יום חמישי, 01 באוקטובר 2020, י"ג תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

ההתחממות הגלובלית עלולה לפגוע בענף היין בגליל העליון ובגולן

בכנס מקצועי של ענף הכרם שיתקיים במכון שמיר בקצרין בשבוע הבא ידונו בין השאר גם בהשפעת ההתחממות הגלובלית על גידול גפנים ליין, זאת בעקבות מחקרים שעל פיהם ההתחממות תהפוך שטחים נרחבים לבלתי מתאימים לגידול ענבי יין

פורסם בתאריך:


המקומות המוצלחים ביותר לגידול יין במדינת ישראל נמצאים בצפון רמת הגולן ובאזור מרום הגליל. זאת בגלל האקלים הקר יחסית של אזורים אלה. זני הגפנים המובילים כמו קברנה סוביניון או מרלו זקוקים למנות קור בחורף בזמן ששיחיי הגפנים נמצאים בתרדמת. כמות מספקת של מנות קור מבטיחה פריחה נמרצת ויבולים נאים.

המגמה של ההתחממות הגלובלית לא מבשרת טובות לענף גידול הגפנים ליין, בייחוד בארץ חמה יחסית כמו ישראל. הנושא הזה יהיה חלק מסדר היום של כנס מגדלים של ענף הכרם שיתקיים במכון שמיר בקצרין בשבוע הבא. הכנס יתקיים ביזמת מו"פ צפון במכון המחקר מיגל, קק"ל, מכון שמיר למחקר, מועצת גפן היין ומשרד החקלאות.

 

במחקר על השפעת ההתחממות הגלובלית שנערך על ידי הקלימטולוג (חוקר אקלים) גרגורי ג'ונס מאוניברסיטת דרום אורגון (SOU), נמצא שהטמפרטורה הממוצעת ב-27 אזורי יין טובים באירופה עלתה ב-1.3 מעלות צלזיוס ב-50 השנים האחרונות. צרפת, הנחשבת לאחת ממעצמות היין העולמיות, חוותה בשנה האחרונה ירידה של יותר מ-10 אחוזים בייצור היין בעקבות שינויי האקלים.

תחזית קודרת לעתיד מדברת על כך שהתחממות של אפילו 2 מעלות צלסיוס, תפגע במעל עשרה זני גפנים בעולם ועלולה לגרום לאבדן של כ-56% משטחי הגידול של ענבי יין פופולריים.

בשעה שההתחממות הגלובלית מאיימת לפגוע בפרנסתם של מגדלי יין רבים, מדינות במרכז אירופה וצפונה מנצלות את המצב לטובתן. במדינות כמו הולנד, בלגיה, אוסטריה ואנגליה, שסבלו בעבר מאקלים קר ברוב ימות השנה, לא היו תנאים מתאימים לגידול ענבים. כיום, עם עליית הטמפרטורות בעולם, החלו לנטוע בהן כרמים.

את הפיתרון הזה אי אפשר ליישם בארץ כמו שלנו, אין לנו אזורים קרים יותר מצפון רמת הגולן או מרום הגליל. לכן הפיתרון שמציעים כיום החוקרים הוא שימוש בזנים המתאימים לגידולים במזג אוויר חם יותר. האתגר הגדול של החוקרים הוא להביא לכך שהזנים החדשים יניבו יין איכותי באותה מידה כמו הזנים המובילים כיום.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: