יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

צבא ובטחון בצפונט

צבא ובטחון

תוכנית מיגון הצפון 5 מיליארד בחמש שנים

משרד הביטחון פרסם תוכנית רחבת היקף למיגון ישובי הצפון עד טווח 45 ק"מ מהגבול. היא כוללת בניית 200 אלף ממ"דים על חשבון המדינה. עדיין לא ברור אם יש סיכום סופי עם האוצר לגבי התוכנית

פורסם בתאריך:


תוכנית ענק למיגון הצפון. כך הוחלט במשרד הביטחון. שמה של התוכנית, "מגן הצפון" מדובר בתוכנית חסרת תקדים בהיקף של 5 מיליארד שקלים, שאמורה לתת מענה לאיומים, בעיקר האיום של הרקטות והפצמ"רים.

את התוכנית הזו יזם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שכבר מיומו הראשון במשרד הביטחון הוא התריע על הבעייתיות הקיימת במיגון יישובי הצפון.

התוכנית אמורה לתת מענה לכל הישובים שנמצאים במרחק של עד 45 ק"מ מגבול הצפון וגבול סוריה. נכללים בתוכנית 300 רשויות מקומיות, כולל המגזר הערבי.

כל תושב ברשויות האלה יוכל לבנות ממ"ד בביתו במימון המדינה, במידה ואין לו ממ"ד כזה. חובת בניית ממ"ד הוכנסה לתקן ב-1990, כך שכל הבתים שנבנו לפני התאריך הזה, אינם כוללים ממ"ד, אלא אם הדיירים הוסיפו ממ"ד ביוזמתם. מדובר על אומדן של 200 אלף בתי אב.

בנוסף לממ"דים, ישודרגו 500 מקלטים ציבוריים, שיותאמו לאיומים הביטחוניים העדכניים. בנוסף ימוגנו מבנים ציבוריים. 800 בתי ספר, 60 מוסדות רווחה, עשרות מרפאות, ומיגון אגפים מסוימים בבתי החולים בצפון.

התוכנית תכלול גם חיזוק ההגנה והמיגון ל-21 ישובים צמודי גדר. החיזוק הזה אמור לתת מענה לפצמ"רים וניסיונות חדירה ליישובים.

התקציב לתוכנית אמור להגיע ממשרד האוצר כתקציב מיוחד, והוא לא יהיה חלק מתקציב הביטחון. גורמים במשרד הביטחון אמרו שיש הסכמות עם האוצר בנוגע לתוכנית, למרות שיש גם פרסומים בתקשורת שעל פיהם עדיין אין הסכמה כזאת.

מה שעדיין לא ברור לגבי התוכנית הזו, הוא מהם סדרי העדיפויות מבחינת לוח הזמנים. זאת משום שבכל שנה יש תקציב של מיליארד שקלים, וצריך להחליט איזה ישובים מקבלים קדימות ואיזה לו. או האם קודם ממגנים מבני ציבור ורק אחר כך מתחילים עם הממ"דים בבתים ובדירות.

לתוכנית הזאת יש עוד היבט. אם כל דייר יוכל לבנות ממ"ד על חשבון המדינה, זה אומר עוד חדר בבית, ולכך יש השלכה גם בהיבט הכלכלי. אנשים שחיו בצפיפות בדירה, ולא היה להם כסף לתוספת בניה, יוכלו, אם התוכנית תתממש, לבנות עוד חדר ובכך לשפר את תנאי מגוריהם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
מעוניינת הפרטיי הממד
ירדנה דאודי | 23:03   18.08.18
1
חובה לעשות מעשה
טל | 23:59   23.05.18