יום רביעי, 19 בפברואר 2020, כ"ד שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

הדבורה שעושה את ההבדל

מחקר חדש של מו"פ צפון מצא כי דבורי הבומבוס הצליחו להגדיל משמעותית את יבול האבוקדו מזן האס היוקרתי: מ-2 טון לדונם ל-3 טון.

פורסם בתאריך:


מחקר שנערך ע"י פרופ' רפי שטרן, חוקר מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון, במכון המחקר מיגל של החברה לפיתוח הגליל, שיוצג בכנס "צמיחה חדשה" שיתקיים בגולן, מצא כי בעזרת דבורי הבומבוס המסייעות בהאבקה, הוגדלו יבולי האבוקדו מזן האס היוקרתי, משניים לשלושה טון לדונם ולעתים אף יותר. בעצי אבוקדו מסוימים הגיע היבול גם ל- 500 יחידות פרי על עץ אחד.

המחקר של פרופ' שטרן, ממו"פ צפון, המשמש גם כמרצה במסלול החקלאות במכללה האקדמית תל-חי, התמקד בשיפור האבקה באמצעות שימוש בדבורי הבומבוס. עד כה נהוג היה להאביק את האבוקדו, בדומה לנשירים אחרים, באמצעות דבורי הדבש, אולם פרופ' שטרן גילה יחד עם שותפו למחקר דר' גל ספיר, ממו"פ צפון, כי דבורי הדבש "מתרשלות" בתפקידן כמאביקות:

"האבוקדו פורח בעונה "בעייתית", כשיש פריחה רבה של פרחי בר", מסביר פרופ' שטרן "דבורי הדבש עושות שיקולי "עלות-תועלת" ומעדיפות לעזוב את המטע ולעוף אל פרחי הבר, שם הצוף זמין וכנראה גם טעים להן יותר.

בכל עץ האבוקדו יש כמיליון(!)פרחים. מספיק פרומיל אחד של חנטה (0.1%) כדי שהיבול יהיה מאוד גבוה (1,000 פירות לעץ). יחד  עם זאת, האבקה עצמית באבוקדו איננה עובדת טוב, ולכן יש צורך בהאבקה זרה באמצעות הדבורים.

הממצא העיקרי של המחקר העלה, כי קיים יחס הפוך בין מרחק העצים מכוורות דבורי הבומבוס ליבול, במרחקים הקרובים, עד כ-70 מ' מהכוורות, התקבלה תוספת משמעותית מאוד של פירות לעץ שנבעה מפעילות גבוהה של דבורי בומבוס על העצים ומשיפור ניכר בשיעורי ההאבקה של הפרחים. כלומר, יותר פרחים "זכו" לקבל אבקה ויותר גרגרי אבקה הגיעו לכל פרח, מה שהעלה מאוד את סיכויי ההפריה ויצירת הפירות.

היעילות הגבוהה במיוחד של דבורת הבומבוס בהשוואה לדבורת הדבש נובעת ככל הנראה ממספר סיבות: היא הרבה יותר גדולה ומהירה ולכן אוספת על גופה הרבה יותר אבקה ומצליחה להגיע ליותר פרחים בזמן נתון.

בנוסף, דבורת הבומבוס חרוצה ומשכימת קום בניגוד לדבורי הדבש המפונקות שיוצאות לעבודה רק שהטמפ' מתחממת ונעימה. היא מגיעה עם אור ראשון לפריחה ולוקחת את התגמול מהפרחים, צוף ובעיקר אבקה. כשדבורת הדבש מתעוררת ויוצאת לאסוף צוף, היא מגיעה לפרחים, בהם כבר ביקרה דבורת הבומבוס וזה מאלץ אותה לעבוד קשה יותר כדי למצוא צוף, פעולה מאומצת זו משפרת אף היא את תוצאות האבקה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: