יום חמישי, 06 באוגוסט 2020, ט"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

צבא ובטחון בצפונט

צבא ובטחון

מלחמת הלייזר של אורי גנני

אורי גנני מקיבוץ יפתח הוא חבר בעמותת "מגן לעורף" שנאבקת למען פיתוח מערכת לייזר ליירוט רקטות ופצמ"רים. מדובר במערכת, שעל פי הפרסומים, יכולה לבצע יירוט אפקטיבי יותר מזה של מערכת כיפת ברזל, במחיר זול עשרות מונים. למרות זאת גנני וחבריו לא הצליחו לשכנע את מקבלי ההחלטות במערכת הביטחון לחדש את פיתוח המערכת, ולהערכתו יש לחץ מצד גורמים בעלי אינטרס כלכלי למנוע את חידוש הפרויקט.

פורסם בתאריך:


מדינת ישראל ניצבת שוב מול מה שנראה כעוד סבב לחימה בעזה, ויישובי הדרום נמצאים תחת מתקפת טילים של החמ"ס והג'יהד האיסלאמי. עדיין לא ברור כיצד הדברים יתפתחו, אך לפחות עד לשעה זו, המענה של צה"ל הוא תקיפות של מטוסי חיל האוויר, ויירוטים של מערכת כיפת ברזל.

מערכת כיפת ברזל הוכיחה את יעילותה. את רוב הרקטות שנורות מעזה היא מצליחה ליירט, אבל המחיר של היירוטים הללו הוא עצום, וככל שהמערכה מתמשכת, כך הנטל הכלכלי של הפעלת המערכת הזו הופך לכבד מנשוא.

עלות סוללת כיפת ברזל הוא כ- 50-60 מיליון דולר, אבל זו לא ההוצאה העיקרית. מה שמייקר את השימוש במערכת כיפת ברזל זו עלות היירוטים, כלומר העלות של הטיל המיירט. על פי הערכות שונות עלות של כל טיל כזה היא כ-70 אלף דולר, לעומת רקטת הקסאם שעלותה 100 דולר.

ההשקעה הנדרשת להצטיידות ברקטות ‘כיפת ברזל’ עבור 40 ימי לחימה, ללא עלות מערכות האיכון והשיגור, מגיעה לכשני מיליארד דולרים.

הנתונים האלה לא נותנים מנוח  לאורי גנני, תושב קיבוץ יפתח. גנני, הוא פנסיונר עסוק מאוד. הוא מארגן ערבי שירה, הרצאות ופעילויות תרבות בגליל העליון, ועושה זאת בהתנדבות מלאה.

אחת ההרצאות שהוא אירגן עסקה בבעיה של האיום הרקטי על מדינת ישראל. בהרצאה הזו הוא התוודע לכך שיש מענה אלטרנטיבי לאיום הרקטי באמצעות תותח לייזר.

גנני הבין שיש ליקוי מאורות בנושא הזה בקרב הממסד הביטחוני. הוא החליט להצטרף לעמותת "מגן לעורף", ששמה לה למטרה להיאבק למען פיתוח מערכת יירוט באמצעות לייזר עבור צה"ל.

פיתוח של מערכת כזו, כבר החל. שיתוף פעולה ישראלי אמריקני הביא לפיתוחה של מערכת הנקראת "נאוטילוס", באמצעות חברת נורת'רופ גראמן האמריקנית.

אחרי שמערכת הביטחון הישראלית ויתרה על המשך פיתוח המערכת הזו, המשיכה נורת'רופ גראמן את הפרויקט באופן עצמאי, ופיתחה מערכת הנקראת סקייגארד, שהיא קומפקטית יותר, וגם יעילה וזולה בהרבה.  

אורי גנני לא מחזיק מעצמו כבר סמכא בענייני ביטחון, אבל לדבריו לא צריך להיות מומחה גדול כדי להבין שיש כאן מחדל. "מספיק להשוות את המחיר של היירוט, 2,000 דולר בתותח הלייזר, לעומת 70 אלף דולר בכיפת ברזל", אומר גנני.

"אני חושש שמה שקובע פה זה אינטרסים כלכליים. כבר נחשפנו בפרשת הצוללות לכך שגורמים אינטרסנטים בתוך המימסד הביטחוני, מצליחים להטות החלטות בהתאם לאינטרסים הצרים שלהם. אני חושש שגם פה זה מה שקובע".

גנני אינו היחיד שמחזיק בדעה הזו, גם האלוף במילואים, שלמה גזית, נדרש לנושא ואמר: "מה שמטריד את מנוחתי במיוחד זו הטענה כי תהליך קבלת ההחלטות, בשלב זה, איננו נקי מאינטרסים כלכליים של החברות הטכנולוגיות המעורבות בוויכוח בישראל.

"דרג מקבלי ההחלטות הפוליטי נדרש להסתמך על נתונים והמלצות שאינם נקיים ואינם אובייקטיביים. הרכילות שהגיעה לאוזניי מספרת על בכירים שנמנעים מלהגיש חוות-דעת מדעית-טכנולוגית-כלכלית אובייקטיבית, מחשש שיבולע לפרנסתם".

גנני נאבק כבר מספר שנים בנושא הזה, אך לדבריו הוא וחבריו לעמותת "מגן לעורף" עוד לא הצליחו למצוא את הדרך לשכנע את מקבלי ההחלטות שיש כאן מחדל. "עם מי לא נפגשנו", הוא מספר. "כל מי שחשבנו שיש לו השפעה כלשהי, ניסינו לגייס אותו. פנינו גם לציבור הרחב, קיימנו הרצאות ומפגשים. בינתיים לא הצלחנו להבקיע את החומה.

"כשאני רואה כעת את מה שקורה בדרום, ומבין את המחיר שאנו משלמים, זה לא נותן לי מנוח. אם היתה מערכת של תותחי לייזר, היא לא רק היתה מוזילה את העלות, גם אחוזי היירוט היו גבוהים יותר.

"אני לא אומר שצריך לזנוח את כיפת ברזל. תותחי הלייזר יכולים לתת מענה מלא כמעט בכל המצבים. והיכן שמסיבות שונות הם לא יכולים לפעול ביעילות, כיפת הברזל תוכל להשלים.

"אני לא מתכוון להרפות מהעניין, ובקרוב נקיים עוד כנס בנושא. אני מאוד מקווה שאולי בעקבות הסבב הזה, והעלות הבלתי הגיונית שאנו צריכים לשלם, ייפול האסימון אצל מקבלי ההחלטות".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
רכיישת מערכת באופן עצמאי
אורי זכאי | 07:54   03.03.20
1
לייזר
משה אורטס | 12:31   06.05.19