יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מטולה בצפונט

כתבות על הנעשה במושבה מטולה

עדנה מחודשת לנחל עיון

במטולה נבנית בימים אלה טיילת בחלק המזרחי של המושבה, הצופה לנחל עיון. גם בשכונת יובלים, המוקמת בימים אלה בקרית שמונה, מתוכננת הקמת פארק לאורך קטע דרומי יותר באותו נחל

פורסם בתאריך:


נחל עיון הוא אחד מיובלי הירדן, והוא זורם משטח לבנון לכיוון ישראל. הנחל עובר דרך שמורת נחל עיון מזרחית למושבה מטולה, ומשם הוא ממשיך דרומה עד למפגש עם נחל שניר (החצבני) מדרום לאזור התעשיה הצפוני של קרית שמונה

שמורת נחל עיון היא אחת השמורות היפות במדינה. בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת נחל עיון היה שופע מים בכל ימות השנה ואטרקיטיבי מאוד למטיילים, אולם האטרקטיביות נפגמה ככל שגבר ניצול המים לצרכים חקלאיים. כיום רוב המים מנוצלים על ידי חקלאים לבנונים באזור מרג' עיון, וגם בידי חקלאים ממטולה, ולכן מה שנותר בנחל זהו בקושי זרזיף.

מפל התנור, צילום יגאל דקל

למרות כל זאת אזור הנחל הוא בכל זאת מקום יפה וכדאי לטפח אותו. זה מה שעושה בימים אלה המועצה המקומית מטולה, שיזמה הקמת את "טיילת מזרחית- נחל עיון"

העבודות המתבצעות בימים אלה כוללות הסדרת מצפור הטחנה, הצבת פנסי הטיילת שלכל עמוד יוצמדו שני פנסים אחד ביטחוני ואחד תיירותי. העבודות כוללות גם טיפול בסוגיית ניקוז המים, כך שיוזרמו מהמושבה לכיוון הנחל.

לאורך הטיילת יותקן סיב אופטי ומצלמות אבטחה, וכן הצבת קווי בזק והוט תת קרקעיים והכנת חיבורים לכלל הבתים הבנויים ושייבנו בעתיד באזור הזה. בימים הקרובים ככל שיאפשר מזג האוויר תתחיל בניית המדרכות ומסוע הכביש והמצפור.

ראש המועצה, דוד אזולאי, התייחס להתקדמות העבודות בדף הפייסבוק של העבודה ואמר: "אנו שמחים על כך שעוד פרויקט תיירותי מתקדם באופן משמעותי ומקבל צורה כפי שניתן לראות בתמונות המצורפות"

להקמת הטיילת במטולה תצטרף בשנים הקרובות גם הקמה של פארק ציבורי לאורך נחל עיון בשכונת יובלים המוקמת בימים אלה בקרית שמונה. שכונת יובלים ממוקמת ממערב לנחל עיון. כל הרצועה שקרובה לנחל מתוכננת הקמת פארק שיהיה השטח הירוק העיקרי בשכונה.

שכונת יובלים, הדמיה

בתוכניות לא מצוינת הקמת טיילת בחלק הקרוב לנחל בפארק המתוכנן, אולם זוהי אופציה שכדאי לבחון אותה. עוד כדאי לבחון אפשרויות להגברת הזרימה בנחל, כך שיזרמו בו מים כל השנה.

זה לא פשוט, כי רוב המים מנוצלים עוד לפני שהם מגיעים לתחומי מדינת ישראל, אבל כל תוספת מים תוכל לעשות שינוי משמעותי, כפי שקרה בנחל הזהב בקרית שמונה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: