יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

צבא ובטחון בצפונט

צבא ובטחון

התעוררנו למציאות חדשה

ראש המועצה המקומית מטולה, דוד אזולאי, קצין הנדסה בעברו, התראיין במהלך שנת 2014 ואמר שזה לא נראה לו סביר שחיזבאללה יחפור מנהרות התקפיות. הבוקר הוא שוב התראיין ואמר: "התעוררנו למציאות חדשה".

פורסם בתאריך:


הבוקר דווח בהרחבה על מבצע "מגן לצפון" שצה"ל החל בו מתוך מטרה לחשוף מנהרות של חיזבאללה שחדרו לשטח ישראל. זו הפעם הראשונה שמנהרות התקפיות של חיזבאללה נחשפות, וזה בהחלט חידוש, לאחר שבמשך שנים דובר על כך שעקב תנאי השטח בגזרה הצפונית, זה לא סביר שחיזבאללה ישקיע בחפירת מנהרות.

זה לא שלא היו חשדות שחיזבאללה מתכוון להפתיע עם מנהרות. בשנת 2014 היתה הסטרייה ציבורית בעקבות דיווחים של תושבים ביישובים צמודי גדר על קולות משונים שהם שומעים מכיוון לבנון. הדיווחים האלה באו גם בעקבות חשיפת מנהרות באזור עוטף עזה במהלך מבצע צוק איתן, דבר שהגביר את הרגישות הציבורית לאפשרות שגם מצפון אנו עלולים להיות מופתעים.

הנה מה שאמרו ראשי רשויות בצפון באותה תקופה. ראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה, כתב לשר הביטחון: ""אבקש מכבודך לעשות כל שבידך כדי לבדוק האם גם בגבול הצפוני הוקמה 'עיר תחתית' על ידי אנשי החיזבאללה כפי שהוקמה בעזה".

ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר, אמר אז:  "הדגשנו את החשש של התושבים הסברנו שאנו מצפים שצה"ל ייתן מענה לחשש הזה".

ראש המועצה האזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, במכתב לאלוף פיקוד העורף: "מבצע צוק איתן והאיומים החדשים אליהם נחשפנו מחייבים אותנו להתייחסות וחשיבה מיוחדת בהקשר לביטחון היישובים, ולתחושת הביטחון של התושבים". האיומים החדשים מחייבים אותנו להיערך לכל תרחיש".

מי שניסה להרגיע באותה תקופה היה דוד אזולאי, כיום ראש המועצה המקומית מטולה, ואז, חבר מועצה וקצין הנדסה במילואים. אזולאי עסק במהלך מלחמת לבנון השניה בחשיפת מנהרות של החיזבאללה, אבל הוא הדגיש שאלה היו מנהרות שונות מהמנהרות של החמאס.

אזולאי הסביר את הקשיים בחפירת מנהרות בגזרה הצפונית, ואמר: "המנהרות שנחפרו שם, קישרו בין העמדות בתוך המתחם, וכן כנתיב הימלטות לכפר סמוך. המנהרות האלה הצריכו עבודת חציבה מורכבת יותר מזו שנעשתה ברצועת עזה, משום שמדובר בשטח טרשי, שמצריך ציוד חציבה מכני.

"אמנם אין צורך בקירות תמך כמו בעזה, אך תהליך החציבה עצמו איטי יותר. כשעובדים עם פטישונים כבדים בתוך חלל סגור, וחוצבים באבן גיר, החלל מתמלא באבק סמיך. חייבים לעבוד עם מסכות אב"כ, וחייבים גם מערכת מפוחים שתסלק את האבק. זה תהליך מורכב, זה גם לא פשוט להסתיר פעילות כזאת, בייחוד אם היא נעשית בקרבת הגבול".


אזולאי הבהיר גם שלחיזבאללה יש אופציות אחרות לפגוע ביישובי הגדר, ואמר: "אין שום בעיה למחבלים של החיזבאללה להגיע לנקודה מסוימת קרובה לגדר בחסות החשיכה, ולהשחיל פצצת אר פי ג'י לתוך הסאלון של הבית שלי".

מה שאזולאי ניסה להדגיש הוא, שהאמצעי החשוב ביותר כדי למנוע התפתחויות לא נעימות בגבול הוא ההרתעה. "מה שמונע מהחיזבאללה לבצע פיגוע כזה הוא החשש מהתגובה הישראלית", אמר אזולאי. "הדבר הכי חשוב בסופו של דבר זו ההרתעה. מלחמת לבנון השניה, למרות ניהולה הכושל, יצרה הרתעה".

היום אזולאי מודה שחיזבאללה אכן הפתיע אותו במידה מסוימת. "לא קל להיווכח בכך", מתוודה אזולאי. "מתברר שחיזבאללה למרות הקושי בחציבת מנהרות כאלה בגזרה הצפונית, הצליח לעשות זאת.

"בזמנו, בשנת 2014, הייתי קצין הנדסה של האוגדה במילואים, וביצענו חיפושים של מנהרות בכל מקום שבו היו עדויות של תושבים על רעשים בלתי מוסברים. בכל המקרים האלה לא מצאנו ראיות לחפירת מנהרות.

אני סיימתי את שירותי במילואים ב-2015, ולא התעדכנתי מאז, אבל הבוקר התברר שחיזבאללה בכל זאת חפר מנהרות לשטח ישראל. זו התפתחות חדשה, וטוב שבצה"ל היו עירניים והצליחו לאתר את הסכנה מבעוד מועד.

"לא נראה לי שחיזבאללה התכוון לתקוף באמצעות המנהרות באופן יזום, אלא הכין אותם לסיטואציה שבה יהיה עימות מלא עם צה"ל, כאמצעי נוסף שבאמצעותו הוא יוכל לפגוע בישראל".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: