יום רביעי, 05 באוגוסט 2020, ט"ו אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מטולה בצפונט

כתבות על הנעשה במושבה מטולה

משרד הביטחון מפנה את מחנה 'משטרת מטולה'

המחנה ההיסטורי ששימש במשך שנים רבות כמפקדת יחידת הקישור ללבנון (יק"ל) של צה"ל, יימסר למושבה וישמש בין היתר כמוזיאון 'רצועת הביטחון'

פורסם בתאריך:


לאחר עשרות שנים משרד הביטחון מפנה את מחנה משטרת מטולה, הנמצא במרכז המושבה. המחנה נבנה בתקופת המנדט הבריטי כחלק משרשרת מצדיות ומצודות משטרה שהוקמו בארץ ישראל ביוזמתו של סר צ'רלס טגארט, כדי להתמודד מול המרד הערבי. מבנים נוספים מסוג זה הם בניין משטרת קרית שמונה, משטרת ראש פינה ומשטרת צפת.

החל משנות ה-80 הפך המחנה במטולה למשכנה של יחידת הקישור ללבנון (יק"ל) עד לפירוקה של היחידה, עם הנסיגה מרצועת הביטחון בשנת 2000. לאחר מכן, שימש המחנה את יחידות צה"ל המגנות על הגבול באזור מטולה. בשנים האחרונות עמד נטוש.  

לפני כשלוש שנים, פנה ראש המועצה המקומית מטולה, דוד אזולאי, למשרד הביטחון, בבקשה לאשר פינוי של המבנה לטובת שימושים אזרחיים. מאז פעלו מועצת מטולה ורשות מקרקעי ישראל ליישום התכנית הפינוי.

במבנה הטיגארט המשתרע על כ-7.5 דונמים, מתוכננים שימושים שונים, אחד מהם הוא הקמת מוזיאון 'רצועת הביטחון', שיספר את סיפורה של מדינת ישראל ברצועת הביטחון מההיבט הצבאי והאזרחי וכן לשימושים ציבוריים נוספים, שעליהם שוקדת המועצה בימים אלה.

ראש תחום צפון באגף מבצעים לוגיסטיקה ונכסים של משרד הביטחון , תמי שנוולד: "מוזיאון 'רצועת הביטחון' שאת הקמתו יזמה המועצה המקומית מטולה הינו פרויקט ערכי ומבורך. אנו שמחים שהייתה לנו הזכות לסייע לפרויקט ולהשיב את שטח המחנה לטובת מיזם חשוב זה".

דוד אזולאי, ראש המועצה המקומית מטולה: " אני שמח על סיום פרק היסטורי של מחנה משטרת מטולה ועל תחילתו של מיזם חדש, שיהפוך את המתחם למרכז תרבות ומורשת למושבה ולגליל כולו.

 

"אני רוצה להודות מעומק ליבי לראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, לשר הביטחון הקודם אביגדור ליברמן ולמנכ"ל המשרד אודי אדם, על התמיכה במטולה לכל אורך הדרך. בחודשים האחרונים התחלנו בגיוס כספים לשיקום המתחם. אין לי ספק כי מדינת ישראל ומשרד הביטחון ימשיכו לפעול לביטחונה ולשגשוגה של מטולה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: