יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

המומחים בשליפות

תוך פחות משבועיים ביצעו רופאים במרכז הרפואי זיו בצפת שתי חילוצים של גוף זר מחולים שבלעו אותו בטעות. במקרה הראשון הם שלפו מטבע, ובמקרה השני מברג שתלים שחדר לקנה הנשימה. בשנה שעברה חולץ ראש מקדח של רופא שיניים

פורסם בתאריך:


ביקור אצל רופא שיניים יכול להוביל להסתבכות, כך התברר בשבוע שעבר בבית החולים זיו. למרכז הרפואי זיו הגיעה אתמול אישה(57) מחצור הגלילית, כשהיא חשה ברע וסובלת מקשיי נשימה. בצילום חזה זיהתה ד״ר ענת עמיטל, מנהלת יחידת הריאות כי ככל הנראה מדובר במברג שתלים של רופא שיניים!  המטופלת סיפרה כי עברה לפני כשנתיים השתלת שיניים וכבר אז חשה ברע.

מברג שתלים הוא אותו כלי שבאמצעותו מבריגים את הבורג, שמשמש כבסיס לשתל. מברג השתלים מכונה גם מברג דנטאלי והוא כמו רצ’ט זעיר. ככל הנראה, תוך כדי טיפול השיניים, אותו מברג נשמט ונכנס לקנה הנשימה של המטופלת

המברג שהה זמן ממושך מאוד, עמוק בריאות וגרם לחסימה של הסימפון עם זיהום מוגלתי משמעותי. הוצאתו דרשה צוות נרחב  שכלל את ד״ר ענת עמיטל, ד״ר שלמה מרחבי מנהל יחידת א.א.ג, טכנאית רפואית גב׳ סימה נדב ואחות מומחית ברוכנסוקפיה (בדיקה המאפשרת הסתכלות בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות, הריאות, דרכי הנשימה, מיתרי הקול והסימפונות). גב׳ יהודית בוכניק ובנוסף צוות מרדימים.

המברג נשלף בהצלחה! והמטופלת אושפזה להמשך קבלת אנטיביוטיקה ופיזיותרפיה נשמתית ביחידה לאף אוזן גרון.

המקרה הזה התרחש 10 ימים לאחר מקרה קודם שבו ילד בן 11 בלע מטבע. גם כאן נדרשה פרוצדורה רפואית לא פשוטה כדי לשלוף את המטבע. בליעת גופים זרים על ידי ילדים היא תופעה מוכרת, אבל בדרך כלל זה קורה לפעוטות, לא לילד בן 11.

פחות נפוצים הם המקרים של גוף זר שחודר לקנה הנשימה במהלך טיפול שיניים, אבל במרכז הרפואי זיו קרו שני מקרים כאלה תוך שנה וחצי. במקרה הקודם רופא השיניים הבחין בכך שראש מקדח בו הוא השתמש, השתחרר מהבסיס בו אחז הרופא, ונשאב לתוך קנה הנשימה. האישה הובאה מיידית לבית החולים על ידי סייעת השיניים מהמרפאה שבה בוצע הטיפול.

גם במקרה הזה מי שניהלה את השליפה היתה מנהלת מרפאת הריאות במרכז הרפואי זיו, ד"ר ענת עמיטל, שאמרה אז: "בפעולה מורכבת, תחת הרדמה מלאה ובאמצעות ברונכוסקופ פיבראופטי, מכשור עדין במיוחד, חולץ העצם הזר שצדו החד היה נעוץ בחוזקה בעומק הריאה הימנית וכל זאת בלא שנפתחו התפרים ובלי שנגרם כל נזק נוסף למיתרי הקול או במעברי האוויר"".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: