יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

צבא ובטחון בצפונט

צבא ובטחון

צריך לחשוב פעמיים לפני שיוצאים בביקורת

בחיזבאללה עוקבים אחר התבטאויות של ישראלים ברשת, בהם נמתחת ביקורת על המבצע של צה"ל לחשיפת המנהרות בגבול הצפון, ומנצלים אותן לתעמולה בזירה הפנים לבנונית. שאדי חלול, נוצרי מרוני מגוש חלב, הפעיל למען גיוס נוצרים לצה"ל, מתריע על כך, וסבור שהתבטאויות כאלה פוגעות בביטחון המדינה.

פורסם בתאריך:


מבצע חשיפת המנהרות של החיזבאללה לאורך גבול הלבנון זכה לחשיפה תקשורתית גדולה, והמחיש כמה רחוק מוכן האירגון הזה ללכת כדי לפגוע במדינת ישראל. החיזבאללה פיתח יכולות צבאיות שאסור לזלזל בהן, וגם רכש ניסיון צבאי רב במהלך מלחמת האזרחים בסוריה.

היכולת של חיזבאללה לפגוע במדינת ישראל תלויה לא רק בעוצמה הצבאית של האירגון, אלא גם במאזן הכוחות בזירה הפנים לבנונית. כדי לפתוח במלחמה מול ישראל חיזבאללה צריך לגיטימציה רחבה בחברה הלבנונית, והוא מנסה להשיג זאת באמצעות מנגנון תעמולה, שעושה לעיתים שימוש במה שמתפרסם ברשתות החברתיות בארץ.

בעיצומו של המבצע הצה"לי לחשיפת המנהרות בגבול הצפון פרסם החיזבאללה פוסט מתורגם לערבית של תושב ישראלי שמתח ביקורת על המבצע. בפוסט נכתב: "מי צריך את חיזבאלה כשיש הפחדה עצמית כל כך טובה? 'נאום הקרבה' שיצר בהלה בציבור. אווירת ערב מלחמת יום כיפור2, פגישה בהולה עם פומפאו, והכל בגלל פעולה שאפילו לא חוצת גדר. אם פעולה מוגבלת בשטח ישראל דורשת כזאת פאניקה, מעיין מה מכין לנו רה"מ ושר הביטחון נתניהו לימים של מלחמה כוללת".

הניצול שעושה חיזבאללה בהתבטאויות מהסוג הזה מוכר היטב לשאדי חלול, תושב גוש חלב. חלול הוא נוצרי מרוני שעומד בראש עמותת ארם המטפחת את המורשת הארמית של העדה המרונית בישראל. חלול עוסק רבות בעידוד הגיוס לצה"ל בקרב בני העדה הנוצרית בישראל, וחיזוק הקשר שבין היהודים והנוצרים במדינה.

"אני לא נגד חופש ביטוי", אומר חלול, "אבל מי שמעלה בפייסבוק ביקורת כלפי מבצע של צה"ל בעיצומו של המבצע, צריך להבין שבכך הוא מעניק נשק תעמולתי שארגון החיזבאללה מנצל לתועלתו בזירה הפנים לבנונית.

"יש כאן מאבק על דעת הקהל של תושבי לבנון, וחיזבאללה עושה כל שביכולתו כדי לזכות בנקודות בדעת הקהל, הן בקרב העדה השיעית, והן בקרב הנוצרים והמוסלמים הסונים. כל פרסום שמבטא ביקורת על צה"ל ועל מדיניות הממשלה הוא כלי במלחמה הזו. כדי לפגוע בישראל חיזבאללה זקוק ללגיטימציה של התושבים בלבנון, אסור לכן לתת לו לנצל את חופש הביטוי בישראל לקידום מטרות אלה".

; סרטון תעמולה של חיזבאללה

החיזבאללה הוא כיום הגוף החזק ביותר בלבנון. הוא נשען בעיקר על האוכלוסיה השיעית שמונה 40 אחוז מתושבי לבנון, ובגלל כוחו הצבאי, הוא מטיל את אימתו גם על האוכלוסיה הנוצרית ועל האוכלוסיה המוסלמית סונית.

הוא מצליח להרתיע כל ביטוי של התנגדות ואפילו שימור המורשת המרונית נמצא בסכנה כתוצאה מכך. "היו שני תושבים מהעדה המרונית בלבנון, שלימדו ארמית שנעצרו על ידי החיזבאללה", מספר חלול. "הם עושים הכל כדי למנוע ביטוי לאומי עצמאי של העדה המרונית.

"גם אני הפכתי למטרה שלהם. הם חוששים שהפעילות שלי לטיפוח המורשת המרונית ולהזדהות עם מדינת ישראל, תעורר התנגדות כלפיהם מצד המרונים בלבנון. לכן הם מפיצים עלי שאני סוכן של המוסד. אבל בי הם לא יכולים לפגוע כי אני אזרח של מדינת ישראל, מדינה ששומרת על ביטחונם וזכויותיהם של המיעוטים החיים בה".

  

יו"ר פורום "הגיע זמן גליל", תא"ל במילואים מייקה מסטאי, מצא לנכון לחזק את המסר של חלול בעניין הניצול שעושה חיזבאללה בביקורת הנמתחת על המבצע של צה"ל, וכך כתב: "חברים ברשתות החברתיות כמעט כל דבר עובר לצד חיזבאללה. האווירה, המורל, הלכידות , התמיכה במבצע מבחינת צדקת הדרך. אנחנו מעוניינים בהריסת המנהרות ושקט בגליל, סומכים מאוד על צה"ל !!!! תודה לעמותת הנוצרים לגיוס לצה"ל על הפוסט".

הפייסבוק הוא מדיה פומבית, ואנשים לעיתים שוכחים זאת. בנוסף לכך הוא גם מדיה בינלאומית, ומה שאנשים מעלים בדף הפייסבוק שלהם, מגיע לא רק לקהל היעד שהם מכוונים אליו, אלא גם לארגונים עויינים.

חלול סבור שהציבור בישראל לא מודע מספיק לתופעה הזו. "חשוב שכל תושב במדינה הזו יידע, שבחיזבאללה עוקבים כל הזמן אחר מה שנכתב בישראל ונוגע אליהם, ולכן אנו צריכים להיות מאוד זהירים, ולא לתת בידי חיזבאללה נשק תעמולתי. המאבק מול החיזבאללה הוא לא רק בשטח, אלא גם בתקשורת, ולכן הדברים האלה צריכים להילקח בחשבון על ידי כל מי שמביע את דעתו בפייסבוק או בכל מדיה תקשורתית אחרת".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
לבנון
דודי | 22:40   09.12.18
1
ישראל
איאל | 18:18   09.12.18