יום חמישי, 06 באוגוסט 2020, ט"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

צבא ובטחון בצפונט

צבא ובטחון

צה"ל בתרגיל גדול בצפון

השבוע מתקיים בצפון תרגיל רחב היקף של צה"ל שנועד להכין את הכוחות למצב בו יצטרכו תוך זמן קצר לצאת לתמרון קרקעי בשטח אוייב, זאת כדי למנוע ירי ממושך על העורף. זה לא אומר שלא תהיה פגיעה קשה בעורף, לפחות בימים הראשונים

פורסם בתאריך:


דובר צה"ל פרסם השבוע הודעה על פיה מתקיים תרגיל רחב היקף של כוחות צה"ל בכל אזור הצפון, הגליל העליון, מרחב הכינרת והגולן. התרגיל עתיד להסתיים ביום ה' ובמסגרתו תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון ובהם כלי רכב, מטוסי קרב, מסוקי קרב, מסוקי סער וכלי טיס בכל רחבי הארץ. כמו כן, יישמעו סירנות במספר בסיסי צה"ל ברחבי הארץ וייתכן ויראה עשן מהבסיסים.

התרגיל הזה הוא חלק מתפיסה מבצעית שאותה מוביל הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי. על פי תפיסה זו צה"ל צריך לפעול במלוא העוצמה מיד עם תחילתה, ולצאת תוך התרעה קצרה ככל האפשר לתמרון קרקעי בשטח אויב לצורך תפיסת השטחים מהם מתבצע ירי רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל.

 

התפיסה המבצעית הזו פותחה בעקבות הפקת הלקחים ממלחמת לבנון השניה, וממבצע צוק איתן. בשני הסבבים האלה התמרון הקרקעי החל בשלב מאוחר יחסית, ובינתיים העורף ספג אש במשך זמן ארוך, ארוך מדי.

אבל גם אם צה"ל, במקרה של מלחמה, יפעיל תמרון קרקעי מיד עם תחילתה, אין זה אומר שניתן יהיה למנוע ירי לעבר ישראל, לפחות בימים הראשונים של המלחמה. לכן העורף יספוג, והרשויות המקומיות יעמדו במבחן לא קל.

לאחרונה פרסם פיקוד העורף את רשימת האזורים החדשה למקרה של מצב חירום, שהיא מפורטת יותר ממה שהיה בעבר, ומאפשרת הפעלת אזעקה רק באזור הספציפי אליו יורים. זה בהחלט יכול למנוע ריצות מיותרות למרחב המוגן, אך את הבעיה הבסיסית של זמן התרעה קצר זה לא פותר.

זמן ההתרעה במרבית ישובי אצבע הגליל הוא מיידי, כלומר פחות מ-15 שניות. אם אין ממ"ד בתוך הבית, הסיכוי להגיע למרחב מוגן הוא כמעט אפסי. אבל הרשויות המקומיות נוקטות בצעדים שונים כדי לצמצם את הפגיעה ככל האפשר.

לפני שבועיים ביקר במועצה האזורית הגליל העליון  אלוף פיקוד הצפון, עמיר ברעם. בפגישת עבודה עם ראש המועצה, גיורא זלץ וקב"ט המועצה, אסף לנגבלן, הוצגו בפני האלוף עיקרי הלקחים שהופקו מהתרגיל הגדול שנערך לאחרונה במועצה להתמודדות עם מצב חירום.

בקצרין הציבו באזור המרכז המסחרי מיגוניות שמאפשרות לאנשים השוהים באזור זה לרוץ להסתתר, כשזמן ההתרעה שלהם יהיה 15 שניות.

בקרית שמונה העירייה מגבשת מערך של מתנדבים שיופעל במצבי חירום. בהודעה שפרסמה העירייה השבוע נאמר: "אם אתם פנסיונרים של צה"ל, פסיכולוגים בגמלאות, עובדים סוציאלים, מהנדסים, רופאים ואחיות בפנסיה או בעלי תפקידים אחרים שיש ביכולתכם לסייע לנו בשעת חירום - מקומכם איתנו. נשמח לצרף אתכם לצוותי החירום שלנו ולמשפחת עיריית קריית שמונה".

שני מרכיבים חשובים עדיין חסרים, וצריך לקוות שיושלמו לפני שתפרוץ חלילה מלחמה. האחד, זה השלמה של תוכנית מיגון הצפון, שאותה יזם שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, ובמסגרתה אמורים היו להקים ממ"דים בכל בית בטווח של עד 15 ק"מ מהגבול.

המרכיב השני הוא מערך יירוט רקטות באמצעות לייזר. בעקבות הסבב האחרון בעזה, התברר שמערכת כיפת ברזל לא מסוגלת לתת מענה מלא כאשר מתבצע ירי של הרבה רקטות בפרק זמן קצר. מערכות הלייזר אמורות לתת מענה טוב יותר וזול בהרבה, אבל גם פה, זה ייקח כמה שנים עד שהם יהיו מבצעיות.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: