יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

צבא ובטחון בצפונט

צבא ובטחון

פערים במיגון

בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת התריע ראש המועצה האזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, על מחסור בממ"דים באזורי המגורים הוותיקים בקיבוצים, והעלות הגבוהה של בניית ממ"ד

פורסם בתאריך:


חוסר בתקציבים למיגון, ופערי מיגון בין ובתוך יישובים, עמדו במרכז ישיבה מיוחדת של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, וועדות נוספות בכנסת,  במסגרת "יום הגנת העורף" שנערך ביום שלישי (16.1.18). את הגליל העליון ייצגו בני בן מובחר ראש מועצת מבואות החרמון, וגיורא זלץ ראש מועצה אזורית הגליל העליון,

זלץ עדכן את חברי הכנסת בצעדי המוכנות ברמה האזורית ובכל יישוב, על משאבים רבים שמשקיעה הרשות ותרגולות, "אך לצד החוסן הצבאי", אמר "המדינה חייבת לעזור לנו  עם שדרוג מרכיבי החוסן האזרחי ביישובי קו העימות, בהם שירותי בריאות, חינוך, תעסוקה ותשתיות אזרחיות, ובכך נקיים מציאות אזרחית איכותית ומזמינה".  

פערי מיגון בתוך הקיבוץ

בהמשך התריע ראש המועצה על פערי מיגון גדולים בין השכונות החדשות בקיבוצים, בהן נבנה על פי חוק חדר ממוגן בכל בית, לבין "הקיבוץ הוותיק", שם בעת הפגזה יסתמכו התושבים על המקלט השכונתי. בהקשר לכך, קיים פרדוקס, הסביר זלץ, כשהמיגון של מרבית אוכלוסיית המועצה הוא המקלט השכונתי, בעוד שהנחיות פיקוד העורף הן להישאר בבית בעת התקפת טילים. ומה עושה מי שאין בביתו ממ"ד, וחייב ביחד עם ילדיו לרוץ, בלי התרעה, למיגון השכונתי, ולהסתכן ביציאה החוצה בזמן נפילות טילים ?

להוזיל עלות ממ"ד

נושא נוסף שהעלה זלץ, הוא עלותו הגבוהה של בניית חדר ממוגן - עול כספי כבד על תושבי קו העימות, עם סבסוד זעום מדי של המדינה.  "מהידוע לי, פיקוד העורף כבר המליץ לשר הביטחון לשנות את הסיווג של מיגון קדמי, ובכך להוזיל משמעותית את עלות הבנייה. חשוב לנו שתבדקו את זה"  ביקש זלץ מיו"ר הוועדה ח"כ אבי דיכטר. סוגיות מיגון נוספות שהעלה זלץ הן צורך בבניית מרחב מוגן קהילתי, להקל במצב של הימשכות מצב הלחימה, מיגון נקודות רגישות ביישוב, מוסדות החינוך, מרפאות, והצבת מרכיבי מיגון בשטחי חקלאות. "ניצול השקט הביטחוני הוא זמן טוב לצמצום פערי המיגון" ציין ראש מועצה אזורית הגליל העליון בחברי הוועדה בסיום דבריו.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: