יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

צבא ובטחון בצפונט

צבא ובטחון

נזקים לחקלאים ממטולה כתוצאה מפעילות צה"ל לחשיפת המנהרות

ח"כ איתן ברושי ביקר בגליל העליון ולמד מהחקלאים ממטולה על נזקים שנגרמו להם כתוצאה מפעילות צה"ל לחשיפת המנהרות. החקלאים מצפים לפיצוי על נזקים אלה, אך מוטרדים יותר ממדיניות הממשלה הפוגעת ברווחיות

פורסם בתאריך:


המבצע של צה"ל לחשיפת מנהרות החיזבאללה נכנס לשבוע השני, וחלק מהחקלאים של מטולה אינם יכולים לעבד את המטעים שלהם, כיוון שהאזור הוכרז כשטח צבאי סגור. שתי מנהרות שהתגלו בסמוך למטולה נמצאות בתוך שטחי המטעים.

צה"ל הכניס לשטח כלים הנדסיים כבדים, שגרמו לנזקים לעצי הפרי בשטח של כ-10 דונם. הנזק לכן כפול, גם חוסר היכולת לבצע את העבודות במטעים, וגם הנזק הפיזי שנגרם לעצים כתוצאה מהפעילות הצה"לית.

הנושא הזה עלה בביקור של יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ איתן ברושי, שהגיע לסיור עבודה בגליל העליון. ברושי נפגש עם החקלאים, ושמע מהם על מה שעובר עליהם בימים אלה.

יו"ר אגודת החקלאי במטולה, חיים הוד, מסביר את תמונת המצב: "יש חקלאים שעדיין לא סיימו את הקטיף בשטחים שלהם. ואחרים שצריכים כבר להכין את המטעים לעונה הבאה. צריך להתחיל בגיזום, ואנחנו מקווים שצה"ל יסיים את המבצע מהר ככל האפשר, כדי שאפשר יהיה לבצע את העבודות, כי איחור בביצוע הטיפולים במטעים עלול לפגוע בתנובה של המטעים בעונה הבאה".

החקלאים במטולה עוסקים כעת בבקרת הנזקים על מנת שיוכלו להגיש תביעות לפיצויים למס רכוש. הם מודעים לכך שזה לא הולך להיות קל, בעיקר לאור מה שעבר על חקלאי הדרום שספגו נזקים לא מעטים בשנה האחרונה כתוצאה מהפעילות העוינת בעוטף עזה.

אבל המנהרות של החיזבאללה הם קושי זמני, ומה שמטריד יותר את החקלאים זו מדיניות הממשלה. החשיפה ליבוא מתחרה, הקושי להשיג פועלים תאילנדים, הרווחיות שנשחקת, אלה נושאים שעלו בפגישה עם ברושי.

ח"כ ברושי נפגש גם עם גיורא זלץ, ראש מועצה אזורית הגליל העליון ועם הנהגת יישוב צמוד גדר נוסף כפר יובל, אשר במועצה אזורית מבואות חרמון. בפגישות עלו הנושאים המרכזיים בחיי התושבים, קרי הביטחון, המיגון, הטבות המס, הדירוג הסוציואקונומי ומעמד החקלאות והמים באזור.

ח"כ ברושי אמר: "על מנת לצלוח תקופות ביטחוניות רגישות, על הממשלה מוטלת החובה לחזק את היישובים בגבול דווקא בזמן שגרה, מתוך ראיה שרק יישובים חזקים בשגרה יעמדו בהצלחה בתקופות חרום ומלחמה.

"יש לאפשר לצבא לחסל את כל המנהרות ולהיערך נכון לטיפול גם באיומים נוספים. ההתיישבות תמיד תהיה שותפה לכל מאמץ ביטחוני והתיישבותי".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: