יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מטולה בצפונט

כתבות על הנעשה במושבה מטולה

על הנזק העקיף של מבצע מגן צפוני לא יינתן פיצוי

המועצה המקומית מטולה הגישה בקשה למס רכוש להחזר ההוצאות העקיפות שנגרמו לה כתוצאה ממבצע "מגן צפוני" לאיתור מנהרות החיזבאללה. הבקשה נדחתה, מכיוון שמדובר בנזק עקיף. על הנזק הישיר יהיה פיצוי

פורסם בתאריך:


ימים לא קלים עברו על ראש המועצה המקומית מטולה, דוד אזולאי, במהלך מבצע "מגן צפוני", שבו כוחות צה"ל איתרו את המנהרות שאירגון חיזבאללה חפר לתוך שטח ישראל.

 צה"ל הפך חלק מהשטח של המושבה לאזור צבאי סגור, כלים הנדסיים כבדים עברו בכבישי המושבה ובשטחים החקלאיים וגרמו לנזקים. כ-1,000 חיילים שהו בתוך השטח המוניציפאלי של המועצה,

לאחר שהמבצע הסתיים אזולאי פנה לקרן הפיצויים של מס רכוש, בבקשה לפצות את המועצה על הוצאות מיוחדות שנגרמו לה. לא מדובר בנזקים ישירים כתוצאה מהמבצע, אלא בהוצאות עקיפות כמו הצורך באיוש של המוקד היישובי 24 שעות ביממה, ופינוי האשפה של כוחות צה"ל ששהו בשטח המוניציפאלי של המועצה. בסך הכל מדובר בהוצאה של 45 אלף שקלים.

התשובה שאזולאי קיבל הדהימה אותו.  "קרן הפיצויים פועלת לפי החוק",  כך נמסר לאזולאי. "בחוק ובתקנות נקבע כי גופים שמתוקצבים על ידי משרדי הממשלה השונים (בהתאם להגדרה בחוק התקציב) אינם זכאים לקבלת פיצויים מהקרן". 

"זה פשוט בלתי יאומן", אומר אזולאי. "הרי לא ייתכן שבמדינה מתוקנת מתגלות מנהרות, הצבא נכנס לישוב, סוגר חלק ממנו לחודש ימים, מצריך את הרשות המקומית לפעול חודש ימים לצד שלטון צבאי, עם הוצאות שלא היו מתוכננות, לתת שירות לאזרחיו ובעיקר לצה"ל, ובסוף גם לא לקבל על כך פיצוי".

במס רכוש מבהירים שעם כל הסימפטיה כלפי תושבי מטולה, הם אינם יכולים לפעול בניגוד לחוק, אבל מוסיפים שמדובר רק בנזק העקיף. אם נגרמו נזקים ישירים למועצה כתוצאה מפעילות צה"ל, קרן הפיצויים של מס רכוש תפצה על נזקים אלה.

אזולאי מדווח שבמהלך המבצע ניזוקו כבישים ועמודי כתוצאה ממעבר כלי רכב זחליליים של צה"ל, במועצה מכינים בימים אלה דו"ח על הנזקים הישירים, והוא יוגש למס רכוש בקרוב.

למרות שעל הנזק הישיר המועצה אכן תקבל פיצוי, אזולאי לא רגוע. "אני רואה מה קורה עם החקלאים שביקשו פיצויים על נזקים ישירים ועקיפים שנגרמו להם. מתייחסים אליהם כאילו הם באו לגנוב מהמדינה. לצערי מדינת ישראל על כלל משרדיה איבדה את הדרך שלשמה היא קיימת, להעניק ביטחון, שירות סביר והוגן למען תושביה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: