יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מטולה בצפונט

כתבות על הנעשה במושבה מטולה

מפגש השבט

בשבת האחרונה התקבצו כמאה מבני משפחת בז, ממטולה מהארץ ומחו"ל, למפגש משפחתי מרגש שהתקיים בחוות השומר. שם העלו זכרונות וצפו בתמונות ובאילן היוחסין המשפחתי

פורסם בתאריך:


משפחת בז היא אחת המשפחות הוותיקות והשורשיות במטולה. הסיפור של המשפחה הזו הוא סיפור מרתק של עליה לארץ, היאחזות בקרקע, הגנה ושמירה על האדמות, והקמת משקים חקלאיים לתפארת.

מוצאה של המשפחה הוא ברוסיה, וחלק ממנה היגר לארגנטינה ואחר כך לארה"ב, אבל הקשר בין בני המשפחה בארץ ובחו"ל נשמר כל העת, ובשבת האחרונה התקיים מפגש בו השתתפו למעלה ממאה מבני המשפחה, חלקם ממטולה, חלק אחר ממקומות שונים בארץ, וגם כמה מבני המשפחה החיים בחו"ל הגיעו למפגש.

המפגש התקיים בחוות השומר בכפר גלעדי, מקום שיש לו קשר להיסטוריה המשפחתית. בשנת 1924 עלה ברוך בז לארץ מרוסיה והתיישב במטולה. הוא התגייס למשטרת הגבולות תחת המנדט הבריטי, ובמסגרת זו השתתף במרדפים אחרי שודדים ורוצחים. ברוך בז שירת גם ב"הגנה" כאחראי בטחון מטעם הארגון ועסק בהברחת עולים בלתי לגאליים מלבנון ואחזקת נשק בסליק שהיה בחצר ביתו.

ברוך בז נטע שורש במטולה ובנה את משקו ביחד עם אשתו דינה . בשנת 1956 נבחר להיות ראש מועצה מטולה. נכדו של ברוך, ליאור בז, הוא חבר מועצה, והבעלים של צימרים הנושאים את השם, "נחלת איכרים". העסק התיירותי הזה הוא בעל נופך היסטורי מיוחד.

במפגש שהתקיים בשבת האחרונה הגיע גם דוד אחד מארה"ב, שברשותו היו תמונות היסטוריות שלא היו מוכרות לבני המשפחה בארץ. התמונות הוצגו במפגש, ובני המשפחה יכלו גם לאתר את המופיעים בהן בתוך תרשים של אילן היוחסין המשפחתי, שהוצג במקום.

  מקבץ תמונות לגלול הצידה

גם הצד הקולינרי לא היה חסר במפגש הזה. הרקע הארגנטינאי של חלק מבני המשפחה, הכתיב שלא יהיה חסר בשר. כולם נהנו, אכלו ושבעו, ודאגו גם להצטלם.

ליאור בז העלה מקבץ תמונות בפייסבוק וכתב:  "היום בשבת אביבית יפיפיה קיימנו את הכנס המשפחתי הגדול של משפחת בז המורחבת. מכל קצוות הארץ הגיעו אלינו לצפון למעלה מ 100 בזים או בזניקים שציינו כבר 5 דורות בארץ.

"במשפחה הזו הייתי בוחר המסמלת שורשיות, אחדות, ורוחב לב ( המנגל היה עמוס בכל טוב). כשבאולם אחד נשמע מבטא ישראלי ודרום אמריקאי המפגש יוצא מתובל ומגבש. היה מרגש וכייף להיפגש ואמן שנמשיך להיפגש רק בשמחות".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: