לקבלם".

אבל אז, לטענת אזולאי, הוא קיבל הודעה ממשרד השיכון שהמכרז הוקפא. אזולאי החל לפעול מול משרדי הממשלה ומול קק"ל כדי לנסות לחלץ את העגלה מן הבוץ.

הוא טוען שקק"ל מוכנים להעביר את הכסף, והבעיה היא במשרד השיכון, שם לא מוכנים לקבל את הכסף של קק"ל. "הכסף קיים ממתין ומשרדי הממשלה מסרבים לקבלו", הוא אומר. "במקום להתעקש לקבל את הכסף הם מבטלים מכרז, ונועצים מסמר אחרון על ההתיישבות בגבולה הצפוני של המדינה".

בפנייה נרגשת לראש הממשלה מצהיר אזולאי: "אני פונה שוב בפעם הרביעית לראש ממשלת ישראל ושר הביטחון מר' בנימין נתניהו, קבל החלטה פשוטה ולא מורכבת, תן הנחיה לבנות את השכונה החדשה במטולה, זה לא קשור לכסף, הכסף קיים רק צריך להנחות לקבל אותו מקק"ל".

במשרד השיכון מוסרים בתגובה:  המשנה ליועץ המשפטי לממשלה הקפיא את שיתופי הפעולה בין קק"ל (הקרן הקיימת לישראל) לממשלה עקב חילוקי הדעות ביניהם. בבניה הכפרית קיימת תכנית משותפת עם קק"ל לפיה קק"ל ישתתפו בעבודות הפיתוח בישובים בהם עלויות הפיתוח גבוהות והם ישובי גבול- מטולה היא ישוב אחד מתוך כ 25 ישובים בתכנית.

"יש להדגיש, כי במטולה ניתן מענק בסך 4 מיליון שקלים ע״י קק"ל במסגרת 'פרויקטים לאומיים' . יש לציין כי המשרד בשיתוף משרד רה״מ פועלים למציאת פיתרון שיהיה מקובל על היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר. אנו מקווים כי ימצא הפתרון והמכרז יפורסם שוב".

השאלה המסקרנת שעולה מהדברים שנמסרו על ידי משרד השיכון היא, מדוע יש סכסוך בין קק"ל לממשלה, והאם יש סיכוי שהוא ייפתר בזמן הקרוב.

קק"ל מחזיקה בידיה כ-11% מהקרקעות במדינה, המהוות שטח של כ- 2.3 מיליון דונם, והיא נהנית מפטור מלא ממיסוי ממשלתי. ההכנסות של קק"ל מהשטחים האלה היא כמיליארד שקלים בשנה. בממשלה פתחו בהליכי חקיקה במטרה להביא לכך שקק"ל תשלם מס עבור נכסיה. בסופו של דבר הושגה פשרה שעל פיה קק"ל תשלם למדינה 2 מיליארד שקלים. 

בקק"ל מכחישים שזוהי הפשרה שהושגה, ואומרים שהיה מדובר במחצית מהסכום הזה. ויש עוד כל מיני סעיפים שלגביהם הממשלה אומרת דבר אחד, ובקק"ל אומרים דבר אחר, והסכסוך נמשך. בתגובה לנושא הזה אמרו בקק"ל: "האבסורד הוא שהממשלה מונעת ביצוע של פרוייקטים ב-400 מיליון שקלים שהקרן הקיימת לישראל הקצתה לטובת חיזוק הצפון ובמקביל בוחרת לקחת עוד כספים מקק"ל שהם כספי העם היהודי ולא של ממשלת ישראל"

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: